Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
anon_08_2015
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2015, 21:43

Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό anon_08_2015 » 02 Σεπ 2015, 16:20

Χαίρεται, όπως φαίνεται και εδώ υπάρχουν οι διαβαθμίσεις για εγγραφή νέου μέλους. Η ερώτησή μου είναι σε κάθε φάση τι πρόσβαση και που, έχει ο καθένας σε Βάσεις Δεδομένων ή Υπηρεσίες; Για παράδειγμα, τα στοιχεία που θα βάλω ηλεκτρονικά κατά την εγγραφή μου ποιος μπορεί να τα δει; Και αν εγγραφώ σε ποια φάση θα μπορώ και γω να βλέπω τις εγγραφές π.χ. των μελών του κόμματος Πειρατών ή διάφορα projects που τρέχουν εσωτερικά; μπορείτε να τα γράψετε λίγο αναλυτικά γιατί είμαι καινούριος στη κοινότητά σας και με ενδιαφέρουν οι δραστηριότητές σας. Γνωρίζω μόνο ότι με την ετήσια συνεισφορά των 12€ (ή 20€;) μπορεί κάποιος να εκλέγει ή να εκλέγεται.
Και κάτι άλλο, στα οικονομικά του κόμματος (η πιο δύσκολη ίσως θέση) βλέπω ανεβαίνουν όλα στο διαδίκτυο. Αυτό είναι πολύ καλό. Παρολαυτά δε θα μπορούσε κιόλας να ανεβαίνουν και σκαναρισμένα οι αποδείξεις πληρωμών ή οποιονδήποτε άλλων συναλλαγών για ακόμα μεγαλύτερη διαφάνεια; Ή να υπάρχουν screenshots από το web-banking για την οικονομική κατάσταση; Και στο web-banking του ταμείου έχουν όλα τα μέλη ανεξαιρέτως δικαιώματα <<view only>> τουλάχιστον ανά πάσα στιγμή που θα θέλουν να βλέπουν το υπόλοιπο του ταμείου; Φαντάζομαι, ότι όλα αυτά που λέω θά ΄πρεπε να είναι στα μέλη που πληρώνουν τη συνδρομή σαν ένδειξη ότι το έχουν πάρει περισσότερο σοβαρά. Το σώμα των μελών έχει χώρο ηλεκτρονικό για να μιλάει; ξέρω ότι στο mumble μιλάει η Δ.Ε. και Ε.Δ. αλλά για το σώμα των μελών;
Προσωπικά, απέχω συνειδητά από τη κοινοβουλευτική πολιτική και διαδικασία εκλογών (εξαιρουμένων των δημοψηφισμάτων) γιατί θεωρώ ότι λύση από τα πάνω δεν υπάρχει, παρόλαυτά το κόμμα σας πρώτα με σαγήνεψε για τα τεχνολογικά άρθρα που προσφέρετε και μετά για τη πολιτική στάση. Εννοείται βέβαια ότι αν κατέβετε στις εκλογές θα σπάσω την αποχή μου και θα σας ψηφίσω, χωρίς όμως σταυροδοσία σε πρόσωπα. Τέλος, έκανα μια απόπειρα να γραφτώ στη mailing list της ομάδας IT που με ενδιαφέρει αλλά επειδή δεν είμαι εγγεγραμένος απορρίφθηκε το αίτημά μου. Σε ποιο επίπεδο εγγραφής μπορώ να γραφώ στην εν λόγω mailing list; εγγραφή, πιστοποίηση ή οικονομικά ενημερωμένος; Ευχαριστώ και σόρρυ για το πολύ μεγάλο post.
Πάμε ρε Κόμμα Πειρατών Ελλάδας!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Σεπ 2015, 16:50

Θα κάνω μία προσπάθεια να λύσω τις απορίες σου φίλε.
ξέρω ότι στο mumble μιλάει η Δ.Ε. και Ε.Δ

Οχι! Δεν μιλάει η ΔΕ ή η ΕΔ. Συμμετέχουν ΟΛΑ τα μέλη, και οι φίλοι, και συνεννοούνται/κουβεντιάζουν.
Ακόμα και στις συνεδριάσεις είτε της ΔΕ είτε της ΕΔ, είναι κονόνας πως μπορεί ο κάθε ένας να παρακολουθεί!
Απλά, προκειμένου να "τσουλάει" η συνεδρίαση εύρυθμα, συνηθίζεται αν κάποιος θέλει να παρέμβει να ζητάει τον λόγο από τον προεδρεύοντα (τυχαίο πρόσωπο που ορίζεται στην αρχή της συνεδριασης).

Σχετικά με τις ανησυχίες σου περί προσωπικών δεδομένων, τα πλήρη στοιχεία σου τα έχει μόνο ένα ατομο το οποίο εμπιστεύονται ΟΛΟΙ στο Πειρατικό!
Για λόγους οργανωτικούς, το πρόσωπο αυτό δίνει το nickname σου μόνο, στον Υπεύθυνο Οικονομικών, προκειμένου να υπάρξει επαλήθευση ως προς το αν είσαι οικονομικά ενήμερο μέλος. (έχει σημασία προκειμένου να μπορείς να συμμετέχεις στις ψηφοφορίες, ΜΟΝΟ).

Όλα τα projects που τρέχουν μπορεί να τα δει ο κάθε ένας όμως, αν πρόκειται για διαδικασίες που αφορούν τα μέλη, μπορούν να συμμετάσχουν ή να σχολιάσουν μόνο τα πιστοποιημένα μέλη (υπάρχει καταστατικός περιοριμός).
Ακόμα και αυτό όμως, είναι υπό αίρεση, από την στιγμή που κάποιος φίλος ενδιαφέρεται πραγματικά να βοηθήσει κάπου.

Θα απαντήσω στην απορία σου σχετικά με τις αποδείξεις:
ΚΑΘΕ μέλος (διορθώνω: κάθε πολίτης), έχει το δικαίωμα να δει τις όποιες αποδείξεις με ένα απλό αίτημα.
Τα οικονομικά στοιχεία, δημοσιοποιούνται σχεδόν κάθε εβδομάδα, και με κοινοποίηση στις λίστες των Πειρατών αλλά και με ανάρτηση στην κεντρική μας σελίδα, από τον Υπεύθυνο Οικονομικών.

Άλλο;
(ελπίζω να βοήθησα!)
Τελευταία επεξεργασία από 3 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Σεπ 2015, 16:57

laskaris_vasilis έγραψε:ΚΑΘΕ μέλος, έχει το δικαίωμα να δει τις όποιες αποδείξεις με ένα απλό αίτημα.

Ακριβώς, απλά επειδή είναι χρονοβόρο, δεν τις σκανάρουμε (έχουμε και πιο ουσιαστικά πράγματα να ασχοληθουμε...)

Όσο για το View only στο webbanking ειχε μόνο η αγροτική τράπεζα.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

anon_08_2015
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2015, 21:43

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό anon_08_2015 » 07 Σεπ 2015, 10:32

Γεια χαρά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αν και απάντησα καθυστερημένα. Για τα προσωπικά δεδομένα που ρώτησα, ντάξει, δεν έχω τεράστιο θέμα. Περισσότερο η ερώτηση ήταν γενική δεδομένου ότι θα ήθελα όλα τα μέλη ανεξαιρέτως να έχουν πρόσβαση στις ίδιες πληροφορίες, και όχι μόνο ένα άτομο όπως μου είπε ο laskaris_vasilis. Βέβαια, αυτό είναι δικό μου πρόβλημα, και αν θα ήθελα να το αλλάξω θα μπορούσα να το θέσω σε μια ψηφοφορία στο liquidfeedback.
Όσο για τη διαχείριση των οικονομικών και τη διαφάνεια, δε ξέρω αν δημοσιοποιούνται κάθε εβδομάδα όπως γράφεις σε συγκεκριμένη λίστα μελών, πάντως διαβάζοντας το φόρουμ στο παρελθόν γίνονταν ομηρικές μάχες για τη καθυστέρηση δημοσιοποίησης των οικονομικών. Δε το λέω κριτικά, έχω κάνει και εγώ ταμίας (σε ΜΚΟ) και είναι δύσκολο πόστο. Οπότε, για να μη γράφω πολλά, 3 συγκεκριμένες ερωτήσεις:
1) Για να ανοίξω ένα ζήτημα προς ψηφοφορία (όπως πχ. να έχουν πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα όλα τα μέλη του ΠΕΙΡ) στο liquidfeedback ίσως, θα πρέπει να είμαι οικονομικά ενήμερο μέλος ή σκέτο πιστοποιημένο;
2) Για να μπορώ να εγγραφώ στη mailing list της ομάδας ΙΤ, θα πρέπει να είμαι οικονομικά ενήμερο ή σκέτο πιστοποιημένο;
3) Η ετήσια εγγραφή είναι το ελάχιστο 12 ή 20€ (edited: και είναι μέχρι 31 Γενάρη του 2015 για το έτος 2015, και μέχρι 31 γενάρη του 2016 για το 2016;);
4) Υπάρχει δικλείδα ασφαλείας για τα αποθεματικά το ταμείου; δηλαδή, δε μπορεί να έχει μόνο ο Υ.Ο./ταμίας την ευθύνη γιατί αν ξυπνήσει μια μέρα και πει τα σηκώνω όλα (ντάξει είναι λίγα τα χρήματα) και σηκώνομαι και φεύγω εξωτερικό, τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; :D
Πάμε ρε Κόμμα Πειρατών Ελλάδας!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Σεπ 2015, 10:49

διαβάζοντας το φόρουμ στο παρελθόν γίνονταν ομηρικές μάχες για τη καθυστέρηση δημοσιοποίησης των οικονομικών.

Μάλλον μιλάς για την μεταβατική περίοδο όπου περνούσαμε από τον έναν Υπ.Οικ. στον άλλο!
Τώρα για τα ερωτήματα θα κάνω μία προσπάθεια:
Για το 1# Δεν το γνωρίζω (έχω μία μικρή αλλεργία με το θέμα :D ). Ας βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος αλλά νομίζω πως πρέπει να είσαι οικονομικά "ενήμερος"!
Για το 2# Μόνο πιστοποιημένος
Για το 3# Αν θυμάμαι καλά 20
Για το 4# Όχι. Συνεπώς αν συμβεί κάτι σαν κι αυτό που αναφέρεις, θα του ζητήσουμε να μας στείλει τουλάχιστον καμία καρτ-ποστάλ από τον τόπο που είναι.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

anon_08_2015
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2015, 21:43

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό anon_08_2015 » 07 Σεπ 2015, 11:07

laskaris_vasilis έγραψε:
διαβάζοντας το φόρουμ στο παρελθόν γίνονταν ομηρικές μάχες για τη καθυστέρηση δημοσιοποίησης των οικονομικών.

Μάλλον μιλάς για την μεταβατική περίοδο όπου περνούσαμε από τον έναν Υπ.Οικ. στον άλλο!
Τώρα για τα ερωτήματα θα κάνω μία προσπάθεια:
Για το 1# Δεν το γνωρίζω (έχω μία μικρή αλλεργία με το θέμα :D ). Ας βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος αλλά νομίζω πως πρέπει να είσαι οικονομικά "ενήμερος"!
Για το 2# Μόνο πιστοποιημένος
Για το 3# Αν θυμάμαι καλά 20
Για το 4# Όχι. Συνεπώς αν συμβεί κάτι σαν κι αυτό που αναφέρεις, θα του ζητήσουμε να μας στείλει τουλάχιστον καμία καρτ-ποστάλ από τον τόπο που είναι.


Για το 3# οι προθεσμίες είναι μέχρι 31 Γενάρη του 2016 για το 2016 (αντίστοιχα μέχρι 31 Γενάρη του 2015 για το έτος 2015);
Για το 4# χιουμοριστική απάντηση αλλά ντάξει ρε παιδιά, να υπάρχει μια δικλείδα για να μπορέσει ο κόσμος που θέλει να γίνει μέλος του, να νιώθει ότι είναι μέρος του και ότι ελέγχει ισόποσα με όλους τους υπόλοιπους. Δεν πρέπει να είναι δύσκολο αυτό να γίνει στη πράξη με κατάλληλη συνεννόηση με τη τράπεζα.

Θενξ για τις γρήγορες απαντήσεις!
Πάμε ρε Κόμμα Πειρατών Ελλάδας!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 07 Σεπ 2015, 11:09

#1. Οικονομικά ενήμερο μέλος
#3. Είναι 12 € και ΝΑΙ πρέπει να πληρώνονται τον πρώτο μήνα κάθε έτους
#4. Με τόσα που έχουμε στο ταμείο, ούτε μέχρι την Ελευσίνα δεν πρόκειται να πάει. Χαλάλι του αν τα "φάει"
8Α.2 Κατ’ εξαίρεση ο Υπεύθυνος Οικονομικών χρειάζεται τη γραπτή συγκατάθεση του Προέδρου της ΔΕ για το άνοιγμα ή το κλείσιμο τραπεζικών λογαριασμών, καθώς και για οποιαδήποτε πληρωμή άνω των 3.000 ευρώ.

Δεν θυμάμαι ποτέ να έχουμε έστω τα μισά από τις εκλογές του 2012 και μετά.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εγγραφή και πρόσβαση σε υπηρεσίες/ΒΔ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Σεπ 2015, 11:16

Από το 3-10 του Καταστατικού
.........Το ποσό της συνδρομής προτείνεται από την Διοικούσα Επιτροπή και ψηφίζεται από το Σώμα των Μελών. Καταβάλλεται άμεσα με την εγγραφή και λογίζεται ανά ημερολογιακό έτος ανεξάρτητα από την ημερομηνία εγγραφής. Σε ετήσια βάση η πληρωμή γίνεται μέχρι τις 31 Ιανουαρίου κάθε ημερολογιακού έτους


Σχετικά με το
Για το 4# χιουμοριστική απάντηση αλλά ντάξει ρε παιδιά, να υπάρχει μια δικλείδα για να μπορέσει ο κόσμος που θέλει να γίνει μέλος του, να νιώθει ότι είναι μέρος του και ότι ελέγχει ισόποσα με όλους τους υπόλοιπους. Δεν πρέπει να είναι δύσκολο αυτό να γίνει στη πράξη με κατάλληλη συνεννόηση με τη τράπεζα.

βάσει της λογικής έχεις δίκιο αλλά ......... τι δικλείδα να φτιάξουμε προκειμένου να προστατέψουμε κάτι που δεν υπάρχει;
Όταν υπάρξει φαντάζομαι θα το δούμε!
Από εκεί και πέρα, μπορεί κάποιος να κατεβάσει σε Συνέδριο πρόταση για αλλαγή του Καταστατικού σχετικά με το σημείο αυτό.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες