ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Z53 » 17 Ιούλ 2013, 20:15

Για να ξεσκαρτάρουμε τις άχρηστες κουβέντες και να μείνουμε στην ουσία :
Υπάρχουν δύο συγκεκριμένες προτάσεις για Θεσσαλονίκη και Κόρινθο (και μία "λανθάνουσα" για Χαλκίδα). Ας δούμε σύντομα αν υπάρχει άλλη και να αποφασίσουμε.
Το σημαντικό είναι όσοι έχουν προτάσεις να τις καταθέσουν σύντομα ώστε να γίνει μια ουσιαστική συζήτηση ΠΡΙΝ από το Συνέδριο και όχι την τελευταία στιγμή όπως έγινε πέρσι.
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον crisal

Υ.Γ. Οσο για τις παπαριές που λέγονται και γράφονται περί "Αλλου Δήμου" ας διαβάσουμε το Καταστατικό (Αρθρο 7.1). Εκτός αν η λαστιχοποίηση του Καταστατικού έχει γίνει καθεστώς, οπότε πάω πάσο.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό crisal » 03 Αύγ 2013, 08:41

Προτείνω ΑΜΕΣΑ (δηλαδη ΣΗΜΕΡΑ δηλαδη ΤΩΡΑ) να μπουνε 2 ψηφοφορίες στο FORUM

1. Πόλη διοργάνωσης

Α. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Β. ΧΑΛΚΙΔΑ (εφόσων ισχύει ακόμα η πρόταση)
Γ. ΘΕσσαλονίκη

2. Ημερομηνίες της διοργάνωσης

Ετσι όπως είμαστε το καλύτερο είναι να γίνει τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου μπας και προλάβουμε τιποτα.
Δηλαδή τα Σαββατοκύριακα 16-17/11 23-24/11 31/11-1/12 7-8/12

Υπενθυμίζω ότι για την Θεσσαλονίκη το κόμα ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ουτε 1 €. Θα είναι όλα Δωρεάν (Αιθουσα, Μηχανηματα, Internet, Χαρτικα, Καλπες, Αναλώσιμα. cattering κλπ κλπ)

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βοηθήσουμε για το στησιμο σε οποιαδήποτε άλλη πόλη. Φυσικα και με ότι μπορούμε (απλά οι άκρες στην Θεσσαλονίκη είναι μεγάλες και εύκολα τις χρησιμοποιώ)

Αντε γιατι εχουμε πολυ δουλεια μπροστα μας.

ΤΡΕΧΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 03 Αύγ 2013, 09:53

@ crisal
ΟΛΕΣ οι προτάσεις θα μπουν μετά την 11η Αυγούστου (απόφαση ΔΕ) σε ψηφοφορία στο LQFB όχι στο φόρουμ (εκτός αν είναι ΜΟΝΟ 2 οι προτάσεις που μπορεί να γίνει και στο φόρουμ αν έτσι αποφαίσει εκ νέου η ΔΕ)
η ημερομηνία είναι επιλογή αυτών που θα καταθέσουν την πρόταση, π.χ

Α. ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ.......2-3/11/13
Β. ΧΑΛΚΙΔΑ...........9-10/11/13
Γ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....23-24/11/13

εγώ έβαλα την πρότασή μου νωρίς για να παρακινήσω και τους υπόλοιπους να πράξουν το ίδιο, όπως έγραψα και αλλού προτιμώ να απαλλαγώ από το βάρος της διοργάνωσης και να γίνει σε άλλη πόλη γιατί μου αρέσουν τα ταξίδια.
Υπομονή 1 βδομάδα έμεινε για τις υποψήφιες πόλεις, γράψε την ημερομηνία που εσύ προτείνεις/θέλεις/βολεύεσαι για Θεσσαλονίκη για να είναι πλήρης η πρότασή σου.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό crisal » 03 Αύγ 2013, 10:33

Διαφωνω σχετικα με την επιλογή ημερομηνίας (βασικά διαφωνω με όλα και για το μετα τις 11/8 αλλα το κραταω για μενα)
ΠΡΠΕΙ να επιλεγεί απο όλους μας και όχι μονο απο εναν
Δηλαδη αν το ξενοδοχειο ή η αίθουσα που πρότεινα μπορεί στις 25/12 τότε θα κανουμε το συνέδριο?
ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ για τις ημερομηνίες.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 03 Αύγ 2013, 11:51

Για τις ημερομηνίες
α.δεν μπορούμε να ψηφίσουμε από τον σωρό όποια θέλει ο καθένας γιατί θα προκύψουν τόσες όσες και τα μέλη,
β.επιπλέον πρέπει να είναι Σαββατοκύριακο ώστε να μπορούν όσοι ακόμα δουλεύουν να μπορούν να παραβρεθούν
γ.υπάρχουν δεσμεύσεις από το καταστατικό για να κατατεθούν οι προτάσεις των μελών και η ανακοίνωση του Συνεδρίου
δ.για την έναρξη της ψηφοφορίας αποφάσισε η ΔΕ (την επόμενη μέρα της λήξης υποψηφιοτήτων)
άρα με τα παραπάνω σε συνδιασμό έχουμε: 12 Αυγούστου ξεκινά η ψηφοφορία και τελειώνει 1 Σεπτεμβρίου (20 ημέρες η "βασική διαδικασία" στο lqfb)
40 ημέρες πριν ανακοινώνεται το Συνέδριο επίσημα βάσει καταστατικού (δλδ δεν μπορεί να γίνει πριν την 12-13 Οκτωβρίου (Σαβ/Κυρ) και όχι αργότερα από την 28-29 Δεκεμβρίου (Σαβ/Κυρ) γιατί πρέπει να έχουμε 2013).
Αν αφαιρέσεις και τις εθνικές γιορτές-διήμερα-τριήμερα(26-27-28 Οκτωβρίου Σ-Κ-Δευτέρα και 16-17 Νοεμβρίου Σ/Κ και τις αργίες του τέλους του έτους 21-22 Σ/Κ και 28-29 Σ/Κ έχουμε ελάχιστες επιλογές ( 2 Σαβ/Κυρ τον Οκτώβριο - 3,5 τον Νοέμβριο - 2,5 τον Δεκέμβριο).
Λογικά σκεπτόμενοι θεωρήσαμε ότι πρέπει τα μέλη να έχουν τον χρόνο να προετοιμάσουν τις προτάσεις τους, έτσι πρακτικά "απορρίπτονται" τα Σ/Κ του Οκτωβρίου (12-13 & 19-20) γιατί είναι πολύ νωρίς κατά την άποψη της ΔΕ.
Μας μένουν λοιπόν οι εξής ημερομηνίες Σ/Κ
2-3/11
9-10/11
23-24/11
30/11-1/12
7-8/12
14-15/12
.......6 όλες μαζί, μάθε πότε θα είναι ελεύθεροι οι χώροι που προτείνεις, μπορείς να προτείνεις και τις 6 ημερομηνίες και εγώ μπορώ και τις 6, αλλά τα ξενοδοχεία ήθελαν συγκεκριμένη ημερομηνία για να κάνουν την προσφορά τους (δεν αρνήθηκαν τις υπόλοιπες ημερομηνίες)

Εν κατακλείδι μπορούν να γίνουν 2 ψηφοφορίες (με έκτακτη απόφαση της ΔΕ) η μία να αποφασίσουμε για την ημερομηνία (από τις 6) και η άλλη για την πόλη που θα διοργανώσει το Συνέδριο, μπορούμε να το αποφασίσουμε και μέσω της λίστας της ΔΕ άμεσα, αν θέλεις πρότεινε το.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 03 Αύγ 2013, 13:28

Για να μην πελαγοδρομούμε με τις ημερομηνίες:
Προτείνω να αποφασίσουμε ένα "πλαίσιο". Δηλαδή κάποιο χρονικό διάστημα βάζοντας ένα tolerance 7 ημερών!
Ούτως ώστε να μην "πνίγουμε", χρονικά, τους ανθρώπους που θα αναλάβουν την οργάνωση!
.......
Όμως φίλοι Πειρατές:
Έχουμε καθυστερήσει απίστευτα!!
Προσωπικά, εκτιμώ πως πρέπει να το πάμε όσο γίνεται πιο αργά, αν μιλάμε για την χρονιά αυτή.
Ακόμα και για τον Δεκέμβριο αν κουβεντιάσουμε, τα χρονικά περιθώρια τα θεωρώ ασφυκτικά!!! Είναι πολύ μικρό διάστημα και μιλώ εκ πείρας (αυτή τη μικρή που απέκτησα πέρυσι).

Μήπως να σκεφτούμε να το οργανώσουμε το 2014, στις αρχές του;
Δεν έχω ασχοληθεί με το αν έχουμε "καταστατικό κώλυμα" αλλά ακόμα και αν.......
κάνουμε μία συνάντηση φέτος, όπου γης, περιορισμένη, την ονομάζουμε συνέδριο ;) ;) ;) ;) , τρώμε σουβλάκια, και μετά, κατεβαίνουμε αρχές του 2014 σε ουσιαστικό συνέδριο χωρίς καμία πίεση!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό crisal » 03 Αύγ 2013, 20:42

Σωστες οι ημερομηνιες που προτείνεις εκτός από 2-3/11 (για τις οποίες έχω εγώ θεμα)

Συμφωνω επίσης με την Αποψη του Βασίλη να γίνει οσο ποιο αργα γινεται.
Ας μην κανουμε ομως λαστιχο το καταστατικό και ας προταθούν οι ημερομηνίες του Δεκεμβρίου

Με καλη συνεργασία και λιγο περισσοτερη δουλεια θα προλαβουμε ανετα.

Οπότε ας ξεκινησουμε με τις ψηφοφορίες όσο ποιο γρηγορα γινεται

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Petros » 03 Αύγ 2013, 22:56

εγώ στηρίζω Θεσσαλονίκη!
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 04 Αύγ 2013, 15:19

Εγώ στηρίζω Συνένδριο!!
Δεν με νοιάζει που θα γίνει, όμως, επιμένω πως πρέπει να το ορίσουμε όσο πιο αργά γίνεται!!
(Όχι πως δεν θα βοηθήσω ή τουλάχιστον δεν θα προσπαθήσω να βοηθήσω, όποτε το ορίσουμε, αλλά....... Να είμαστε ρεαλιστές)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Αύγ 2013, 21:21

Ο Σπύρος μετέφερε στην Δ.Ε. το προβληματισμό να αποφασίσουμε χώρια για ημερομηνίες και πόλη άλλα είπαμε πως το καλύτερο είναι να γίνει μια ψηφοφορία της μορφής:

- Θεσσαλονίκη τάδε του μηνός
- Θεσσαλονίκη τάδε του μηνός
- Θεσσαλονίκη τάδε του μηνός
- Ξηλόκαστρο τάδε του μηνός
- Ξηλόκαστρο τάδε του μηνός κτλ

Επίσης με το να βάλουμε τη ψηφοφορία 4-5 μέρες νωρίτερα δεν αλλάζει κάτι. Αυτό που θέλει τη περισσότερη δουλειά είναι το γραφειοκρατικό κομμάτι πριν το Συνέδριο και όχι τα περί αίθουσας. Εκεί είναι που πρέπει να βιαστούμε.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες