Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Ιούλ 2013, 11:23

zio_donnie έγραψε:Και γω τώρα ταο διαβάζω, αλλά δεν με εντυπωσιάζει μέχρις στιγμής. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.


Δεν είναι θέμα εντύπωσης. Εμένα η μόνη εντύπωση που μου έχει κάνει, είναι ότι αυτά που λέει τα έχω δει να γίνονται. Και τα θετικά και τα αρνητικά. Το να τα βλέπεις μαζεμένα κάπου είναι το ενδιαφέρον.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 29 Ιούλ 2013, 13:40

Vassilis Perantzakis έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Και γω τώρα ταο διαβάζω, αλλά δεν με εντυπωσιάζει μέχρις στιγμής. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.


Δεν είναι θέμα εντύπωσης. Εμένα η μόνη εντύπωση που μου έχει κάνει, είναι ότι αυτά που λέει τα έχω δει να γίνονται. Και τα θετικά και τα αρνητικά. Το να τα βλέπεις μαζεμένα κάπου είναι το ενδιαφέρον.


Συμφωνώ με το Βασίλη, όχι μόνο γίνονται, αλλά έγιναν!
Κυρίως σαν τρόπος οργάνωσης με νοιάζει το τι λέτε.

Δοκιμάσαμε τις "δημοκρατικές" μεθόδους, τις "γερμανικές" επίσης και κατα τη γνώμη μου αποτύχαμε, μήπως να δοκιμάζαμε ένα μοντέλο που έχει δουλέψει? με τα όποια του ρίσκα...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 29 Ιούλ 2013, 13:45

Δε θέλω να προτρέχω... διαβάστε το με το πάσο σας και μιλάμε μετά.

Εγώ θα ανοίξω 1 θέμα με τις παραγράφους* που νομίζω οτι έχουν εφαρμογή σε εμάς, αργότερα.


*και θα τις έχω μεταφρασμένες
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Rainmaker

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 29 Ιούλ 2013, 15:32

ekfrasi έγραψε:
Δοκιμάσαμε τις "δημοκρατικές" μεθόδους, τις "γερμανικές" επίσης και κατα τη γνώμη μου αποτύχαμε, μήπως να δοκιμάζαμε ένα μοντέλο που έχει δουλέψει? με τα όποια του ρίσκα...


προσωπικά δεν θεωρώ ότι έχει αποτυχει τίποτα,
όσο το ότι υπάρχουν άτομα που δεν στηρίζουν το όποιο σύστημα διακυβέρνησης που επιλέξαμε.
τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το μοντέλο αυτό θα πετύχει αν συνεχίζουν να υπάρχουν παρόμοιες τακτικές από άτομα που θα "σνομπάρουν" και αυτό το σύστημα;

αν οποιαδήποτε "ομάδα" ατόμων αποτελείται από ανθρώπους που δεν σέβονται τους κανόνες που οι ίδιοι τους αποφάσισαν ότι σύστημα και να ακολουθήσεις σε αποτυχία θα καταλήξει.
Δεν είναι η μέθοδος που κάνει την διαφορά αλλά τα ΑΤΟΜΑ και αν θεωρείς ότι αποτύχαμε έχει να κάνει καθαρά από τα μέλη που αποτελούν το πειρατικό και όχι από την μέθοδο.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό mankasp » 29 Ιούλ 2013, 20:52

Ούτε με τα μέλη έχει να κάνει ούτε με τη μέθοδο. Όποιος διάβασε το πρώτο κεφάλαιο θα καταλάβει.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 29 Ιούλ 2013, 21:26

mankasp έγραψε:Ούτε με τα μέλη έχει να κάνει ούτε με τη μέθοδο. Όποιος διάβασε το πρώτο κεφάλαιο θα καταλάβει.


όταν θα βγει στα ελληνικά θα πω και γω την άποψή μου Εικόνα :D

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 30 Ιούλ 2013, 00:36

Vassilis Perantzakis έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Και γω τώρα ταο διαβάζω, αλλά δεν με εντυπωσιάζει μέχρις στιγμής. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.


Δεν είναι θέμα εντύπωσης. Εμένα η μόνη εντύπωση που μου έχει κάνει, είναι ότι αυτά που λέει τα έχω δει να γίνονται. Και τα θετικά και τα αρνητικά. Το να τα βλέπεις μαζεμένα κάπου είναι το ενδιαφέρον.





Εγώ βλέπω μόνο anecdotal evidence που τα περνάει για facts.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 31 Ιούλ 2013, 13:56

zio_donnie έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Και γω τώρα ταο διαβάζω, αλλά δεν με εντυπωσιάζει μέχρις στιγμής. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.


Δεν είναι θέμα εντύπωσης. Εμένα η μόνη εντύπωση που μου έχει κάνει, είναι ότι αυτά που λέει τα έχω δει να γίνονται. Και τα θετικά και τα αρνητικά. Το να τα βλέπεις μαζεμένα κάπου είναι το ενδιαφέρον.



Εγώ βλέπω μόνο anecdotal evidence που τα περνάει για facts.


Τα facts του βιβλίου, αυτό είναι. Τώρα, αν το Pirate Party της Ελλάδας είναι swarm ή αν θέλουμε να είναι, είναι άλλο θέμα. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι έχει απόλυτο δίκιο στην αρνητικότητα. Κολλάει και εμποδίζει.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 31 Ιούλ 2013, 14:15

Έχω φτάσει στην μέση και μέχρι τώρα είναι +5 insightful σε πάρα μα πάρα πολλά. Μάλιστα υπάρχουν πολλά σημεία που εξηγούν πολλά πράγματα που κάνουμε τελείως λάθος.

Το βασικό που ξεχνάμε πάρα πολλοί, είναι ότι οι πειρατές, όντας η πολιτική έκφραση της φιλοσοφίας του Open Source και Free Software, είναι πρώτα απ όλα do-ocracy, και μετά democracy.
Verba volant, scripta manent

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Το έχει διαβάσει κανένας? swarmwise

Δημοσίευσηαπό adrian » 31 Ιούλ 2013, 14:57

tvelocity έγραψε:Το βασικό που ξεχνάμε πάρα πολλοί, είναι ότι οι πειρατές, όντας η πολιτική έκφραση της φιλοσοφίας του Open Source και Free Software, είναι πρώτα απ όλα do-ocracy, και μετά democracy.

++

στο περίφημο παράδειγμα με το τι χρώμα θα βάψουμε την πλατεία, ότι και να ψηφίσουμε, αν δεν βρεθεί κάποιος να το κάνει, τότε θα μείνει αβαφη. Αν από την άλλη κάποιος πει "εγώ θα την βάψω, και ότι χρώμα προτιμώ", αν δεν βρει αντιλογο ή ακόμα καλύτερα αντιπραξη, τότε την βάφει
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες