θελει "γραφειο" το γραφειο?

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Ιαν 2013, 02:20

ενα θεμα υπο συζητηση ειναι αν τα τοπικα και περιφερειακα γραφεια χρειαζεται να εχουν φυσικη εδρα.

αν ναι, τοτε πως θα γινεται η οικονομικη διαχειριση?

αν οχι, τοτε πως/που θα γινονται τακτικες συναντησεις και εργασιες του γραφειου?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό mankasp » 07 Ιαν 2013, 02:30

Το πρόβλημα είναι οικονομικό και πηγάζει από τη συμμετοχή και τον αριθμό των μελών που θέλουν να ιδρύσουν και να συμμετέχουν ενεργά στο γραφείο.
https://twitter.com/e_kastrinakis

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό kailor » 07 Ιαν 2013, 02:36

Εγώ έτσι όπως το σκέφτομαι, δεν χρειάζεται να υπάρχει φυσικό γραφείο, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι έξοδα, που αυτά τα έξοδα θα μπορούσαν να μπουν στο κόμμα πειρατών ελλάδας ή να κάνετε τοπικές δράσεις άμα χρειαστεί.

Και άμα υπάρχει κάποιος φίλος ή κάποιος από τους πειρατές έχει γραφείο ή μαγαζί, και μπορεί να το διαθέσει δωρεάν όχι για έδρα του κόμματος, αλλά για να υπάρχουν φυλλάδια, αιτήσεις εγγραφής, και άλλα χαρτιά. Αλλά και να μπορούν άμα χρειαστεί να γίνουν δράσεις εκεί "δωρεάν", ή εκπαιδεύσεις ή συναντήσεις ή ότι άλλο προκύψει!

Έτσι υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος προς όλους.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 07 Ιαν 2013, 02:52

Γραφείο (ντουβάρια δηλ.) δεν χρειάζεται αναγκαστικά και όσο για τις συνελεύσεις >>> σε καφετέρια για να ενισχύουμε και την τοπική οικονομία!!! :)
здравствуйте

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Ιαν 2013, 15:09

νομιζω οτι οι 2 προιγουμνοι με καλυψαν πληρως. αλλα αργοτερα ειναι καλο να υ[αρχει ενας χωρος για συναντησεις και να υπάρχυυν και καπου αιτήσεις εγραφης κλπ...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 07 Ιαν 2013, 15:15

Εγώ έχω μόνος μου κινητό γραφείο,κουβαλάω τυπωμένες αιτήσεις εγγραφής όπου πάω,ακόμα και για καφέ σε φίλους,σε διακοπές,στο αμάξι κ.λ.π.....και μαγαζί και σπίτι είναι άτυπο πειρατικό γραφείο.Κάντε το ίδιο.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1415
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό gounara » 07 Ιαν 2013, 18:36

-mesitiko- έγραψε:Εγώ έχω μόνος μου κινητό γραφείο,κουβαλάω τυπωμένες αιτήσεις εγγραφής όπου πάω,ακόμα και για καφέ σε φίλους,σε διακοπές,στο αμάξι κ.λ.π.....και μαγαζί και σπίτι είναι άτυπο πειρατικό γραφείο.Κάντε το ίδιο.



+1
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 07 Ιαν 2013, 19:36

Προτιμώ ή το φορητό γραφείο η κάποιο γνωστό στέκι, η ακόμη και φιλικό σπίτι. Όντως, δεν είναι ανάγκη να χαλάμε πόρους για το τίποτα.

Λαπτοπ, διανεμητή ιντερνετ... αλλα μικρο-υλικα ανάλογα με τις εργασίες που έχουμε να κάνουμε και καλη διάθεση.
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 06 Φεβ 2013, 15:39

Ο φυσικός χώρος χρειάζεται για να δημιουργεί κοινότητα. Αν είναι να τα κάνετε όλα από το ίντερνετ τι χρειάζεστε τα "τοπικά γραφεία" έστω και σαν έννοια; Το ίντερνετ δεν έχει σύνορα. Το οικονομικό είναι ένα θέμα, οπότε αν δεν έχει αρκετά μέλη δεν λύνεται, αλλά κόμμα μόνο στο ίντερνετ δεν υφίσταται. Κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας αν νομίζουμε πως θα μας πάρουν στα σοβαρά όταν ή μόνη μας δημόσια παρουσία είναι το φόρουμ και μια φορά στα 4 χρόνια οι εκλογές.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: θελει "γραφειο" το γραφειο?

Δημοσίευσηαπό omissman » 07 Φεβ 2013, 00:00

Αντε παλι από την αρχη...

Κάθε πολιτικό κόμμα οφείλει εκ του νόμου να έχει ΕΔΡΑ με διεύθυνση και τηλέφωνο.
Για να γίνει δεκτή η εγγραφή του (Επιτροπή Βουλής) οφείλει να έχει ΑΦΜ απο την οικεια εφορία. Αλλοιώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κανει οικονομικες πραξεις, οπως π.χ. να κοψει τιμολογια εξοδων για τα ψηφοδελτια που θα τυπωσει για να παρει μερος στις εκλογες (τρομαρα του)...
Για να παρει ΑΦΜ πρεπει να παρουσιασει συμβολαιο ενοικιασης του χωρου οπου δηλώνει την εδρα του.

Για ολους αυτους τους λογους πέρυσι τον Φεβρουαριο ΠΡΙΝ κατατεθει το καταστατικο στον Αρειο Παγο , ανοιξε αυτη η συζητηση που κατεληξε στην επιλογη του παρόντος γραφειου.

Εαν το ΣτΜ αποφασίσει οτι το κομμα του Ιντερνετ δεν χρειαζεται φυσικό χωρο, σας παρακαλω ενημερωστε με εγκαιρως γιατι εχω μερικες αιτησεις ενοικιασης του γραφειου και μου λειπουν και κατι κατοσταρικα απο τον οικογενειακο προϋπολογισμό...

Τωρα για τα τοπικα / περιφερειακα γραφεια ειναι καθαρα θεμα των μελων τους εαν μπορουν να συντηρησουν ενα χωρο . Συμφωνω παντως με τον Διονυση οτι αλλο ο χαβαλες στις καφετεριες και αλλο το μονιμο στεκι γυρω απο το οποιο πλεκεται ενας βασικος ιστος κομματος.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και omissman, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες