Επιτρέπετε αυτό;

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό kailor » 07 Φεβ 2013, 09:10

mankasp έγραψε:
kailor έγραψε:
1) Για αρχή άμα θες εγγράψου στην mailing list: https://groups.google.com/group/perivallon-pirates


Όποιος δεν έχει google account, μπορεί να συμμετέχει στο group;



2 άτομα που είναι στην mailing list είναι με yahoo... άμα θες δοκίμασε και εάν υπάρχει πρόβλημα το βλέπουμε.

kailor έγραψε:4) Άμα θες να γραφτείς σαν μέλος της επιτροπής δεν μένει τίποτα άλλο εκτός από το να σε εγκρίνουμε στην επόμενη συνεδρίαση μας (μην ανησυχείς οι συνεδριάσεις μας είναι γενικά ανά 1 ή 2 εβδομάδες, που λογικά εντός αυτής της εβδομάδας θα έχουμε συνάντηση). :)


Γιατί χρειάζετε να συνεδριάσετε για να με εγκρίνετε;[/quote]

Γιατί θα σου δωθούν και προσβάσεις σε mailing list και pad, οπότε πρέπει να είσαι μέλος του κόμματος, είναι τυπικό το θέμα διότι δεχόμαστε και πολίτες να συμμετέχουν (ασχέτως εάν δεν είναι μέλη του PPGR).

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 07 Φεβ 2013, 10:23

Οκ kailor θα το σκεφτώ και θα σου απαντήσω μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Ευχαριστώ.
https://twitter.com/e_kastrinakis

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό pav » 07 Φεβ 2013, 11:31

Kotsos έγραψε:Ως ΙΤ και σαν εκτελεστικό όργανο, νομίζω ότι είστε υπεύθυνοι για τη δημιουργία και τη συντήρηση και ασφάλεια όλων των ψηφιακών συστημάτων του κόμματος σύμφωνα με τις προδιαγραφές που σας δίνει το Σώμα των Μελών.
Ως εθελοντές αποδέχεστε αυτό τον ρόλο και τον φέρνετε εις πέρας με την δέουσα υπευθυνότητα και επαγγελματισμό.
Αν θεωρείτε ότι δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε, το δηλώνετε για να μπορεί το κόμμα να απευθυνθεί σε άλλους παροχούς των υπηρεσιών αυτών.

Πολύ ωραία. Αν νομίζετε πως δεν έχουμε ανταπεξέλθει σας παρακαλώ πολύ να ζητήσετε την "παραίτηση" μας από την ΙΤ. Το εννοώ.

Kotsos έγραψε:Λυπάμαι που θα σε λυπήσω αλλά νομίζω ότι έχεις παρανοήσει το νόημα των λέξεων και των όρων. Νομίζω ότι ούτε free έκανες ούτε open source εφόσον πληρώθηκες. Ο πελάτης σου που αγόρασε τα δικαιώματα της δουλειάς σου μετέτρεψε την δουλειά σου σε free open source.

Το μόνο που με λυπεί είναι ότι παρανοείς τα λεγόμενά μου. Αυτό που είπα ήταν ότι πληρώθηκα για να δουλέψω πάνω σε ένα FLOSS λογισμικό. Ξαναδιάβασε το:
pav έγραψε:
Kotsos έγραψε:Την χρηματοδότηση δεν μπορώ να αντιληφθώ. Που ακριβώς χρειάζονται τα χρήματα για να γράψει ένας open source προγραμματιστής ένα πρόγραμμα;;;;;;;;;;;;;

Η τελευταία μου δουλειά ήταν να γράψω free & open source και πληρώθηκα κανονικά για να το κάνω. Γιατί σε προβληματίζει;


Kotsos έγραψε:Καταλαβαίνεις γιατί επιμένω ότι θέλει μεγάλη συζήτηση ακόμα και το τι εννοούμε με τις τρείς αρχές μας γιατί οι περισσότεροι έχουν μία στρεβλή φαντασιακή εικόνα τι σημαίνουν οι όροι που πετάνε και υποστηρίζουν.


Δεν ξέρω πως να στο πω... έχεις στήσει στο μυαλό σου ένα ολόκληρο απαρχαιωμένο σύστημα αντιλήψεων και οι εξελίξεις σε έχουν αφήσει πίσω. Δεν θα ασχοληθώ άλλο γιατί είσαι ειρωνικός, προσβλητικός, υπερόπτης, στενόμυαλος και πικρόχολος.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 07 Φεβ 2013, 11:50

Πήρα απάντηση για την ερώτηση που έθεσα. Το συγκεκριμένο νήμα μπορεί να κλειδώσει γιατί έχει ξεφύγει εκτός Θέματος.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες