Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 19 Φεβ 2015, 15:48

των Πειραματικών Σχολείων... όχι η δική μας ;)

Λοιπόν, τώρα που έχω την προσοχή σας:
Παραιτούνται σήμερα, Πέμπτη, όλα τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής των Πειραματικών Σχολείων μετά από νέα συνάντηση «ναυάγιο» του προεδρείου τους με τον υπουργό Παιδείας Αριστείδη Μπαλτά.

Όπως δηλώνει στο «Βήμα» ο αντιπρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής των σχολείων Γ. Αντωνίου, ο υπουργός Παιδείας σχολιάζοντας το εγχείρημα των πρότυπων και πειραματικών σχολείων στη χώρα είπε ότι «μοιάζει σχεδόν έως και χιτλερικό». Λίγα λεπτά αργότερα ξανασκέφτηκε τη φράση του, είπε «είμαι ίσως λίγο υπερβολικός», αλλά ξεκαθάρισε ότι αυτή είναι η ιδεολογική του άποψη.

Παρών στην συνάντηση ήταν και ο νέος γενικός γραμματέας του υπουργείου Δημ. Χασάπης ο οποίος σε επιθετικό ύφος είπε προς τους εκπροσώπους των σχολείων όταν δήλωσαν ότι διοικούν 60 σχολεία σε όλη τη χώρα και έχουν την ευθύνη για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές τους, ότι «δεν διοικούν τίποτα» και πως δεν είναι αξιολογημένοι. Να σημειωθεί ότι για την επιλογή των καθηγητών των πειραματικών σχολείων έγινε αξιολόγηση πριν τη λειτουργία τους και απομακρύνθηκε περίπου το 40% των εκπαιδευτικών τους.

Όπως έλεγαν έτσι στο «Βήμα» εκπρόσωποι των πειραματικών σχολείων, η επίκληση της αξιολόγησης σήμερα στο υπουργείο Παιδείας είχε ακριβώς την «τιμωρητική» διάσταση που η κυβέρνηση έχει απορρίψει, καθώς τους έγινε σαφές ότι η ηγεσία του υπουργείου ενοχλήθηκε επειδή κατήγγειλαν δημόσια την αντίθεσή τους προς την κατάργηση του θεσμού.

«Δεν μου έχουν μιλήσει στη ζωή μου ποτέ τόσο προσβλητικά» λέει ο κ. Αντωνίου, «έχω δει πολλούς υπουργούς ως σήμερα και απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχουν κανένα σχέδιο για τα σχολεία μας. Έχουν μόνο την ιδεοληψία τους».

Τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής των πειραματικών σχολείων συντάσσουν τώρα επιστολές παραίτησης τους και την ερχόμενη εβδομάδα δίνουν συνέντευξη Τύπου για το θέμα. Κατόπιν αυτού, ο θεσμός τινάζεται όντως στον αέρα. 'Όλα αυτά βέβαια, χωρίς να έχει καν εξεταστεί η συνολική εκπαιδευτική πολιτική της κυβέρνησης, όπως άλλωστε δήλωσε την Τετάρτη ο πρωθυπουργός Αλ. Τσίπρας σε συνάντησή του με τον πρόεδρο του Ποταμιού Στ. Θεοδωράκη.


Μάρνυ Παπαματθαίου
Newsroom ΔΟΛ


Η δική μου απορία είναι πως μία ιδεολογική άποψη εκφράζεται από έναν υπουργό χωρίς καν να έχει δει τα αποτελέσματα των πειραματικών σχολείων; Μήπως αντί να έχει ιδεολογική άποψη θα έπρεπε να έχει ενημερωμένη άποψη;

Νομίζω είναι θέμα που πρέπει να ασχοληθούμε.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Petros » 20 Φεβ 2015, 13:10

Θανάση αν δεν κάνω λάθος έχεις εργαστεί σε πειραματικό.

Θέλεις να μας πεις τι και πως;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1415
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό gounara » 20 Φεβ 2015, 20:09

Σε πολύ λιγες γραμμές ...
Έχοντας εργαστεί 10 χρόνια σε πειραματικό σχολειο 5 απο τα οποία υπήρξα και διευθυντής σε ενα απο αυτά ( 2002- 2011),(ήταν μόνο 29 ).
Έχω να προσθέσω τα παρακατω .
Στα Πειραματικά σχολεία γίνεται οτι ακριβως φαντάζεται οποίος διαβάζει τον τιτλο τους .
Πειραματισμος σε νέες μεθόδους και πιο απαιτητικά αναλυτικά προγράμματα και εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας .
Τα συμπερασματα βγαίνουν μετά απο μια δεκαετία συνεχούς λειτουργιας και εφαρμόζονται ή απορρίπτονται σε όλα τα σχολεία .
Προϋποθέτουν εκπαιδευτικους με αυξημένα προσοντα ( ποσο μάλλον διευθυντές ) και ανάλογα διδακτήρια και εξοπλισμό .
Οι μαθητές που φοιτούν σε αυτά πρεπει να έχουν για να μη πω αυξημένες δυνατότητες , τουλαχιστον αντοχή στις απαιτήσεις και στην εντατικοποίηση των σπουδων .
Είναι με απλα λογια μια διαφοροποιημένη ομάδα προς τα πανω απο το μέσο ορο , κάτι που προφανώς ενοχλεί μια αριστερή φιλοσοφια στην εκπαιδευτική πολιτικη που δε δέχεται την ύπαρξη μιας "ελιτ " τέτοιου ειδους .
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι πρεπει να υπαρχουν πειραματικά σχολεία για " πειραματισμό " και όχι για τη δημιουργία μαθητών δυο ταχυτήτων .
Είναι λάθος και των δυο πλευρών η κοντρα και τελικά χαμένο είναι το εκπαιδευτικό συστημα .
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 20 Φεβ 2015, 23:54

Στον λίγο χρόνο που υπήρξα κι εγώ φοιτητής, έμαθα, και θα ήθελα να το προσθέσω σε αυτά που λέει ο Θανάσης, το εξής:
Υπήρξα φοιτητής του Φυσικού Τμήματος του Παν/μίου Αθήνας και επειδή η ειδικότητα του τμήματος αυτού είχε να κάνει με την εκπαίδευση, στο τρίτο έτος της φοίτησής μας διδασκόμασταν και παιδαγωγική μεθοδολογία. Η πρακτική αυτού του μαθήματος (δηλαδή το εργαστήριο, η πρακτική εφαρμογή της θεωρίας) γινόταν στα πειραματικά σχολεία της εποχής. Δηλαδή οι φοιτητές των σχολών που προορίζονταν για εκπαιδευτικοί (Μαθηματικοί, Φυσικοί, Φυσιογνώστες κ.λ.π.) ήσαν υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν ως παρατηρητές, διδακτικές ώρες στα πειραματικά σχολεία, ώστε να μπουν κατά κάποιο τρόπο στο πνεύμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Δεν γνωρίζω αν η απόφαση για κατάργηση αυτών των σχολείων προβλέπει κάποιου είδους μηχανισμούς για την κάλυψη αυτής της απαραίτητης κατ' εμένα διαδικασίας. Αν όχι, τότε πιθανολογώ ότι πρόκειται για λάθος εκτίμηση. Αν όντως τα σχολεία αυτά έχουν καταλήξει να είναι προνόμοιο κάποιας ελίτ, τότε καλώς να καταργηθούν. Στα χρόνια όμως τα δικά μου, αυτά ήσαν μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η κατάργησή τους δημιουργεί έλλειμα που πρέπει με κάποιον τρόπο να καλυφθεί.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2015, 09:34

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:απόφαση για κατάργηση αυτών των σχολείων

πότε; :?

γιατί εγώ άλλη κατάλαβα ότι ήταν η διαφωνία
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2015, 11:11

Η δική μου τοποθέτηση αφορούσε την φημολογία για κατάργηση των Πειραματικών Σχολείων. Και προφανώς εξέφραζε τη θέση μου απέναντι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Παραιτούνται τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2015, 17:34

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:φημολογία για κατάργηση των Πειραματικών Σχολείων

ΟΚ, συγγνώμη. Τώρα έμαθα ότι υπήρξε και τέτοια...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες