Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Σχολιάζουμε ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις και απόψεις από ιστολόγια και ιστοχώρους. Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε την πηγή!
chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό chprokop » 12 Μαρ 2014, 17:43


Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2014, 14:51

Λογοκρισία ή άποψη; Είναι άποψη η λογοκρισία; Το να κρίνεις την άποψη και να λες "δεν πρέπει να την λες" δεν είναι λογοκρισία;

Το Free Thinking Zone ΔΕΝ λογοκρίνει. Κρίνει ότι δεν θέλει να πουλήσει το βιβλίο και το λέει. Το να του λες "μη λες την άποψή σου γιατί είναι επικίνδυνη" είναι η λογοκρισία. Όχι η απόφαση να μην πουλήσει το βιβλίο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Μαρ 2014, 15:56

Θα ήθελα να καταθέσω την άποψη ότι η άρνηση πώλησης του οποιουδήποτε βιβλίου εκ μέρους του οποιουδήποτε καταστήματος πώλησης βιβλίων, είναι εντελώς απαράδεκτη ενέργεια και αντίκειται στην αδειοδότηση του εν λόγω επαγγελματία εκ μέρους του κράτους.
Ο κάθε βιβλιοπώλης μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν τυχαίνει τη συγκεκριμένη στιγμή να διαθέτει το οποιοδήποτε βιβλίο του ζητάει ο πελάτης, γιατί φυσικά δεν μπορεί να διαθέτει όλα όσα κυκλοφορούν στην αγορά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να πει ότι το Α ή το Β βιβλίο ή σύγγραμα ή ότι άλλο, δεν (κατα)δέχεται να το εμπορευθεί, γιατί δεν συμφωνεί με το περιεχόμενό του. Αλίμονό μας αν καταντήσουμε ο κάθε βιβλιοπώλης να αποφασίζει για το τι πρέπει ή δεν πρέπει να διαβάζουμε.
Είναι προφανές πιστεύω ότι μια τέτοια ενέργεια εκ μέρους του οποιουδήποτε βιβλιοπώλη στοιχειοθετεί κατάχρηση της άδειας εμπορίας βιβλίων που του παραχωρήθηκε από το κράτος.
Πολύ ενδιαφέρον έχει εν προκειμένω, για όποιον θέλει να εμβαθύνει περαιτέρω, ο νόμος περί εφημεριδοπωλών, δηλαδή των περιπτέρων και όλων των καταστημάτων που διαθέτουν "τύπο", (ο οποίος ξεκίνησε από τους παλιούς εφημεριδοπώλες που τριγυρνούσαν διαλαλώντας τα νέα και θεωρούνταν λειτούργημα παρακαλώ, γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ, αποτελούσαν το ... ιντερνέτ της εποχής!), όπου με πολύ σαφήνεια περιγράφονται οι όροι και οι τρόποι με τους οποίους πρέπει να διαχειρίζεται ο αδειοδοτούμενος το εν λόγω εμπορικό αντικείμενο, (δηλαδή την εφημερίδα), γιατί να μη ξεχνάμε ότι λίγα χρόνια πριν, στην πρώτη γωνία μετά το περίπτερο που πούλαγε την εφημερίδα σου, παραμόνευε ο χαφιές που έβγαζε το μεροκάματό του πληροφορώντας την Ασφάλεια ότι "ο κ. Μιχάλης Μαντάς τυγχάνει μεν ακραιφνής εθνικόφρων, πλην όμως ο πεθερός του διαβάζει ΑΥΓΗ και προπαγανδίζει την αριστερά".
Αν έχετε απορίες σχετικά με το τι σημαίνει η παραπάνω φράση, σας πληροφορώ ότι αυτό ήταν το περιεχόμενου του προσωπικού μου "φακέλλου" που διακινούσε το αλήστου μνήμης "2ο γραφείο" για ελόγου μου, όταν υπηρέτησα τη στρατιωτική μου θητεία το 1975, όπου και όπως την υπηρέτησα.
"Και ο νοών (ευκόλως πιστεύω) νοείτο". Αν έχετε περαιτέρω απορίες ευχαρίστως να συμβάλω στην εξαφάνισή τους, γιατί υπήρξα και εκδότης και βιβλιοπώλης και ... παθών, όπως όλοι ήδη θα αντιληφθήκατε.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2014, 17:05

Μιχάλη διαφωνώ και εξηγώ:

Δεν ξέρω αν το θέμα είναι νομικό (δεν το νομίζω), αλλά λογοκρισία ΔΕΝ είναι. Αν εγώ είχα βιβλιοπωλείο θα έκανα το ίδιο. ΑΝ το βιβλίο διατίθετο δωρεάν, κανένα πρόβλημα. Αλλά να κερδίσω από το έργο ενός δολοφόνου και να του δώσω και μερίδιο; Όχι... ευχαριστώ δεν θα πάρω. Και αν θα το έκανα και για άλλους εν ζωή δολοφόνους; Ναι...

Είναι δικαίωμα πιστεύω του βιβλιοπώλη να πουλάει ότι θέλει. Ο πελάτης αποφασίζει σε ποιο βιβλιοπωλείο θα πάει. Αλλιώς ας κάνουν υποχρεωτικό και το τι θα διαβάζουμε!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Μαρ 2014, 17:22

Ρε δεν γα@@@@στε;
Έχουμε δύο άνθρωπους:
Τον πειθήνιο (είτε από άποψη είτε πειθαναγκασμένο) βιβλιοπώλη και αυτόν που πουλάει/παρέχει τα βιβλία (aka γνώση) αδιαπραγμάτευτα!
Προσωπικά είμαι με τον δεύτερο!
(έχω και άλλα, αλλά δεν είναι της παρούσης)
Πέρα από αυτό, η άποψη του Μιχάλη μου δίνει ερεθίσματα:
Προσπερνάω την τοποθέτησή του περί νόμων!! Τους έχω χεσμένους εδώ και χρόνια (το γιατί είναι άλλη κουβέντα).
Κρατάω όμως την ρομαντική διάσταση που δίνει με τις αναφορές του!

Απλή ερώτηση για να κλείσω:
Πειρατικό "καθήκον" είναι ή όχι η διάδοση της γνώσης/πληροφορίας αδιαπραγμάτευτα; Ή λειτουργούμε ...... επιλεκτικά, αν και όπου συμφωνεί (η γνώση/πληροφορία) με τις επιθυμίες και τους στόχους, μέρους των μελών μας;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Μαρ 2014, 17:33

...... Και επειδή, τις τελευταίες μέρες διαβάζουμε για τα "γούστα" του Ερντογάν να φιμώσει τα κανάλια κοινωνικής δικτύωσης για προστασία της κυβέρνησής του,
μήπως, υπόθεση κάνω, πορεύονται κάποιοι Πειρατές σε παράλληλους δρόμους;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2014, 17:48

laskaris_vasilis έγραψε:...... Και επειδή, τις τελευταίες μέρες διαβάζουμε για τα "γούστα" του Ερντογάν να φιμώσει τα κανάλια κοινωνικής δικτύωσης για προστασία της κυβέρνησής του,
μήπως, υπόθεση κάνω, πορεύονται κάποιοι Πειρατές σε παράλληλους δρόμους;


Βασίλη, μάλλον δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου:
Αν απαγορέψουμε στον βιβλιοπώλη να έχει άποψη θα είναι καλύτερα; Δεν θα έχουμε λογοκρισία;

Δεν θα απαγορεύσεις το βιβλίο ή το να γράψει κάποιος βιβλίο. Θα κρίνεις αν θέλεις να το αγοράσεις ή να το πουλήσεις. Πολύ απλό.

Επαναλαμβάνω ότι ΑΝ το βιβλίο ήταν δωρεάν, δεν θα είχα κανένα θέμα. Απλά δεν θα το διάβαζα και πάλι!!!

Δεν θα απαγόρευα την έκδοση του "Ο Αγών μου". Δεν θα το αγοράσω όμως ποτέ και φυσικά δεν θα το πουλούσα αν είχα βιβλιοπωλείο. Τόσο απλό πάλι.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Μαρ 2014, 17:58

Vassilis Perantzakis έγραψε:Μιχάλη διαφωνώ και εξηγώ:

Δεν ξέρω αν το θέμα είναι νομικό (δεν το νομίζω), αλλά λογοκρισία ΔΕΝ είναι. Αν εγώ είχα βιβλιοπωλείο θα έκανα το ίδιο. ΑΝ το βιβλίο διατίθετο δωρεάν, κανένα πρόβλημα. Αλλά να κερδίσω από το έργο ενός δολοφόνου και να του δώσω και μερίδιο; Όχι... ευχαριστώ δεν θα πάρω. Και αν θα το έκανα και για άλλους εν ζωή δολοφόνους; Ναι...

Είναι δικαίωμα πιστεύω του βιβλιοπώλη να πουλάει ότι θέλει. Ο πελάτης αποφασίζει σε ποιο βιβλιοπωλείο θα πάει. Αλλιώς ας κάνουν υποχρεωτικό και το τι θα διαβάζουμε!!!

Βασίλη κάνεις εντελώς λάθος.
Αυτός είναι και ο λόγος που έκανα αναφορά στο νόμο περί εφημεριδοπωλών ο οποίος είναι πολύ κατατοπιστικός.
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν να πει ο περιπτεράς ότι εγώ δεν θα πουλάω την Α ή τη Β εφημερίδα. Ή για να το πάμε ακόμη μακρύτερα, αν σου πει ο γιατρός "εσένα δεν σε γιατρεύω γιατί είσαι ... πειρατής!" :lol:
Έχεις δει εσύ περίπτερο που να μην τις έχει όλες ανεξαιρέτως; Μήπως έχει πέσει ποτέ στην αντίληψή σου η αναφορά διαφόρων εφημερίδων στο ότι "αν διαπιστώσετε ότι στην περιοχή σας το έντυπό μας λείπει παρακαλούμε ενημερώστε μας" (το Ποντίκι παλιότερα την είχε σε πολύ εμφανές σημείο). Τι άραγε να σημαίνει αυτό;
Αν θέλεις να σου σημειώσω για την ενημέρωσή σου και μερικά πολύ χαρακτηριστικά εδάφια του σχετικού νόμου, σου συνεχίζω.
Προβλέπει ότι όχι μόνο το περίπτερο πρέπει να πουλάει όλες ανεξαιρέτως τις αδειοδοτημένες εφημερίδες, αλλά περιγράφει αναλυτικά και τη διαδικασία πώλησης, επιτάσσοντας ότι ο κάθε περιπτεράς (ή γενικώς διαθέτης τύπου) πρέπει να τις αναρτά όλες σε εμφανές σημείο, ώστε να μπορεί ο καθένας να διαβάζει τους κύριους τίτλους, (συστήνει μάλιστα την ανάρτηση με μανταλάκια), να τους αλλάζει θέση εκ περιτροπής, όπως κάνουνε και στα ψηφοδέλτια οι εφορευτικές επιτροπές, να διπλώνει την εφημερίδα, όταν την παραδίδει στον πελάτη, ώστε να μην διακρίνεται ο τίτλος της και άλλες πολλές λεπτομέρειες.
Ανάλογοι κανόνες ισχύουν και για τους βιβλιοπώλες, σχετικά με την πώληση βιβλίων.
Ίσως μπερδεύεις τον λιανοπωλητή βιβλιοπώλη με τον εκδότη, ο οποίος είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και όπου βεβαίως κανένας νόμος δεν τον υποχρεώνει να εκδώσει ένα βιβλίο που δεν είναι της αρεσκείας του. Για την περίπτωση των εκδοτών βεβαίως ισχύουν άλλοι κανόνες σχετικά με λογοκλοπές, αναφορές σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και άλλα πολλά, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τους βιβλιοπώλες που είναι ξεχωριστός κλάδος.
Και μια και αναφέραμε τους εκδότες, η περίπτωση του βιβλίου του Κουφοντίνα, δείχνει χαρακτηριστικά τις δυνατότητες που τους δίνει ο νόμος, και δεν πιστεύω να νομίζεις ότι ο Λιβάνης δεν είναι από τους καλύτερους γνώστες σχετικά!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2014, 18:21

Δεν το νομίζω Μιχάλη. Άλλο βιβλιοπωλείο άλλο περίπτερο. Ναι, δεν μπορείς να επιλέξεις τι εφημερίδα θα πουλήσεις. Πρέπει να τις έχεις όλες.

ΑΛΛΑ βιβλία μπορείς. Γιατί; Γιατί απλά υπάρχουν τόσα πολλά που κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει ένα βιβλιοπωλείο να τα έχει όλα.

Επίσης τα βιβλιοπωλεία μπορεί να είναι και θεματικά, όπως είναι το FTZ ή το Solaris.

Τώρα, αν ήμουν ο Λιβάνης, πάλι δεν θα έβγαζα αυτό το βιβλίο. Μπορεί όμως να το διέθετα δωρεάν στο διαδίκτυο.
Αυθεντίες δεν δέχομαι σε κανέναν τομέα. Μόνο επιστημονικές αποδείξεις.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Κουφοντίνας και Free Thinking Zone

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Μαρ 2014, 19:44

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν το νομίζω Μιχάλη. Άλλο βιβλιοπωλείο άλλο περίπτερο. Ναι, δεν μπορείς να επιλέξεις τι εφημερίδα θα πουλήσεις. Πρέπει να τις έχεις όλες.

ΑΛΛΑ βιβλία μπορείς. Γιατί; Γιατί απλά υπάρχουν τόσα πολλά που κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει ένα βιβλιοπωλείο να τα έχει όλα.

Επίσης τα βιβλιοπωλεία μπορεί να είναι και θεματικά, όπως είναι το FTZ ή το Solaris.

Τώρα, αν ήμουν ο Λιβάνης, πάλι δεν θα έβγαζα αυτό το βιβλίο. Μπορεί όμως να το διέθετα δωρεάν στο διαδίκτυο.
Αυθεντίες δεν δέχομαι σε κανέναν τομέα. Μόνο επιστημονικές αποδείξεις.


Βασίλη θα σου δώσω ένα πραγματικό παράδειγμα, για να σου εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ.
Το 1983 με δική μου πρωτοβουλία εννέα καθηγητές και εγώ ιδρύσαμε τον Εκδοτικό Συνεταιρισμό Συγγραφέων Καθηγητών ΣυνΠΕ.
Ο φορέας αυτός εκτός από τον τομέα των εκδόσεων, δραστηριοποιήθηκε και στον τομέα των λιανικών πωλήσεων, ιδρύοντας βιβλιοπωλείο επί της οδού Σόλωνος αριθμός 100, κατά σύμπτωση ακριβώς δίπλα στο σημερινό βιβλιοπωλείο του εκδοτικού οίκου Λιβάνη, το οποίο τότε βέβαια δεν υπήρχε εκεί.
Τότε συνέβησαν δυο πολύ εντυπωσιακά πράγματα για τα οποία κανείς από τους συνεταίρους δεν είχε ιδέα σχετικά:
1) Η δημόσια τηλεόραση πρόβαλε πολύ εντυπωσιακά το εγχείρημα, κάνοντας εκτεταμένο 10λεπτο ρεπορτάζ, το οποίο μεταδόθηκε ενδιάμεσα στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων.
2) Η Ένωση Εκδοτών κάλεσε Έκτακτη Γενική Συνέλευση γιατί θορυβήθηκε με την εμφάνιση συνεταιριστικού φορέα στον εκδοτικό χώρο.
Όπως καταλαβαίνεις το πράγμα πήρε μεγάλη έκταση και για να μην στα πολυλογώ κατέληξε σε απόφαση των εκδοτών να μποϋκοτάρουν τα βιβλία των συνεταίρων, συστήνοντας (εκβιάζοντας) δηλαδή στα συνεργαζόμενά τους βιβλιοπωλεία να μην τα βάζουν στα μαγαζιά τους ούτε με τη μέθοδο της παρακαταθήκης, δηλαδή χωρίς πληρωμή. Ακολούθησαν διαβήματα του Συνεταιρισμού (εγώ τα διεκπεραίωνα τότε, γιατί ήμουνα Δ/ντής του) στην εν λόγω Ένωση, στην οποία είχα φροντίσει προηγουμένως να εγγραφεί ο Συνεταιρισμός ως μέλος, όπως είχε εκ του νόμου δικαίωμα, και όπως καταλαβαίνεις η απόφαση ανακλήθηκε επί τροχάδην ως παράνομη.
Στα έγραψα όσο μπορούσα πιο περιληπτικά, για να σου δώσω να καταλάβεις ότι είμαι αρκετά γνώστης του θέματος λόγω ιδίας πείρας και επομένως μπορώ να διατυπώνω έγκυρη γνώμη, χωρίς να παριστάνω την αυθεντία βέβαια.
Συμπληρωματικά θα ήθελα να σου σημειώσω ότι βεβαίως υπάρχουν θεματικά βιβλιοπωλεία, τα οποία δραστηριοποιούνται σε ορισμένα είδη βιβλίων, όπως υπάρχουν και βιβλιοπωλεία που ανήκουν σε εκδοτικούς οίκους και βέβαια εύλογα δεν προβάλλουν τα βιβλία των ανταγωνιστών τους.
Αυτές οι περιπτώσεις όμως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από το συστηματικό και απροκάλυπτο μποϋκοτάζ ενός συγκεκριμένου βιβλίου, γιατί αυτό δεν συνάδει με την ιδεολογική τοποθέτηση του όποιου βιβλιοπώλη. Αυτό είναι κανονικό αδίκημα.
Θα σου θυμίσω ότι χρόνια τώρα στην αγορά του βιβλίου κυκλοφορούν χωρίς κώλυμα τα βιβλία "Ο Αγών μου" του Αδόλφου Χίτλερ, (μετά είδα ότι το σημείωσες και εσύ πιο πάνω), "Το Πράσινο Βιβλίο" του Μουαμάρ Καντάφι, το βιβλίο που έγραψε στη φυλακή ο Γκοεμτζής, καθώς και άλλων πολλών επίσης αποδειγμένα εγκληματιών και τρομοκρατών, μπροστά στους οποίους ο δικός μας Κουφοντίνας είναι ... Αρσακειάδα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες