Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Ιουν 2014, 21:40

Γενικώς αν τους καλύπτει η νομοθεσία, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, δυστυχώς.

Κάτσε να δούμε αν ο Petros πήρε καμιά απάντηση από τους Γερμανούς.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Δημοσίευσηαπό Petros » 15 Ιουν 2014, 22:57

Στο mail που είχα στείλει προς την Ευρωβουλευτή του PPDE Julia Reda αλλά και στο συνυποψήφιό της και μέλος μας Φ.Α. μου απάντησε το απόγευμα η Julia

Dear Petros,

I would recommend that your member get the advice of a lawyer on this
issue. I am only aware of the legal situation in Germany, where it tends
to be very easy to fight such claims with legal support and you end up
paying significantly less for the lawyer than you would if you accepted
the claims. As an MEP, I can work towards changing the legal framework
of copyright, but I don't see how I could be of help in this specific case.

All the best,
Julia

On 06/13/2014 11:23 PM, p*********@******.*** wrote:
> Hello J***a and F***s,
>
> In our forum, someone asks for help with problem relevant to intellectual
> property law.
> To be specific, 20th century fox asks him to pay 815€ because (they said
> that) he downloaded movies.
>
> You can read more (maybe with a little help from google translate) in our
> forum about the issue:https://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=141&t=6259
>
> Do you believe that you can help?
>
> Thank you in advance,
>
> Petros
>
> member of PPGR
>


Ναι ξέρω τα αγγλικά μου είναι κακά, μην πέσετε να με φάτε...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Ιουν 2014, 23:02

Λογικό. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι κάποιος Γερμανός Πειρατής (ή η Julia Reda) να μας προτείνει έναν δικηγόρο από την περιοχή του φίλου ή γενικά, εφόσον γνωρίζουν κάποιον.

Αν κάποιος δικηγόρος, ενστερνίζεται τις απόψεις μας, είναι καλύτερα από έναν άσχετο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Ιουν 2014, 14:39

Αν είναι πραγματικά είναι από την 20th c Fox θα αναγκαστείς να πληρώσεις έστω κάποια από τα χρήματα. Την έχω πάθει κι εγώ έτσι στην Γερμανία. 1ον) Πρέπει να ψάξεις να βρεις αν οι δικηγόροι και η εταιρία που σου έστειλε το γράμμα ΟΝΤΩΣ εκπροσωπούν την FOX και πως η FOX έχει βγάλει την εν λόγω ταινία. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, μπορείς απλά να αγνοήσεις το γράμμα. 2) ΑΝ όμως ισχύουν, έχει δίκιο η Julia Reda. Θα βρεις ένα δικηγόρο που ξέρει Media/ IP Law, θα του πας το γράμμα, κι αυτός θα τους γράψει και θα τους πει πως ζητάνε πολλά. Να είναι ευχαριστημένοι αν πάρουν χ. Αυτοί μάλλον θα πουν ΟΚ. Μετά θα πληρώσεις αυτούς και τον δικηγόρο -- που όντως στην περίπτωσή μου δεν ήταν πολλά. Μαζί ο δικηγόρος και το πρόστιμο που πλήρωσα ήταν λίγο λιγότερα από αυτό που αρχικά ζητούσαν. Επιπλέον, αυτοί αρχικά ζητούσαν να πληρώσεις και να υπογράψεις κι ένα χαρτί που ουσιαστικά έλεγε πως δεν θα ξανακατεβάσεις ταινία, κτλ, το οποίο όμως αν το υπέγραφες ουσιαστικά παραδεχόσουν πως έκανες κάτι παράνομο. Πηγαίνοντας σε δικηγόρο, 1ον) δεν θα πάρουν όλα τα λεφτά που ζητάνε, 2ον) ο δικηγόρος δεν πρόκειται να σε αφήσει να υπογράψεις τέτοιο χαρτί. Θα φτιάξει ένα δικό του, που θα λέει πως δεν παραδέχεσαι πως έκανες τίποτα παράνομο (μπορεί την ταινία να την κατέβασε κάποιος φίλος σου, στον οποίο έδωσες πρόσβαση στο wifi σου, ας πούμε -- αν και βάσει της Γερμανικής νομοθεσίας αυτός που πληρώνει το ίντερνετ είναι λέει και υπεύθυνος! Άκου!), και πως δεν θα ξανακατεβάσεις δικιά τους ταινία μόνο.

Αυτά.

neo24gr
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Απρ 2016, 23:45

Re: Προστιμο για *παρανομο* κατεβασμα ταινιας.

Δημοσίευσηαπό neo24gr » 09 Απρ 2016, 23:54

Καλησπέρα σε όλους.
Και τώρα οποίος μπορεί να βοηθήσει.
Φίλος μου στην Γερμανία του ήρθε ένα γράμμα με πρόστιμο 1000 ευρώ για κατέβασμα ταινιας που είχε κάνει πριν ένα μήνα
. το θέμα είναι αν το πληρώσει θα ξεμπερδεψει?γιατί για να ξανά κατεβάσει ,δεν κατεβάζει.
Αλλά είχε κατεβάσει και 2-3 μήνες νωρίτερα άλλες σειρές.
Πληρώνει και και ξεμπερδευει μέχρι εδώ;η μετά θα του στείλουν πάλι για ότι έκανε πριν 2-3 μήνες;
Παιδιά οικονομικά δεν είναι καλά,ίσα ίσα σχεδόν όλα του τα έξοδα οπότε καταλαβενεται σε τι άγχος βρίσκεται τώρα.
Μόνος του χωρίς κανέναν γνωστό ,παιδιά πραγματικά οποία πληροφορία ,βοήθεια κάτι για να ελαφρύνει ο άνθρωπος.
Πραγματικά ευχαριστώ για τον χρόνο σας όσοι το διαβάζεται και όποιος μπορεί να βοηθήσει.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες