ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 15 Ιούλ 2013, 10:09

Καλό είναι να οργανωθεί και car pooling μόλις αποφασιστεί που θα γίνει το συνέδριο έτσι ώστε να έρθουμε περισσότεροι και με λιγότερο κόστος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 15 Ιούλ 2013, 11:09

crisal έγραψε:Αν θελουμε να ξεκινησουμε να γινομαστε κομα και οχι αυτο που ειμαστε σημερα. Αν θελουμε να σταματησουμε να διωχνουμε κόσμο απο το "κομα". Αν θέλουμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε κανένα αξιόλογο άτομο. Αν θέλουμε να σταματήσουμε να τρώμε τις σάρκες μας. Αν θέλουμε κάποτε, στο ΠΟΛΥ μακρινό μέλον, να αρχίσουν να μας υπολογίζουν για κόμα. Αν θέλουμε τελικα να ακολουθήσουμε τις πεποιθήσεις μας, αυτοι που μπήκαμε στο κόμα αυτό επειδή πιστέψαμε στις αρχές του καταστατικού και στις ιδέες που πρέσβευε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΚΙΣΤΟΥΜΕ να γίνει το συνέδριο, να αλλάξει αυτό το πράγμα που διαμορφωσαμε πέρσι και το ονομάσαμε καταστατικό, να ξεκαθαρίσουμε τους ρόλους της ΔΕ και ΕΔ και να απομωνώσουμε αυτούς που φτάσανε σε αυτή την κατάντια μια όμορφη ιδέα.

Το συνέδριο πρέπει να γίνει με οποιοδήποτε κόστος.

Εαν δεν γίνει συνέδριο τότε κάποιοι κατάφεραν αυτό που ήθελαν, να διαλυθεί το κόμα ΠΡΙΝ καλά καλά ξεκινήσει.

Μπορώ να αναλάβω, μαζί με όποιον άλλον θέλει, αν θέλει, ολη την διοργάνωση. Αρκεί αυτό να γίνει Θεσσαλονίκη. Χωρίς κανένα κόστος για το κόμα. (Θα βάλω την αντιστοιχη υποψηφιότητα στο LIQUID)

Οσοι απο εμάς πίστεψαν στην ιδέα και λυπούνται για την κατάντια μας πρέπει να βοηθήσουμε να γίνει.
και ας είμαστε 3 και ο κούκος



Αν είναι για Θεσσαλονίκη είμαι μέσα crisal, ψυχή τε σώματι..... :mrgreen:
(καλά, αν μετά από αυτό δεν με χωρίσει η γυναίκα μου, τότε θα ισχύει το "...μέχρι ο θάνατος να..." :mrgreen: )
здравствуйте

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Ιούλ 2013, 13:15

chprokop έγραψε:Οι Αθηναιοι μας τα ζαλισατε... Δεν εχει συνεδριο στο υδροκεφαλο Ελλαδισταν.
Και ναι, εμας μας αρεσουν τα ταξιδια... Ιδιως εκει που εχει θαλασσα...


Που είδες να λέω πως θέλω να γίνει στην Αθήνα με το ζόρι; Εκείνο που είπα είναι πως είναι ηλίθιο να βάζεις τον κόσμο να ψάχνει μέρος και εξοπλισμό και μετά να το κάνεις αλλού. Κάντο και στο σπίτι σου, δεν με απασχολεί καθόλου. Αλλά κάντο.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Ιούλ 2013, 15:45

-mesitiko- έγραψε:Η σιγουριά ότι δεν θα υπάρχουν υποψηφιότητες θα σας φάει.
Και φυσικά 2ήμερο θα γίνει και όποιος αντέξει. Έτσι αποφασίστηκε και τώρα δεν αλλάζει. Αν μπορώ εγώ που θέλω ειδικές συνθήκες και προσβάσεις τότε μπορείτε όλοι, απλά δεν θέλετε.
Διακρίνω μία τεμπελιά να κάνετε οτιδήποτε σας κουνήσει από την βόλεψή σας. Φυσικά και θα υπερψηφίσω τις πιο απόμακρες πόλεις που θα προταθούν, γιατί γουστάρω τα μεγάλα ταξίδια.


Καλά αυτά που λες αλλά εγώ δεν είμαι ούτε στο Λύκειο ούτε συνταξιούχος να έχω τον χρόνο να πηγαίνω βόλτα στις πιο απόμακρες πόλεις. Κόμμα είμστε όχι σύλλογος ορειβασίας και άμα θες να κάνεις εκδρομές να πάς μόνος σου.

Οπότε ναι δεν μπορώ και δεν θέλω να τρέχω στου διαόλου τον κόπανο για να παίζεις εσύ και όποιος άλλος τους αποκεντρωτές.

Το συνέδριο είναι ανάγκη και όχι Eurovision. Τα πρακτικά θέματα δεν τα σκέφτεται κανείς;
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 15 Ιούλ 2013, 19:18

Συμφωνώ με τον crisal, αυτό φωνάζω, κόμμα χωρίς τακτικά φυσικά συνέδρια (κάθε χρόνο, κάθε 2 χρόνια, κάθε 5 χρόνια αν θέλετε) δεν νοείτε. Ξεχάστε τις ουτοπίες σας για e-συνέδρια, αυτά μπορούν να είναι διαρκή και τις 365 μέρες του χρόνου (αυτό δεν κάνουμε τώρα ? διαβουλευόμαστε καθημερινά και συζητάμε στις λίστες, στο φόρουμ, στο κουμπάσο και ψηφίζουμε στο lqfb).
Τα συνέδρια με φυσική παρουσία δεν μπορούν να καταργηθούν, εφ'όσον δεν υπάρχει άλλη αξιόπιστη μέθοδος επιλογής προσώπων και τροποποίησης του καταστατικού. Το lqfb δεν μπορεί λόγω ανάθεσης να τροποποιήσει το καταστατικό (ένα μέλος, μία ψήφος).

Επίσης προτίθεμαι να θέσω υποψηφιότητα για την διοργάνωση του συνεδρίου στην Κορινθία, σε ξενοδοχείο(ή αίθουσα) που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις χωρίς οικονομική επιβάρυνση για το κόμμα. Μοναδικά εμπόδια ότι θα χρειαστεί δοκιμή του εξοπλισμού και εγώ δεν είμαι τεχνικός για να τον δοκιμάσω, συν το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλο ενεργό μέλος στην περιοχή μου.
Το κέρδος του ξενοδοχείου (προς τα εκεί προσανατολίζομαι) που θα διαθέσει την αίθουσα θα είναι οι 5-10 διανυκτερεύσεις και τα παρελκόμενα σε νεκρή τουριστική εποχή και ο εξοπλισμός του που δεν θα σκουριάσει.

Η επιβάρυνση αυτή θα είναι μόνο για τους πολύ μακρινούς συνέδρους (π.χ. Σύρος, Ιωάννινα και Θεσσαλονίκη)αυτό το κόστος θα το έχουν όπου και να γίνει το συνέδριο. Ο προαστιακός έχει τακτικότατα δρομολόγια ανά μία ώρα από και προς Αθήνα.
Αντίστοιχα αν γίνει στην Θεσσαλονίκη η επιβάρυνση θα είναι για τους Αθηναίους-Συριανούς-Γιαννιώτες, άρα θα χρειαστεί να ξοδευτεί για την διαμονή του το ήμισυ των μελών και αποφεύγεται και το γεγονός της διοργάνωσης στην ίδια πόλη

Υ.Γ 1. Η Κορινθία είναι μία ώρα από την Αττική (ούτε Πειραιάς-Σύνταγμα).
Υ.Γ 2. Στάθη η Χαλκίδα είναι περίπου στο μεταίχμιο, κάνε το εκεί.
Υ.Γ 3. Προσωπικά προτιμώ να γίνει κάπου αλλού και να μην επωμισθώ με το βάρος της οργάνωσης, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω χωρίς άλλη φυσική ανθρώπινη παρουσία

@zio μία πιο "κοντινή" απάντηση-λύση σου έδωσα
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Ιούλ 2013, 20:09

Πειρατές, οργανώστε το Συνέδριο όπου γης!! Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί!!
Πάντως, αντικειμενικά, και ο zio έχει τα δίκια του αλλά, βλέπω πιο ρεαλιστή τον mesitiko!
Όπως και να έχει, στο lqfb δεν πρόκειται να μπω για να ψηφίσω!!! Μαλακίες κάνω αλλά...... Μέχρι ενός σημείου!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 16 Ιούλ 2013, 09:22

crisal έγραψε:Αν θελουμε να ξεκινησουμε να γινομαστε κομα και οχι αυτο που ειμαστε σημερα. Αν θελουμε να σταματησουμε να διωχνουμε κόσμο απο το "κομα". Αν θέλουμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε κανένα αξιόλογο άτομο. Αν θέλουμε να σταματήσουμε να τρώμε τις σάρκες μας. Αν θέλουμε κάποτε, στο ΠΟΛΥ μακρινό μέλον, να αρχίσουν να μας υπολογίζουν για κόμα. Αν θέλουμε τελικα να ακολουθήσουμε τις πεποιθήσεις μας, αυτοι που μπήκαμε στο κόμα αυτό επειδή πιστέψαμε στις αρχές του καταστατικού και στις ιδέες που πρέσβευε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΚΙΣΤΟΥΜΕ να γίνει το συνέδριο, να αλλάξει αυτό το πράγμα που διαμορφωσαμε πέρσι και το ονομάσαμε καταστατικό, να ξεκαθαρίσουμε τους ρόλους της ΔΕ και ΕΔ και να απομωνώσουμε αυτούς που φτάσανε σε αυτή την κατάντια μια όμορφη ιδέα.

Το συνέδριο πρέπει να γίνει με οποιοδήποτε κόστος.

Εαν δεν γίνει συνέδριο τότε κάποιοι κατάφεραν αυτό που ήθελαν, να διαλυθεί το κόμα ΠΡΙΝ καλά καλά ξεκινήσει.

Μπορώ να αναλάβω, μαζί με όποιον άλλον θέλει, αν θέλει, ολη την διοργάνωση. Αρκεί αυτό να γίνει Θεσσαλονίκη. Χωρίς κανένα κόστος για το κόμα. (Θα βάλω την αντιστοιχη υποψηφιότητα στο LIQUID)

Οσοι απο εμάς πίστεψαν στην ιδέα και λυπούνται για την κατάντια μας πρέπει να βοηθήσουμε να γίνει.
και ας είμαστε 3 και ο κούκος

Δηλώνω Κούκος (με ... πατέντα!).

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 16 Ιούλ 2013, 13:13

Μία σημείωση: Το e-συνέδριο δεν είναι ουτοπία. Είναι συμπληρωματικό του φυσικού συνεδρίου για να μπορούμε να έχουμε απομακρυσμένη συμμετοχή.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Petros » 16 Ιούλ 2013, 21:28

baskin έγραψε:Μα θα βγουν οι φύλακες του καταστατικού και θα βρίζουν την Ε.Δ. που θα πει να γίνει το συνέδριο στην ίδια πόλη. :twisted:


Τελικά ακολουθούμε το καταστατικό ή οχι; :?


Για Σύρο τι λέτε;

Εγώ πάντως το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι διαμονή στο Μ. Γιαλό σε προσιτή τιμή, και συνεννόηση με τον ΟΠΑΣ για την αίθουσα του πν. κέντρου...

zio_donnie έγραψε:Αν θέλετε στην Αττική (για να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας με τους δήμους και να μην πούμε Αθήνα)

;;;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Z53 » 17 Ιούλ 2013, 20:15

Για να ξεσκαρτάρουμε τις άχρηστες κουβέντες και να μείνουμε στην ουσία :
Υπάρχουν δύο συγκεκριμένες προτάσεις για Θεσσαλονίκη και Κόρινθο (και μία "λανθάνουσα" για Χαλκίδα). Ας δούμε σύντομα αν υπάρχει άλλη και να αποφασίσουμε.
Το σημαντικό είναι όσοι έχουν προτάσεις να τις καταθέσουν σύντομα ώστε να γίνει μια ουσιαστική συζήτηση ΠΡΙΝ από το Συνέδριο και όχι την τελευταία στιγμή όπως έγινε πέρσι.
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον crisal

Υ.Γ. Οσο για τις παπαριές που λέγονται και γράφονται περί "Αλλου Δήμου" ας διαβάσουμε το Καταστατικό (Αρθρο 7.1). Εκτός αν η λαστιχοποίηση του Καταστατικού έχει γίνει καθεστώς, οπότε πάω πάσο.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες