Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 14 Φεβ 2014, 01:15

Βασιλη - vasper - ευχαριστω για την "ενημερωση", αλλα οπως φαινεται μαλλον παρεξηγηθηκε η αναρτησή μου.

ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ "τι ειπωθηκε" στην "διερευνητική" συναντηση με τον Καμινη κλπ, η οποια καλα εκανε και εγινε !

ΡΩΤΗΣΑ, και πολυ συγκεκριμενα μαλιστα, με ποιες ακριβως διαδικασιες συγκροτηθηκε η ομαδα "Πειρατες στην Αθηνα", ποιοι ειναι οι στοχοι της και η εκλογικη της τακτικη , πως αποφασιστηκαν αυτα , ποια ακριβως ειναι η σχεση της με το κομμα πειρατων , κλπ.κλπ.κλπ.

Απ'οτι καταλαβα πρεπει να ηταν πολυ "ενοχλητικα" τα ερωτηματα μου, διοτι ΟΛΟΙ εδω μεσα - στο προπυργιο των /και καλα/ "δημοκρατικων" διαδικασιων - ξαφνικα ...καταπιαν τη γλωσσα τους (πλην του Βασιλη Λασκαρη, ο οποιος - παληα καραβανα γαρ - και "επιασε" πολυ σωστα τα σημαινόμενα των ερωτηματων μου) !

Εκτος φυσικα απο εκεινους οι οποιοι αντι απαντησεων επελεξαν τη ...λασπιτσα και τις μπηχτες. Σαφης ενδειξη του πως αντιλαμβανονται καποιοι τον δημοκρατικο διαλογο...

Εξηγουμαι.

Θαναση και Σιμο, ευχαριστω για τον κοπο που κανατε , ο μεν πρωτος να μην απαντησει ουτε σε μια (1) απο τις ερωτησεις, παραπεμποντας με γενικως και αοριστως στις "συνεδριασεις" της ΔΕ ! (σε ποιες δλδ ;;;), ο δε δευτερος με ενα κατεβατο του τυπου "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 14 Φεβ 2014, 01:35

Φτου κι'απ' την αρχη λοιπον :

gounara » Φεβρουάριος 12th, 2014, 2:28 am
Omissman οι περισσότερες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς βρίσκονται στα ηχογραφημένα πρακτικα της ΔΕ .
Αλήθεια οι απορίες σου δημιουργήθηκαν μετα την αιφνιδιαστική έξωση απο την έδρα ?

Απο ποτε ο διαλογος και η ενημερωση των μελων στο forum γινονται μεσω της παραπομπης στα "ηχογραφημενα" πρακτικα ; και σε ποια ακριβως ; ολου του χρονου ;

Θαναση, λυπαμαι ειλικρινα και για το περιεχομενο αλλα και για το "υφος" της μη-απαντησής σου. Λυπάμαι γιατι αντι να απαντησεις ευθεως και ειλικρινώς, επέλεξες να χρησιμοποιήσεις το ψεύδος και τη διαβολή ...
Ουτε αιφνιδιαστικη, ουτε εξωση εγινε. Φαινεται οτι εχεις "ξεχασει" τη συνεδριαση της ΔΕ κατα την οποια συζητηθηκε το ζητημα και συμφωνηθηκε η επιλογη που ειχα προτεινει, 4 ολοκληρους μηνες πριν, στην οποια - αν δεν με απατα η μνημη μου - συμφωνησες και εσυ !

Εκτος αν εννοεις οτι για καποιον πολυ "ειδικο" λογο θα επρεπε εγω να συντηρω με δικο μου κοστος, τη φαντασιωση μιας κομματικης εδρας, την οποια δεν μας εκανες σχεδον ποτε την τιμη να επισκεφτεις, ουτε ομως και να την χρησιμοποιησεις για χωρο συνδικαλιστικων, δημοτικων κλπ συναντησεων...
Κατανοω βεβαια οτι θα ηταν πολυ βολικο να υπαρχει μια τετοια εδρα, να εχει το κομμα "προσωπο" αλλα να το πληρωνει "αλλος", ενω η "πειρατικη" δραστηριοτητα να συμβαινει "αλλου", ισως μακρυα απο αδιακριτα και ενοχλητικα βλεμματα και ερωτηματα...

Σε προεκλογική περίοδο δεν έχουμε ουτε τηλέφωνο
Ουτε μια εκτροπή σε κάποιον που ασχολείται . Α ναι ξεχασα το τηλέφωνο βγάζει αρχιτεκτονικό γραφείο .

σε "προεκλογικη" περιοδο ;;; μα , για ποιον ; κατεβαινει το κομμα σε εκλογες και δεν το ξερουμε ;;;
ή μηπως εννοεις τους "πειρατες στην Αθηνα" ;
μα , αυτοι δεν εχουν καμμια σχεση με το κομμα - οπως μας διαβεβαιωνει ο Σιμος παραπανω - και εξ αλλου εσυ τους εφτιαξες στο μεγαλο γραφειο του φατσοβιβλιου !
σου απαγορεψε κανεις ναρθεις στην εδρα και να εγκαταστησεις εκει το στρατηγειο σου, με τη βοηθεια και την ενεργητικη συμμετοχη και των υπολοιπων 4 ~ 5 που βρισκομασταν εκει σχεδον καθε Παρασκευη ; σου απαγορεψε κανεις ναρθεις και να χρησιμοποιησεις τον διατιθεμενο εξοπλισμο ; το fax και το τηλεφωνο ; το υπεργρηγορο VDSL ;
Αληθεια, γιατι δεν το εκανες ; ουτε για τους πειρατες στην εκπαιδευση αλλα ουτε και για τους πειρατες στην Αθηνα !

Για πες μου σε παρακαλω "καποιον που ασχολειται" και του κανω εκτροπη αυριο το πρωι ! Το τηλεφωνο ειναι εκει, δεν ειναι κομμενο, απλως δεν τηλεφωνει κανεις, ουτε και πριν αλλωστε τηλεφωνουσε.
Αν εσυ "θυμηθηκες" ξαφνικα μετα απο δυο χρονια οτι ο αριθμος αυτος ανηκε στο αρχιτεκτονικο μου γραφειο, προφανως εχεις καποιο θεματακι και θαπρεπε να το ψαξεις. Ουδεις σε εμποδισε αλλωστε να "δωρισεις" ενα τηλεφωνικο αριθμο στο κομμα !
Επίσης για τις αναρτησεις μου δεν απολογουμαι σε κανένα .Απο ποτε έγινες κριτής των δημοσιεύσεων μου ?
Το οτι τις ψαχνεις και τις παρακολουθεις με κολακεύει .

Ποιος σου ζητησε να απολογηθεις ; ποιος "εκρινε" τις δημοσιευσεις σου ;
Τι ακριβως φαντασιώνεσαι αραγε ;;;
Ή μηπως ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να διαβασω - το οτι χαρακτηριζεις το διαβασμα σαν "παρακολουθηση" εχει να πει πολλα σε καποια κατηγορια "επαγγελματιων" - τι λεει τελος παντων αυτη η "ομαδα" , προκειμενου να ενημερωθω και να εχω προσωπικη αποψη ;;;
Δλδ δεν θελουμε ενημερους και συμμετοχους πολιτες ; μας αρκει ο "λογος" του "αρχηγου" ;;;

Διαβασε σε παρακαλω προσεκτικα τι ακριβως ρωταω και αν επιμενεις να μην "καταλαβαινεις", παρε με στο τηλεφωνο - οπως εκανες οταν χρειαζοσουνα την υποστηριξή μου και στην παρειχα χωρις δευτερη κουβεντα - να σου εξηγησω καταλεπτως οτι το μονο που με ενδιαφερει ειναι να πληροφορηθω εγω και τα λοιπα μελη του κομματος τις διαδικασιες που ισχυουν στην ομαδα "πειρατες στην Αθηνα" ...

Το οτι χαρακτηριζεις σαν δικές σου και οχι των "πειρατων στην Αθηνα" , τις δημοσιεύσεις στη σελιδα του φατσοβιβλιου , αυτο περιπλεκει τα πραγματα και πολλαπλασιαζει τα ευλογα ερωτηματα...
Εν τελει δλδ, αυτη η ομαδα ειναι προσωπικη σου υποθεση και ατομικη προσπαθεια , αλλα πας και σαν μελος της ΔΕ του κομματος στη συναντηση με τον Καμινη ;;;
Τι ακριβως δεν εχω καταλαβει εδω ;;;

Και οχι μονο δεν σηκωνεις και κουβεντα για το "πως" και το "γιατι", αλλα απαξιοις και να μας πληροφορησεις και μας την πεφτεις κι'απο πανω !
Υποδειγμα δημοκρατικου διαλογου α-λα-πιράτα !

Anyway. Keep calm and become a pirate

Στον καθρέφτη σου μιλάς !!!
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 14 Φεβ 2014, 02:01

Αγαπητε Σιμο,
ο «κλαυσιγελως» , ναι, είναι κι’αυτος μια καποια λυση.

Αν και δεν ειμαι βεβαιος ότι μπορω να παρακολουθησω ολοκληρο το συλλογισμο σου στην πληρη του αναπτυξη, θα προσπαθησω να σχολιασω μονον την υποθεση κατά την οποια, οποιος δηλωνει «πειρατης» γινεται κιολας, πραττει δε αυτοματως το «σωστο» και το «πειρατικο»…

Ο αείμνηστος – και σοφος – Γιαννης Τσαρουχης ειχε πει καποτε το περιφημο και ανεπαναληπτο για την οξυδερκεστατη σύλληψή του της «ελληνικης» πρωτοτυπιας, ότι

…στην Ελλαδα εισαι ο,τι δηλωσεις !!!

Πραγμα που βλεπουμε σημερα, και μας διαβεβαιωνεις και εσυ με τα οσα παραπανω εν εκτασει ανελυσες, ότι ισχυει πανηγυρικα και για τους πειρατες στην ελλαδα / αθηνα / πατρα / γιαννενα / …βαλε ο,τι θες !!!

Φυσικα, δεν σου περναει απο το μυαλο ότι αν , λεω ΑΝ, κατεβει και μια «άλλη» ομαδα αυτοχρισμενων «πειρατων» στην πιστα, η οποια μπορει και να λεει τα εντελως αντιθετα (δεν είναι και δυσκολο αλλωστε με το ιδεολογικοπολιτικο κομφουζιο που βασιλευει στα μυαλα των οιονει «πειρατων») πανω σε συγκεκριμενα ζητηματα, το τι πανηγυρι εχει να γινει !!!

Τα λόγια πολλοί ελάλησαν, τις πράξεις όμως ολίγοι έπραξαν.


Αχτιβιστή μου εσύ !!!
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Φεβ 2014, 11:35

Αγαπητέ Γιώργο, αν και το γύρισες σε "προσωπική αντιπαράθεση" δεν θα μπω σε αυτό σου το γύρισμα. Το να μην είναι κάποιος βέβαιος ότι μπορεί να παρακολουθήσει ολόκληρο τον συλλογισμό του άλλου... ξέρεις έχει δυο άκρες, του κάποιου και του άλλου.

"Το ότι δηλώσεις είσαι" ισχύει και είναι και θεμιτό, απλά μένει και να μπορείς να είσαι ή να καταφέρεις να αποδείξεις ότι είσαι, αυτό που δηλώνεις. Μέχρι να το καταφέρεις, λοιπόν, απλά "δηλώνεις ότι είσαι" και όχι ότι "είσαι" κιόλας.

Εγώ προσπάθησα και προσπαθώ να αντιληφθώ κατ' αρχήν ποιο είναι το πειρατικό πλαίσιο (δηλ. η πειρατική ιδεολογία) και ως εκ τούτου τι σημαίνει να δηλώνεις ότι είσαι και να είσαι Πειρατής. Και αυτό κατέγραψα στην απάντηση μου. Η γενικά αποδεκτή βάση μας είναι οι Πειρατικές Αρχές (ως κείμενο αναφοράς) και οι Αρχές του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας. Πάνω σε αυτά και μαζί με άλλα υπό συζήτηση και σχετικά κείμενα (όπως πχ. αυτά που υπάρχουν αναρτημένα σε μια μικρή συλλογή, στην Αρχική Σελίδα στο Wiki μας: Πειρατικά κείμενα (και όχι μόνο)) πειραματιζόμαστε (όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μου post).

Από αυτά και πέρα, κατά την δική μου πάντα αντίληψη, η προσπάθεια μας βρίσκεται πάνω στην πρακτική εφαρμογή αυτών των βασικών αρχών. Αυτό είναι και που "δηλώνω ότι (προσπαθώ) να είμαι". Εσύ ρωτάς το πως αυτή η προσπάθεια θα γίνει πρακτική. Μα αυτό είναι το ερώτημα που δεν έχει μια απάντηση αλλά πολλές και μένει να απαντάμε κατά την διάρκεια της προσπάθειας μας. Θέλεις λεπτομερέστατες απαντήσεις πάνω σε όλα τα θέματα πριν ακόμα αρχίσουμε την προσπάθεια; Ok, κάτσε και περίμενε να τις βρεις (ή από ότι κατάλαβα να τις θέσεις) όσο όλοι οι άλλοι (όσοι και όποιοι θέλουν) προσπαθούν.

Το "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει" νομίζω ότι ταιριάζει ως απάντησή σου. Για να χρησιμοποιήσω και εγώ την ίδια τεχνο-λογία απάντησης που ακολουθείς και εσύ.

Όπως λοιπόν προείπα, οι Πειρατές δεν είναι άλλη μια ομάδα από "σωτήρες" και "παντογνώστες" επί παντός προβλήματος και θέματος. Έχουν έναν πυρήνα αρχών, έναν μπούσουλα, μια ρότα βρε αδερφέ και πάνω σε αυτήν αντιμετωπίζουν μια μέρα κάθε φορά (FIFO, χωρίς το FI δεν υπάρχει περίπτωση να πας κατευθείαν στο FO). Παρελθοντολογίες και μελλοντολογίες, να κάτσουμε και να βαυκαλιζόμαστε όλη μέρα και κάθε μέρα, χωρίς να κάνουμε τίποτα, αυτό είναι το εύκολο.

Εγώ είμαι της άποψης, βγες μπροστά, δούλεψε, προσπάθησε και στην πορεία θα βρίσκουμε λύσεις για να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα και τα όποια θέματα προκύπτουν και υπάρχουν. Έτοιμες λύσεις, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, δεν χρειάζεται να έχεις από πριν και σίγουρα δεν πρέπει να τις έχεις προαποφασίσει μόνος ή/και με μια μικρή "ελίτ σοφών/φωστήρων/σωτήρων/και ότι άλλο".
Με προσπάθεια και συμμετοχή (κατά το δυνατόν καθολική) αντιμετωπίζονται τα πάντα (πρόσεξε, αντιμετωπίζονται και όχι απαραίτητα λύνονται). Το αν θα βρεις λύση/απάντηση αυτό μένει να το δούμε, όλοι μαζί, κατά την διάρκεια της προσπάθειας.

Για το "ιδεολογικοπολιτικο κομφουζιο" σε διαβεβαιώνω (δηλώνω) πως δεν "βασιλευει", τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό... αλλά και πάλι μπορεί και να κάνω λάθος εκτίμηση, επ' αυτού (μένει να το δούμε, τι θα πουν και οι γιατροί...).

Για την περίπτωση "της άλλης ομάδας πειρατών" που μπορεί να προκύψει, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πριν αυτή προκύψει... τόσο απλά. Και για αυτήν που έχει ήδη προκύψει, θεωρώ χάσιμο χρόνου το να ασχοληθώ (κι άλλο) με αυτήν.

Τώρα για το αν είμαι αχτιβιστής (με έντονα και μεγάλα γράμματα) ή ακονιστής ή ακοντιστής ή αεροπτεριστής ή ... ότι άλλο, αυτό είναι απλά η δική σου γνώμη για εμένα, σεβαστή μεν, γνώμη σου δε (ή μήπως "δήλωση";).
здравствуйте

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 11:43

Προς το τρολλ μας: Δεν είμαστε η NSA να καταγράφουμε όταν ο άλλος δεν θέλει. Ακόμα και στην διδασκαλική όταν ζήτησαν να διακόψει την καταγραφή, διέκοψε.

Προς υπολοίπους. Η συνάντηση που έγινε ήταν για να δούμε αν μπορούμε να συνεργαστούμε με οποιοδήποτε τρόπο ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΡΧΕΣ και αν ο Καμίνης δέχεται τέτοιες αρχές. Καλά τα ερωτήματα, σωστά τα ερωτήματα, να τα απαντήσουμε όλα. Όχι όμως με επιθέσεις ρε παιδιά. Έλεος.

Προσωπικά εμπιστεύομαι τον άλλο μέχρι να μου αποδείξει ότι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ. Διαφορετικά δεν θα ήμουν στους Πειρατές. Θα είχα κάνει "κόμμα" με τα φιλαράκια μου και θα καθόμουν στα αυγά μου.

Σταματάμε τις επιθέσεις ΤΩΡΑ.

omissman, θυμάσαι τι λέγαμε στο σπίτι του gounari και τι μας είπες; Θυμάσαι που συμφώνησα και εγώ και ο gounari με αυτά που είπες γιατί ήταν λογικά; Ε... αυτά ακριβώς είπαμε και κάναμε. Αυτά του ζητήσαμε και σε πρώτη φάση (χωρίς να βγει δελτίο τύπου, γιατί αυτά είναι αφού συζητήσουμε και με τους άλλους και μεταξύ μας) συμφωνήσαμε σε ότι θεωρούμε σημαντικό.

Οτιδήποτε άλλο είναι στην σφαίρα της φαντασίας και δεν μπορεί κανένας να αποδείξει ότι το αρνητικό. Τέρμα και τελείωσε. :evil:

Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό gounara » 14 Φεβ 2014, 14:12

Vassilis Perantzakis έγραψε:omissman, θυμάσαι τι λέγαμε στο σπίτι του gounari και τι μας είπες; Θυμάσαι που συμφώνησα και εγώ και ο gounari με αυτά που είπες γιατί ήταν λογικά; Ε... αυτά ακριβώς είπαμε και κάναμε. Αυτά του ζητήσαμε και σε πρώτη φάση (χωρίς να βγει δελτίο τύπου, γιατί αυτά είναι αφού συζητήσουμε και με τους άλλους και μεταξύ μας) συμφωνήσαμε σε ότι θεωρούμε σημαντικό.

Οτιδήποτε άλλο είναι στην σφαίρα της φαντασίας και δεν μπορεί κανένας να αποδείξει ότι το αρνητικό. Τέρμα και τελείωσε. :evil:

Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε.

Ευτυχως που ηταν στο σπιτι μου μαζι με το Γιωργο και ο Βασιλης και ο Μαρκος και η Πηνελοπη οταν εγινε η συζητηση και ετσι δε χρειαζεται να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας :(
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Φεβ 2014, 14:29

[trolling]
gounara έγραψε:Ευτυχως που ηταν στο σπιτι μου μαζι με το Γιωργο και ο Βασιλης και ο Μαρκος και η Πηνελοπη οταν εγινε η συζητηση και ετσι δε χρειαζεται να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας :(


Δεν χρειάζεται "απόδειξη" απλά "δήλωσέ το"
[/trolling] :D :D :D :D :D
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Φεβ 2014, 14:46

gounara έγραψε:Ευτυχως που ηταν στο σπιτι μου μαζι με το Γιωργο και ο Βασιλης και ο Μαρκος και η Πηνελοπη οταν εγινε η συζητηση και ετσι δε χρειαζεται να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας :(

Εδώ ακριβώς έγκειται η ΔΙΚΗ μου ένσταση:
Όποιος δεν ήταν στην συνάντηση αυτή, δεν δικαιούται ενημέρωσης;
Σε τελική ανάλυση, έχουμε ή δεν έχουμε "κανόνα" μας πως κάθε μας ενέργεια πρέπει να γίνεται μετά από ΔΗΜΟΣΙΑ διαβούλευση, ακολουθώντας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ διαδικασίες;
Το: "κουβεντιάσαμε στο σπίτι του Α, ο Β, ο Γ, και ο Δ, και πήραμε την τάδε απόφαση την οποία υλοποιούμε" δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 14:46

laskaris_vasilis έγραψε:
gounara έγραψε:Ευτυχως που ηταν στο σπιτι μου μαζι με το Γιωργο και ο Βασιλης και ο Μαρκος και η Πηνελοπη οταν εγινε η συζητηση και ετσι δε χρειαζεται να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας :(

Εδώ ακριβώς έγκειται η ΔΙΚΗ μου ένσταση:
Όποιος δεν ήταν στην συνάντηση αυτή, δεν δικαιούται ενημέρωσης;
Σε τελική ανάλυση, έχουμε ή δεν έχουμε "κανόνα" μας πως κάθε μας ενέργεια πρέπει να γίνεται μετά από ΔΗΜΟΣΙΑ διαβούλευση, ακολουθώντας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ διαδικασίες;
Το: "κουβεντιάσαμε στο σπίτι του Α ο Β, Γ, Δ, και πήραμε την τάδε απόφαση την οποία υλοποιούμε" δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ!


Φυσικά και δικαιούται ενημέρωσης. Αλλά όχι επίθεσης. Και μάλιστα όταν ήδη έχει ενημερωθεί και ξέρει ότι θα πάμε.

Ρε παιδιά.. δεν είναι ακριβής επιστήμη η πολιτική. Μην θέλουμε να ελέγχουμε τι θα βγει από τα χείλη του άλλου σε κάθε θέμα. Αν κάνει λάθος, τον ελέγχουμε. Αν όχι, άσε τον να πάρει πρωτοβουλίες. Βοήθησε όσο μπορείς. Ζήτα ενημέρωση. Πες την γνώμη σου. Όλα θεμιτά. Αλλά όχι "ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ" (παράδειγμα δίνω μην το πάρετε αυτολεξεί και αυτό)... Δεν συζητήσαμε για το παρκάρισμα. Για τα Πειρατικά συζητήσαμε. Ανοιχτό λογισμικό, διαφάνεια, ηλεκτρονική διακυβέρνηση, δημοψηφίσματα. Να σας πούμε; Αυτό έλλειπε να ΜΗΝ σας πούμε!!! Φυσικά και θα σας ενημερώσουμε. Αλλά αφήστε και κανέναν να κάνει κάτι πριν αρχίσετε να λέτε "ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ";
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Φεβ 2014, 14:54

Βρε συνονόματε, τούρκικα μιλάω ο κερατάς;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ζητάω!!!! Τίποτα άλλο!
By the way, προσωπικά ήμουν ενήμερος, από άλλη "οδό" όμως.........
Η δημόσια τοποθέτησή μου έχει να κάνει με την ενημέρωση του ΣΥΝΟΛΟΥ των Πειρατών!
..... Τόσο απλά!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες