Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 29 Μάιος 2015, 10:43

Καλημέρα σας,

Ξανά ήρθα μετά από ένα χρόνο με νέες γνώσεις και αλλαγές των πολιτικών μου αντιλήψεων.
Παλιότερα είχα γράψει για το πως μπορεί να αντικατασταθεί η γραφειοκρατία με ηλεκτρονικό κράτος.
Όπου ακόμα το ψάχνω.
Αλλά είμαι πιο κοντά σε σχέση με παλιότερα.

Πριν δώσω τις λύσεις θέλω να δείτε πως βλέπω σήμερα τον κόσμο και το μέλλον.

Για αρχή , έφυγα από κάθε σοσιαλιστική αντίληψη , ότι το κράτος μπορεί να τα ελέγξει όλα.
Προσπάθησα να σχεδιάσω ένα ηλεκτρονικό κράτος με σοσιαλιστικά χαρακτηριστικά, αλλά δεν τα κατάφερα.
Γιατί απλά το κεντρικό πλάνο δεν λειτουργεί και ένας φιλελεύθερος μπορεί να εξηγήσει τον λόγο.
Έγινα φιλελεύθερος και ατομικιστής , αλλά ο διαλεκτικός υλισμός του Μαρξ μου προβάλει την αλήθεια του φιλελευθερισμού.
Δηλαδή δεν προέρχεται τίποτα από απλή ιδεολογία, αλλά η διαλεκτική μας συνδέετε από το περιβάλλον που ζούμε και τα μέσα παραγωγής.
Πχ εγώ έγινα φιλελεύθερος γιατί είδα την ανεπάρκεια των μέσων παραγωγής κεντρικών σχεδίων.
Επίσης είδα την κατάρρευση του Λενινισμού.
1) Για αρχή ο Λενινισμός δουλεύει μόνο σε φτωχές αγροτικές χώρες , που ο κόσμος δεν έχει τα βασικά, με αποτέλεσμα εκεί να είναι αναγκαίο.
Όμως δεν δουλεύει σε δημοκρατικές χώρες.
Ο λόγος είναι ότι χάρης την ελευθερία του λόγου, ο πολίτης μετατρέπετε σε πελάτη και το κόμμα σε επιχείρηση.
Με αποτέλεσμα χάρης τον οπορτουνισμό (που είναι ανθρώπινο) , το λενινιστικό κόμμα να διασπάτε.

2) Με βάση τον ιστορικό υλισμό , βλέπω ότι όλο και περισσότερο πάμε στην ελεύθερη αγορά.
Όχι μόνο πολιτικά με την κατάρρευση της σοβιετικής ένωση , με την νομιμοποίηση της κάνναβης και των φοροαπαλλαγών σε βαλκανικές χώρες.
Αλλά τεχνολογικά είναι πιο εύκολη η μαύρη αγορά, με λιγότερη βία, χάρης το bitcoin και tor.
Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που λέει ο Λένιν, ότι το τελευταίο στάδιο είναι ο κρατικός καπιταλισμός.

3) Έχουμε κρίση υπερσυσσώρευσης και όχι κρίση υπερπαραγωγής. Δηλαδή το κράτος βάζει τους πολίτες να πληρώνουν τις ζημιές της αστικής τάξης.
Με αποτέλεσμα η αστική τάξη να μην ξοδεύεται και να συσσωρεύει χρήμα.
Ακόμα και στην κίνα που φαίνεται ότι έχει σημάδια κρίσης υπερπαραγωγής, δεν ισχύει γιατί οι χαμηλοί μισθοί οφείλονται από την κρατική εξουσία στις αγροτικές περιοχές. Η κρίση υπερπαραγωγής , μπορεί μόνο να δημιουργηθεί με ελεύθερη αγορά.
Και πάμε προς την ελεύθερη αγορά, γιατί οι πολίτες σήμερα δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν.
Αυτό οδηγεί το κράτος στην μείωση των κρατικών δαπανών και ταυτόχρονα την αστική τάξη να πληρώνει από την τσέπη της.
Το TTIP είναι ένα σχέδιο της αστικής τάξης για να βάλει τον πολίτη να πληρώσει.

Τώρα που καταλάβατε γιατί ο Λενινισμός δεν μπορεί να ισχύσει, καταλάβατε γιατί ο φιλελευθερισμός είναι μονόδρομος.
Το θέμα είναι ο φιλελευθερισμός να μην είναι σκληρός προς τους πολίτες.

Εκεί μπορείτε ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ να γεμήσετε αυτό το κενό.
1) Για αρχή, τα σημερινά φιλελεύθερα κόμματα , είναι νεοφιλελεύθερα κόμματα. Δηλαδή θέλουν να δίνουν λεφτά στις τράπεζες και αυτές να αναλαμβάνουν τις αγορές.
Επίσης θα δεχτούν το TTIP, CETA και θα μας γαμήσουν την πειρατεία.
2) Μόνο εσείς μπορείτε να εγγυηθείτε ότι το ηλεκτρονικό κράτος θα είναι ανοιχτού λογισμικού.
3) Μόνο εσείς μπορείτε να δημιουργήσετε αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες . Πχ μέσα από κρατικό crowd funding application να επενδύει ο κόσμος τον φόρο του.

Αυτό σας κάνει να ξεχωρίζεται από τα άλλα κόμματα και αυτή είναι η δύναμη που χρειάζεται η Ελλάδα σήμερα.
Αλλά πρέπει να το πάρετε χαμπάρι.
Δεν μπορείτε να τα αφήνετε όλες τις αποφάσεις στην άμεση δημοκρατία.
Έτσι δείχνετε ότι δεν έχετε πλάνο , αποφασιστικότητα, όραμα και ηγεσία.
Και αυτό που χρειάζεται ο κόσμος σήμερα είναι ένα όραμα που μπορεί να βασιστεί και να πραγματοποιήσει.

Το όραμα είναι πολύ απλό.
Μπορεί να ζούμε σε μια οικονομική κρίση που αύξησε την ανεργία και μείωσε τον μισθό.
Αλλά το κράτος κρατάει τον πολίτη φτωχό , που δεν τον αφήνει να πραγματοποιήσει την επιχειρηματική του ιδέα , επιβαρύνοντας τον με νόμους και φόρους.
Δηλαδή ο πολίτης σήμερα μπορεί να φτιάξει με 50 ευρώ επιχείρηση.
Γιατί τα μέσα παραγωγής είναι φθηνότερα.
Όμως ταυτόχρονα , δεν θα αφήσουμε τον πολίτη στην μοίρα της ελεύθερης αγοράς , φτιάχνοντας ένα ηλεκτρονικό κράτος που θα του δίνει πρόσβαση για το που θέλει να επενδυθεί ο φόρος (θα πληρώνουν οι επιχειρήσεις φόρο, αλλά οι νεανικές επιχειρήσεις να έχουν 1-2 χρόνια φοροαπαλλαγή).

Τώρα πάμε στο τεχνικό κομμάτι του ηλεκτρονικού κράτους.
Προσωπικά θα ήθελα να καταργηθεί η κοινοβουλευτική δημοκρατία και να εφαρμοστεί η άμεση.
Αλλά τεχνικά έχουμε 2 προβλήματα με την άμεση δημοκρατία.
1) Ο server θα παράγει αριθμούς με username και password σε φακελάκι, όπου θα περνάει ο χρήστης κάθε μήνα από τα ΚΕΠ , όπου θα το διαλέγει τυχαία ?
Αυτό από μόνο του θα δημιουργήσει προβλήματα. Όπως τι θα συμβεί αν χαθεί το φακελάκι ή αν ο κόσμος φοβάτε ότι το κράτος θα ξέρει μέσα από την IP.
2) Θα ψηφίζουμε με bitcoin ? Δηλαδή κάθε νόμος θα έχει ένα wallet , που ο κόσμος θα βάζει χρήματα.
Αυτό θα δημιουργήσει ανισότητες ανάμεσα στους πλούσιους και φτωχούς.
Αλλά ταυτόχρονα ακόμα και αν βάλουμε περιορισμό στο ποσό και στα wallets, θα έχουμε τα ίδια προβλήματα με το (1).
Δηλαδή ο κόσμος θα πρέπει να περάσει από το ΚΕΠ και να διαβεβαιώσει ότι το κράτος (ή ο κόσμος) δεν θα τον κρίνει.

Άρα το μόνο που έχετε να κάνετε
1) είναι το crowd funding σύστημα,
2) την αντικατάσταση του φορολογικού συστήματος με κάτι πιο απλούστερο για τον χρήστη (ένα πιο φιλελεύθερο)
3) την αντικατάσταση κάθε δημόσιας υπηρεσίας με ηλεκτρονικό σύστημα

Τεχνολογικά είναι απλό.
Προσωπικά, θα τα έφτιαχνα όλα σε Go , για πολλούς σημαντικούς λόγους.
1) Είναι απλή, εύκολη και βαρετή γλώσσα που την μαθαίνεις σε 2 μέρες.
2) Είναι στατική και opionated ακόμα και στο formating
Δηλαδή δημιουργήθηκε για να διαχειρίζεται από μεγάλες ομάδες
3) Ειναι για cloud multiprocessor συστήματα και ελαφριά (δηλαδή δεν τρώει RAM όπως η Java)

Όμως άμα δεν σας αρέσει η Go, μην ανησυχείτε , δημιουργείτε η ίδια τάση και άλλες στις γλώσσες προγραμματισμού ,
όπου ο δεν θα χρειάζονται VMs , θα είναι ελαφριά και concurrent.
Όπως rustlang, nimlang, crystallang κ ponylang

Αλλά για να γίνουν όλα αυτά, χρειάζεστε κεφάλαιο.
Η δωρεά δεν βοηθάει και το δάνειο μόνο επικίνδυνο είναι σήμερα.
Η μόνη επιλογή που έχετε , είναι να φτιάξετε κομματικές επιχειρήσεις που είναι χρήσιμες για την κοινωνία.
Social Networks και Crowdfunding είναι μια καλή επιλογή.

Προσωπικά, φτιάχνω δύο social networks
Το pullmeout.com , όπου είναι dating site (μην το κρίνετε από το web design!!!, θα αλλάξει την κυριακή) όπου ο κόσμος θα φλερτάρει όπως στο badoo, αλλά θα ποστάρει όπως στο twitter (όχι με βάση τα tags, αλλά την γεωγραφική θέση) , ενώ θα μπορεί να βρίσκει μαγαζιά για να κλείνει ραντεβού.
Το άλλο είναι το wadio.space , όπου φτιάχνεις κάτι σαν radio , ανεβάζεις youtube links και το παίρνουν οι άλλοι αυτόματα.
Είναι σε αρχικά στάδια και τα δύο , όπου μου πήραν σύνολο 3 μήνες.
Αλλά λόγου οικονομικών προβλημάτων, πρέπει να βρω δουλειά.
Αυτό που προτείνω είναι συνεργασία, έτσι ώστε το κόμμα να έχει έσοδα και ταυτόχρονα ένα μέσο για να προπαγανδίσει.
Όμως να κουβεντιάσουμε το είδος της συνεργασίας κλπ.

Αυτά , εύχομαι να μην σας έκαψα αρκετά. :)

gounara
Δημοσιεύσεις: 1416
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό gounara » 30 Μάιος 2015, 14:21

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση ... Με ενδιαφέρει να ενημέρωθω περισσότερο
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Μάιος 2015, 19:11

Ναι όντως πολύ καλή (και τεκμηριωμένη) προσέγγιση, εγώ θα την έλεγα και εμπεριστατωμένη αποτύπωση της πραγματικότητας (ειδικά αν δεν λάβουμε καθόλου υπόψη την τελευταία παράγραφο του κειμένου).

Υπάρχει όμως μια μικρή, μικρούλα έλλειψη, δεν προσεγγίζεις καθόλου την περίπτωση της παραγωγής κτλ. με την ιδέα του (του καθαρού) συνεταιρισμού και της κοινωνικής/κοινοτικής συνεργατικής, κάτι σαν P2P στην ζωή... (αν δεν καταφέρουμε να συνεταιρισθούμε/συνεργαστούμε κοινωνικά και παραγωγικά δεν νομίζω να βρούμε κάποιο καλύτερο σύστημα που να μην μας οδηγήσει τελικά στην καταστροφή).
Για ρίξε μια ματιά και εκεί και ίσως να βρεις κάποια μοντέλα που να χωράνε ή ακόμα και να δίνουν λύσεις στην φιλελεύθερη προσέγγισή σου, που κατά τα άλλα (εκτός και πάλι της τελευταίας παραγράφου) βρίσκω πολύ ειλικρινή και σωστά τεκμηριωμένη.
здравствуйте

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 30 Μάιος 2015, 23:55

Η ελεύθερη αγορά , είναι P2P.
Αν το σκεφτείς, η αγορά είναι σαν ένα computer network όπου ανταλλάσσουν δεδομένα,
με την διαφορά ότι η ηλεκτρική ενέργεια κοστίζει για να παραχθούν συγκεκριμένες πληροφορίες (όπου εκεί βασίζεται το bitcoin).

Η ελεύθερη αγορά δεν εμποδίζει τις επιχειρήσεις να είναι εργατικά αυτοδιαχειριζόμενες.
Αυτό το εμπόδιο το κάνει το κράτος, επιβάλλοντας όλες να λειτουργούν με το μετοχικό σύστημα.
Δηλαδή κάλλιστα σε μια ελεύθερη αγορά, να φτιάξετε μια επιχείρηση, που η περιουσία να ανήκει στην άμεση δημοκρατία των εργαζομένων της.
Και μόνο σε μια ελεύθερη αγορά αυτές οι επιχειρήσεις θα μπορούν να φτιάξουν trusts.

Αυτό που ζητάς , μπορεί να γίνει σήμερα.
Έχεις δει ότι φιλελεύθερα κόμματα φτιάχνουν σεμινάρια για νεανική επιχειρηματικότητα ?
Το πρόβλημα με αυτά τα σεμινάρια, είναι ότι προβάλουν τον παραδοσιακό τρόπο διαχείρισης μια επιχείρησης.
Αυτό είναι πρόβλημα για δυο λόγους.

1) Δεν θέλουν να είναι όλοι επιχειρηματίες. Μάλιστα με βάση το MBTI , μόνο λίγοι χαρακτήρες είναι ικανοί να ασχοληθούν με την επιχειρηματικότητα και το μάρκετινγκ.
Οι άλλοι χαρακτήρες δεν ενδιαφέρονται καθόλου.
Παράδειγμα, εγώ είμαι INTP , δηλαδή από την φύση μου είμαι εσωστρεφής γεμάτο ιδέες που θέλω να τις πραγματοποιήσω , αλλά δεν ενδιαφέρομαι για το μάρκετινγκ.
Με αποτέλεσμα, να μην πατάω ποτέ σε τέτοια σεμινάρια και το χειρότερο , να μην βρίσκω συνεργάτες.
Ένας όμως ESFP θα ενδιαφέρετε για το μάρκετινγκ, να ντύνεται ωραία και να κλείνει δουλειές, αλλά σίγουρα δεν θέλει να ασχοληθεί με αυτά που κάνω
και να κλειστεί στο σπίτι για μήνες.
Μάλιστα , μπορεί σε μια αυτοδιαχείρηση ο καθένας να κάνει αυτό που λατρεύει και να πληρώνονται τον ίδιο μισθό.
Αλλά για δουλειές που κανένας δεν θέλει να κάνει, να ανεβαίνει ο μισθός.
Έτσι, μια αυτοδιαχείριση θα προτιμήσει να επενδύσει στην τεχνολογία, για δουλειές που δεν θέλει να κάνει ο άνθρωπος.
Κάτι που δεν ισχύει στον νεοφιλελευθερισμό. Όπου πχ η foxconn δεν αυτοματοποίησε την παραγωγή γιατί τα εργατικά χέρια είναι φθηνότερα

2) Βασίζονται πολύ στο business plan , για να πείσουν τους επενδυτές.
Οι επενδυτές είναι η νέα αστική τάξη , όπου εκμεταλλεύονται την φτώχεια για να ελέγχουν νεανικές επιχειρήσεις.
Δηλαδή εκεί που ένας κομμουνιστής και ένας αναρχικός νομίζει ότι το αφεντικό της επιχείρησης είναι η αστική τάξη... τότε κάνουν μεγάλο λάθος.
Ο διευθηντής είναι απλά εργαζόμενος και μάλιστα μπορεί να μην έχει καθόλου μετοχές.
Ξέρετε πόσες μετοχές έχει ο Μαρκ Ζακερμπεργκ του Φεισμπουκ ? 28.8 μετοχές. Αναγκάστηκε να δώσει το 70% στην αστική τάξη.

Όμως μόνο εσείς μπορείτε να λύσετε το πρόβλημα.
Δηλαδή μπορείτε να φτιάξετε σεμινάρια για νεανικά αυτοδιαχειριζόμενες επιχειρήσεις, όπου να αποκτούν επενδύσεις από crowd funding εργαλεία.
Να του δείξετε ότι όλοι μπορούν να συνεισφέρουν σε μια επιχείρηση, με τον δικό τους χαρακτήρα.
Και πιστέψτε με , με τέτοια δυστυχία έξω , θα το λατρέψουν , γιατί θα τους δώσετε τα μέσα να ελπίζουν ξανά (όλες οι ηλικίες , άσχετα με την γνώση).
Άσε που θα πάρετε ψηφαλάκια από την αριστερά για τέτοια σχέδια ;)

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Ιουν 2015, 12:17

rmanolis, πραγματικά έκανες μια εξαιρετική ανάλυση!
Συμφωνώ στις περισσότερες διαπιστώσεις σου, ενώ σε κάποιες άλλες παρατηρώ ότι είναι λάθος ή κάπως αλλιώς παρατηρημένες (πχ η κατάρρευση του Λενινισμού δεν ήταν κατάρρευση του Λενινισμού, αλλά του Σταλινισμού που τον διαδέχθηκε, ενώ κοινωνίες του ανατολικού μπλοκ που δεν ακολούθησαν το Σταλινικό μοντέλο, αλλά μετά το Λενινισμό πήγαν σε κάτι πιο προηγμένο κατά την ταπεινή μου άποψη -πχ Γιουγκοσλαβία- και δεν κατέρρευσαν, οπότε καταστράφηκαν με πόλεμο για να μην συνεχίσουν να υπάρχουν)

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη διαπίστωση του Κομπειλάδα και θα διαφωνήσω με την δική σου ότι «το εμπόδιο το κάνει το κράτος, επιβάλλοντας όλες να λειτουργούν με το μετοχικό σύστημα» καθώς το μετοχικό σύστημα το προωθούν όσοι στοχεύουν στα κέρδη μέσω της εκμετάλλευσης, οι οποίοι είναι και αυτοί που κυβερνάνε αυτόν τον κόσμο τώρα. (οι επενδυτές που λες κι εσύ και όχι η αστική τάξη)

Παρόλα αυτά διακρίνω ότι σε προσωπικό (όχι κομματικό δηλαδή) έχουμε διαφορετικό όραμα.

Εγώ θέλω αυτό
axis1.png
axis1.png (38.18 KiB) 4355 προβολές


Κι εσύ αυτό
axis2.png
axis2.png (32.26 KiB) 4355 προβολές


Δικτυοκρατικός καπιταλισμός (ΔΚ)
Κατανεμημένος καπιταλισμός (ΚΚ)
Παγκόσμια Κοινά (ΠΚ)
Ευέλικτες/προσαρμοστικές κοινότητες (ΕΚ)


Περισσότερη ανάλυση για το σύστημα των αξόνων μπορείς να βρεις στο κείμενο των Bowens/Κωστάκη: «Τέσσερα σενάρια για το μέλλον» σελ 127 στο βιβλίο η ομότιμη προοπτική
http://voreiodytikes.blogspot.gr/2014/05/14-x-205.html
http://www.p2plab.gr/en/wp-content/uplo ... optiki.pdf
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 02 Ιουν 2015, 12:36

Ίσως , δεν το έγραψα καλά.
Ο λενινισμός δεν κατέρρευσε επειδή η σοβιετική ένωση έπεσε.
Αλλά γιατί δεν ζούμε σε αγροτικές χώρες όπου πραγματικά λειτουργεί (πχ Ναξαλίτες, PKK , FARC κλπ).

Η Γιουγκοσλαβία είχε εσωτερικό πρόβλημα και το κράτος δεν βοηθούσε, γι αυτό κατέληξε να γίνει πόλεμος.
Πχ η γιουγκοσλαβία άφηνε την αυτοδιαχείριση επιχειρήσεων , αλλά η επιχείρηση ανήκε στο κράτος, τότε καταλαβαίνεις τι πρόβλημα θα είχε στην οικονομία.
(ο πατέρας μου είπε ότι όταν πήγε σε ένα εστιατόριο στην Γιουγκοσλαβία , περίμενε να τον σερβίρουν, αλλά οι σερβιτόροι μάλωναν αναμεταξύ τους για τον μισθό)

Όσο το έχω ψάξει , ο μόνος τρόπος για να πάμε στο ΕΚ είναι μόνο μέσα από την ελεύθερη αγορά αυτοδιαχειρίσεων με κρίση υπερπαραγωγής.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Ιουν 2015, 13:08

Αν πάμε στο ΚΚ, there's no way back
ΥΓ: αυτό το έχεις δει;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 02 Ιουν 2015, 13:57

Petros έγραψε:Αν πάμε στο ΚΚ, there's no way back
ΥΓ: αυτό το έχεις δει;


Ναι το έχω δει, αλλά δεν έχει καμία σχέση με καπιταλισμό.
Στον καπιταλισμό θα αναγκαστείς να γίνεις έξυπνος για να επιζήσεις :twisted:

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Ιουν 2015, 14:08

για να κλείσω το offtopic που άνοιξα:

rmanolis έγραψε:Ναι το έχω δει, αλλά δεν έχει καμία σχέση με καπιταλισμό.

εχμ, βασικά έχει, είναι το απόσταγμά του.
rmanolis έγραψε:Στον καπιταλισμό θα αναγκαστείς να γίνεις έξυπνος για να επιζήσεις :twisted:

Κοίτα να δεις τι μου θύμισες... :twisted:

73c656617bf31c96bb84cea4d259e702.jpg
73c656617bf31c96bb84cea4d259e702.jpg (53.99 KiB) 4338 προβολές
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Business plan για εξουσία μέχρι τις επόμενες εκλογές

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 02 Ιουν 2015, 14:22

rmanolis έγραψε:Στον καπιταλισμό θα αναγκαστείς να γίνεις έξυπνος για να επιζήσεις :twisted:

Μην λες τέτοια, ο Μπαλτάς δεν θέλει την αριστεία. Θέλει μετριότητες για να τους έχει πρόβατα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες