Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Σεπ 2014, 12:09

Ο υπουργός Παιδείας, πέρασε μία ρύθμιση που καθορίζει πως τα, κατά τα άλλα, ανεξάρτητα πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να διαγράψουν τους μακροχρόνιους φοιτητές τους από τα μητρώα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αδικηθεί έστω και ένας, αυτή η διαδικασία είναι τελείως λάθος. Θα έπρεπε όλοι οι φοιτητές προς διαγραφή να έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν να παραμείνουν στα μητρώα και να κριθούν από το ίδιο το ίδρυμα αν συντρέχουν ή όχι λόγοι οριστικής διαγραφής τους. Τι λέτε εσείς;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 01 Σεπ 2014, 13:02

Εγώ λέω πως πρέπει να διαγραφούν. Δεν μπορεί ο άνθρωπος να είναι φοιτητής όλη του την ζωή. Εάν δεν σπουδάζει -- δηλαδή δεν πηγαίνει σε μαθήματα, δεν δίνει εξετάσεις, δεν περνάει τις εξετάσεις -- πρέπει να σταματήσει να είναι φοιτητής. Επίσης, αυτό το πράγμα με το να μπορείς να δώσεις ένα μάθημα όοοοσες φορές θέλεις μέχρι να το περάσεις, πρέπει επίσης να αλλάξει. Το να μπορείς να τελειώσεις μια σχολή μέσα στο χρονικό διάστημα που καθορίζεται ως εύλογο από το πανεπιστήμιο είναι κι αυτό ένα κριτήριο για το κατά πόσον είσαι άξιος να πάρεις το πτυχίο της σχολής. Αλλιώς είναι άδικο για τους φοιτητές που τελειώνουν κανονικά. Αυτοί δηλαδή τί, μαλάκες είναι και ξεσκιστήκανε;

Αν υπάρχει κάποιος, για τον οποίο συντρέχουν πολύ ειδικοί λόγοι, καλό είναι το πανεπιστήμιο να μπορεί να δει την υπόθεσή του ξεχωριστά. Αλλά, σόρρυ κιόλας, όσο σοβαροί κι αν είναι οι λόγοι, και στο εξωτερικό δεν σου επιτρέπουν να μείνεις φοιτητής για πάντα. Σου δίνουν την ευκαιρία να πάρεις μια μικρή αναβολή, να δώσεις τις εξετάσεις σου λίγο πιο μετά, τέλος πάντων κάνουν μια κάποια διευκόλυνση. Δεν σου λένε, «έλα όποτε σου φανεί». 3 χρόνια. Αυτό είναι. Αν δεν μπορείς να τελειώσεις μέσα σε 3 1/2, (4 σε άλλες χώρες), αν δεν περάσεις το μάθημα με την δεύτερη προσπάθεια, έφυγες. Τελείωσε. Δεν μπορεί εγώ να παίρνω πτυχίο στα 4 χρόνια κι ο άλλος να κάνει 10 χρόνια να πάρει πτυχίο, και τα δύο πτυχία να είναι ισάξια.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 01 Σεπ 2014, 13:52

Από το προφίλ μου μπορείτε να δείτε (όσοι δεν το ξέρετε ήδη) ότι έχω συμπληρώσει τα 67 (ζωή νάχω).
Είμαι πολύ ικανοποιημένος που κάποιος επιτέλους θα με διαγράψει από το Φυσικό Τμήμα του Παν/μίου Αθηνών, όπου μπήκα το 1967 και δεν τέλειωσα ποτέ, αφού όταν έφτασα να χρωστάω τα 6 τελευταία μαθήματα, αποφάσισα ότι αυτό που μου άρεσε να κάνω στη ζωή μου ήταν οι γραφικές τέχνες και ποτέ μου δεν το μετάνιωσα.
Θα μπορούσα βέβαια να είχα ζητήσει ο ίδιος τη διαγραφή μου, όπως το έκανε ένας φίλος και συμφοιτητής μου. Το είχα πάντα βάρος στη συνείδησή μου, γιατί ήταν πραγματική ηθική αβελτηρία από μέρους μου και το ομολογώ.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Σεπ 2014, 14:42

Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν πρέπει να διαγραφεί. Λέω ότι δεν πρέπει να γίνει αυτόματα με εντολή υπουργού. Τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να κάνουν την διαδικασία διαγραφής ώστε αυτή να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην αδικήσει κανέναν. Αν κάποιος φοιτητής θέλει να έχει δυνατότητα ένστασης να μπορεί να κριθεί από το ίδρυμα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 01 Σεπ 2014, 16:06

Vassilis Perantzakis έγραψε:Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν πρέπει να διαγραφεί. Λέω ότι δεν πρέπει να γίνει αυτόματα με εντολή υπουργού. Τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να κάνουν την διαδικασία διαγραφής ώστε αυτή να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην αδικήσει κανέναν. Αν κάποιος φοιτητής θέλει να έχει δυνατότητα ένστασης να μπορεί να κριθεί από το ίδρυμα.

Πιστεύω ότι ελάχιστοι από τους προς διαγραφή θα ... συμφωνήσουν (και θα υπερθεματίσουν, όπως εγώ πιο πάνω) με τη διαγραφή τους. Όλοι θα διαφωνήσουν και θα υποβάλουν ενστάσεις, προτάσσοντας ότι δικαιολογία μπορεί να φανταστεί κανείς. Άλλωστε όλοι αυτοί είναι καλά ... προπονημένοι σ' αυτό το σπορ αφού το ίδιο ... παραμύθι το πουλάνε χρόνια τώρα στους γονείς τους, (δηλαδή στους χορηγούς της τεμπελιάς τους), τις γυναίκες τους (τα θύματα), τις γκόμενες (κι άλλα θύματα) κι όσους τους βοηθάνε να συνεχίζουν να κωλοβαράνε αντί να τους στείλουν να βόσκουν ... γαλιά στη Θεσσαλία για να βάλουν μυαλό!
Αγαπητέ Βασίλη,
Κατ' εμένα Κράτος Δικαίου σημαίνει ένα μόνο πράγμα: "Εφαρμογή του νόμου επί δικαίων και αδίκων, χωρίς καμιά εξαίρεση". Απλά πράγματα. Όλοι αυτοί δυο χρόνια τώρα είχαν την ευκαιρία να προσαρμοστούν, να συνεχίσουν και να τελειώσουν τις σπουδές τους, αν το επιθυμούσαν και το είχαν πραγματικά ανάγκη. Δεν το έκαναν γιατί δεν το ήθελαν. Αντιδρούν όμως και στη διαγραφή τους, γιατί αν δεν τους στοιχίζει τίποτα, δεν έχουν ... καμιά αντίρρηση να παραμείνουν φοιτητές μια ζωή, μπας και τους ξανάρθει κάποτε ... επιθυμία να πάρουν το πτυχίο τους.
Η παραμονή κάποιων από αυτούς στα ΑΕΙ για μένα σημαίνει ότι ο σχετικός νόμος απέκτησε τα πρώτα του ... "παραθυράκια" με τη φροντίδα τοπικών βουλευτών και πάσης φύσεως λαμογίων, ως συνήθως. Μια απ' τα ίδια δηλαδή.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Σεπ 2014, 16:29

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν πρέπει να διαγραφεί. Λέω ότι δεν πρέπει να γίνει αυτόματα με εντολή υπουργού. Τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να κάνουν την διαδικασία διαγραφής ώστε αυτή να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην αδικήσει κανέναν. Αν κάποιος φοιτητής θέλει να έχει δυνατότητα ένστασης να μπορεί να κριθεί από το ίδρυμα.

Πιστεύω ότι ελάχιστοι από τους προς διαγραφή θα ... συμφωνήσουν (και θα υπερθεματίσουν, όπως εγώ πιο πάνω) με τη διαγραφή τους. Όλοι θα διαφωνήσουν και θα υποβάλουν ενστάσεις, προτάσσοντας ότι δικαιολογία μπορεί να φανταστεί κανείς. Άλλωστε όλοι αυτοί είναι καλά ... προπονημένοι σ' αυτό το σπορ αφού το ίδιο ... παραμύθι το πουλάνε χρόνια τώρα στους γονείς τους, (δηλαδή στους χορηγούς της τεμπελιάς τους), τις γυναίκες τους (τα θύματα), τις γκόμενες (κι άλλα θύματα) κι όσους τους βοηθάνε να συνεχίζουν να κωλοβαράνε αντί να τους στείλουν να βόσκουν ... γαλιά στη Θεσσαλία για να βάλουν μυαλό!
Αγαπητέ Βασίλη,
Κατ' εμένα Κράτος Δικαίου σημαίνει ένα μόνο πράγμα: "Εφαρμογή του νόμου επί δικαίων και αδίκων, χωρίς καμιά εξαίρεση". Απλά πράγματα. Όλοι αυτοί δυο χρόνια τώρα είχαν την ευκαιρία να προσαρμοστούν, να συνεχίσουν και να τελειώσουν τις σπουδές τους, αν το επιθυμούσαν και το είχαν πραγματικά ανάγκη. Δεν το έκαναν γιατί δεν το ήθελαν. Αντιδρούν όμως και στη διαγραφή τους, γιατί αν δεν τους στοιχίζει τίποτα, δεν έχουν ... καμιά αντίρρηση να παραμείνουν φοιτητές μια ζωή, μπας και τους ξανάρθει κάποτε ... επιθυμία να πάρουν το πτυχίο τους.
Η παραμονή κάποιων από αυτούς στα ΑΕΙ για μένα σημαίνει ότι ο σχετικός νόμος απέκτησε τα πρώτα του ... "παραθυράκια" με τη φροντίδα τοπικών βουλευτών και πάσης φύσεως λαμογίων, ως συνήθως. Μια απ' τα ίδια δηλαδή.


Δεν το νομίζω. Το αντίθετο θα συμβεί. Οι περισσότεροι δεν θα απαντήσουν καν σε μία ειδοποίηση ακριβώς γιατί οι περισσότεροι απλά το αμέλησαν όπως και εσύ. Οπότε πιθανότερο είναι η διαγραφή τους να γίνει αυτόματα. Το θέμα μου είναι ότι αν γίνει αυτόματα χωρίς ειδοποίηση, κάποιοι θα αδικηθούν.

Για τον νόμο έχεις άδικο. Σύμφωνα με το Σύνταγμα ένας νόμος πρέπει να είναι δίκαιος και αναλογικός. Οπότε αν επιβληθεί, δεν θα επιφέρει αδικίες. Αλλιώς δεν ξεφεύγουμε από την λογική, "Πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι"
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 01 Σεπ 2014, 16:39

Vassilis Perantzakis έγραψε:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν πρέπει να διαγραφεί. Λέω ότι δεν πρέπει να γίνει αυτόματα με εντολή υπουργού. Τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα πρέπει να κάνουν την διαδικασία διαγραφής ώστε αυτή να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην αδικήσει κανέναν. Αν κάποιος φοιτητής θέλει να έχει δυνατότητα ένστασης να μπορεί να κριθεί από το ίδρυμα.

Πιστεύω ότι ελάχιστοι από τους προς διαγραφή θα ... συμφωνήσουν (και θα υπερθεματίσουν, όπως εγώ πιο πάνω) με τη διαγραφή τους. Όλοι θα διαφωνήσουν και θα υποβάλουν ενστάσεις, προτάσσοντας ότι δικαιολογία μπορεί να φανταστεί κανείς. Άλλωστε όλοι αυτοί είναι καλά ... προπονημένοι σ' αυτό το σπορ αφού το ίδιο ... παραμύθι το πουλάνε χρόνια τώρα στους γονείς τους, (δηλαδή στους χορηγούς της τεμπελιάς τους), τις γυναίκες τους (τα θύματα), τις γκόμενες (κι άλλα θύματα) κι όσους τους βοηθάνε να συνεχίζουν να κωλοβαράνε αντί να τους στείλουν να βόσκουν ... γαλιά στη Θεσσαλία για να βάλουν μυαλό!
Αγαπητέ Βασίλη,
Κατ' εμένα Κράτος Δικαίου σημαίνει ένα μόνο πράγμα: "Εφαρμογή του νόμου επί δικαίων και αδίκων, χωρίς καμιά εξαίρεση". Απλά πράγματα. Όλοι αυτοί δυο χρόνια τώρα είχαν την ευκαιρία να προσαρμοστούν, να συνεχίσουν και να τελειώσουν τις σπουδές τους, αν το επιθυμούσαν και το είχαν πραγματικά ανάγκη. Δεν το έκαναν γιατί δεν το ήθελαν. Αντιδρούν όμως και στη διαγραφή τους, γιατί αν δεν τους στοιχίζει τίποτα, δεν έχουν ... καμιά αντίρρηση να παραμείνουν φοιτητές μια ζωή, μπας και τους ξανάρθει κάποτε ... επιθυμία να πάρουν το πτυχίο τους.
Η παραμονή κάποιων από αυτούς στα ΑΕΙ για μένα σημαίνει ότι ο σχετικός νόμος απέκτησε τα πρώτα του ... "παραθυράκια" με τη φροντίδα τοπικών βουλευτών και πάσης φύσεως λαμογίων, ως συνήθως. Μια απ' τα ίδια δηλαδή.


Δεν το νομίζω. Το αντίθετο θα συμβεί. Οι περισσότεροι δεν θα απαντήσουν καν σε μία ειδοποίηση ακριβώς γιατί οι περισσότεροι απλά το αμέλησαν όπως και εσύ. Οπότε πιθανότερο είναι η διαγραφή τους να γίνει αυτόματα. Το θέμα μου είναι ότι αν γίνει αυτόματα χωρίς ειδοποίηση, κάποιοι θα αδικηθούν.

Για τον νόμο έχεις άδικο. Σύμφωνα με το Σύνταγμα ένας νόμος πρέπει να είναι δίκαιος και αναλογικός. Οπότε αν επιβληθεί, δεν θα επιφέρει αδικίες. Αλλιώς δεν ξεφεύγουμε από την λογική, "Πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι"


Μάλλον εγώ κι εσύ ή δεν ζούμε στο ίδιο Κράτος Βασίλη ή δεν έχουμε την ίδια αντίληψη για το πώς και γιατί συμβαίνουν έτσι εδώ τα πράγματα.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι και η δική σου και η δική μου άποψη ήδη κατατέθηκαν, οπότε επειδή από την πλευρά μου δεν έχω κάτι άλλο να συμπληρώσω, θα προτιμήσω να σταματήσω εδώ για να ακούσω και άλλους να εκφραστούν σχετικά.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Σεπ 2014, 17:07

Μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει/αναλύσει την αναγκαιότητα των διαγραφών;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 01 Σεπ 2014, 18:15

laskaris_vasilis έγραψε:Μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει/αναλύσει την αναγκαιότητα των διαγραφών;

Πολύ απλά Βασίλη, για να μην πολυλογούμε:
Είναι σαν να μπεις στο λεωφορείο και αντί να κατέβεις στη στάση που σε ενδιαφέρει, πας κι έρχεσαι αενάως από την αφετηρία στο τέρμα και φτου κι απ' την αρχή. Κάποια στιγμή λοιπόν, εμφανίζεται ο ελεγκτής και σε κατεβάζει με το ζόρι. Τόσο απλά.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 01 Σεπ 2014, 18:23

@laskaris_vasilis
Άντε να σου εξηγήσω κι εγώ την αναγκαιότητα και ταυτόχρονα να σου πω και παρενέργειες με κόστος.

Όσο παραμένεις φοιτητής και δηλώνεις χαμηλό οικογενειακό ή προσωπικό εισόδημα δικαιούσαι δωμάτιο στην εστία (αν έχει, όπου έχει) στερώντας το από κάποιον που πράγματι σπουδάζει (εγώ, στην εστία της (θηλυκό τότε) Παντείου Σχολής - τώρα του (ουδέτερου τώρα) Πάντειου Πανεπιστημίου - βρήκα διαμένοντες "φοιτητές" δεκαετίας και πλέον, που είχαν παντρευτεί, έκαναν παιδιά και στέγαζαν την οικογένειά τους) σε δωμάτιο της "εστίας" :!:
Με ποιο τρόπο θα τους διώξεις από το κτίριο; όταν γνωρίζεις ότι στην ουσία κάνουν "κατάληψη" της εστίας;;......αφού είναι "φοιτητικό άσυλο" και παρόλο που έχουν δεκαετία να δώσουν έστω και ένα μάθημα κάνουν τυπικά "εγγραφή" και δικαιούνται και φαγητό (υπήρχε τότε εστιατόριο δίπλα στην σχολή που "εξαργύρωνε" τα περίφημα "κουπόνια" με μερίδες φαγητού ή με ρευστό χρήμα αν ήθελες ;) ........
....μειωμένο εισιτήριο στις αστικές συγκοινωνίες, ΚΤΕΛ και τραίνα, πλοία και ένα σωρό άλλες παροχές.

Τώρα έχουν αλλάξει μερικές παροχές - όχι όλες - και δίνουν φοιτητικό επίδομα για το νοίκι σου σε άλλη πόλη, αφορολόγητο στην δήλωση του πατέρα σου (μέχρι τα 23 νομίζω) κλπ. Όπως και να έχει υπάρχουν κάποια "προνόμια" για να συνεχίσεις να δηλώνεις φοιτητής.

Υ.Γ. Είμαι και εγώ ακόμα "φοιτητής" και σε 2 χρόνια (αν όλα πάνε καλά και δεν γίνουν διαγραφές αιωνίων) θα ζητήσω "μεταγραφή" για την κόρη μου, από όπου περάσει και θα την πάω....Αθήνα που "σπουδάζω" κι εγώ. Ακραίο το δικό μου παράδειγμα πλην όμως είναι πραγματικότητα και ίσως να μην είμαι ο μόνος. (ντρέπομαι :oops: αισχύνομαι :cry: αλλά θα το χρησιμοποιήσω αφού μου δίνει το δικαίωμα :mrgreen: )
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες