Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitcoin.

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
newpamelina

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Οκτ 2015, 16:02

Phoebus έγραψε: Φυσικά και κάτι τέτοιο ποτέ δε θα λειτουργήσει, το έχεις κάνει απέραντα εμφανές. :)


Πως να εξηγήσεις σε έναν αγράμματο τι είναι γραφή;
Μάθε πρώτα τι είναι ο υπολογιστής, τι είναι ασφάλεια, τι είναι κεντρικά ελεγχόμενο σύστημα, τι είναι biometrics, τι είναι κρυπτογραφία, τι είναι πρωτόκολλα κρυπτογραφίας, τι είναι crypto-party, και μετά να μιλάς.

Φυσικά και θα λειτουργήσει αυτό που λέω, όπως λειτουργεί μια χαρά και σήμερα, και κάθε 4 χρόνια μαζεύονται όλοι στα εκλογικά τμήματα και ψηφίζουν.
Θέμα πολιτικής απόφασης είναι, αντί να χαρίζουμε κάθε 4 χρόνια την ψήφο μας, να την παίρνουμε πίσω!!

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 08 Οκτ 2015, 16:04

Εγω να μάθω, εσύ ανώνυμε πως αποδυκνύεις ότι είσαι αυθεντία σε αυτά που έτσι εύκολα εκ του ανώνυμου ισχυρίζεσαι οτι κατέχεις, τόσο ώστε να κάνεις και υποδείξεις για το ποιος χρειάζεται μετεκπαίδευση απο το πανεπιστήμιον των ανωνύμων τρολλ Ελλάδος;
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 08 Οκτ 2015, 16:06

(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Οκτ 2015, 16:06

Phoebus έγραψε:Εγω να μάθω, εσύ ανώνυμε πως αποδυκνύεις ότι είσαι αυθεντία σε αυτά που έτσι εύκολα εκ του ανώνυμου ισχυρίζεσαι οτι κατέχεις, τόσο ώστε να κάνεις και υποδείξεις για το ποιος χρειάζεται μετεκπαίδευση απο το πανεπιστήμιον των ανωνύμων τρολλ Ελλάδος;


Τα λεγόμενά μου αποδεικνύουν την αυθεντία μου.
Δεν είμαι κάτι παραπάνω, ούτε κάτι λιγότερο, από αυτά που λέω.
Ας έρθει εδώ οποιοσδήποτε, επώνυμος ή ανώνυμος, και να συζητήσει μαζί μου σοβαρά και με επιχειρήματα.
Και να δούμε τότε, από τα λεγόμενά του καθενός, και όχι από το όνομα και τους τίτλους του, ποιός είναι αυθεντία.

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 08 Οκτ 2015, 16:09

Voyager-1 έγραψε:http://theotherbitcoin.com/first-bitcoin-scrypt-blockchain-vote-48-hour-voting-block-deadline-notice/


Ναι, υπάρχουν πολλές λύσεις σε Blockchain για απλό voting πλέον, πράγμα πολύ καλό γιατί πάει παρακάτω το θέμα :)
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

newpamelina

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Οκτ 2015, 16:12

Phoebus έγραψε:
Voyager-1 έγραψε:http://theotherbitcoin.com/first-bitcoin-scrypt-blockchain-vote-48-hour-voting-block-deadline-notice/


Ναι, υπάρχουν πολλές λύσεις σε Blockchain για απλό voting πλέον, πράγμα πολύ καλό γιατί πάει παρακάτω το θέμα :)


H blockchain τεχνολογία είναι χρήσιμο εργαλείο για την δημοκρατία, γιατί μπορεί να φυλάει το ιστορικό της ψηφοφορίας.
Τo πρόβλημα είναι στα biometrics, εκεί είναι η παγίδα που πάνε κάποιοι να στήσουν για να ελέγχουν την δημοκρατία και να αλλοιώνουν το αποτέλεσμά της.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στο σωστό, στην τεχνολογία blockchain, και ας αφήσουμε το λάθος, τα biometrics.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και newpamelina, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 08 Οκτ 2015, 16:13

newpamelina έγραψε:
Phoebus έγραψε:Εγω να μάθω, εσύ ανώνυμε πως αποδυκνύεις ότι είσαι αυθεντία σε αυτά που έτσι εύκολα εκ του ανώνυμου ισχυρίζεσαι οτι κατέχεις, τόσο ώστε να κάνεις και υποδείξεις για το ποιος χρειάζεται μετεκπαίδευση απο το πανεπιστήμιον των ανωνύμων τρολλ Ελλάδος;


Τα λεγόμενά μου αποδεικνύουν την αυθεντία μου.
Δεν είμαι κάτι παραπάνω, ούτε κάτι λιγότερο, από αυτά που λέω.
Ας έρθει εδώ οποιοσδήποτε, επώνυμος ή ανώνυμος, και να συζητήσει μαζί μου σοβαρά και με επιχειρήματα.
Και να δούμε τότε, από τα λεγόμενά του καθενός, και όχι από το όνομα και τους τίτλους του, ποιός είναι αυθεντία.


Τα λεγόμενά σου αποδυκνύουν ότι διάβασες κάτι επιγραμματικά, ίσα της εισαγωγές για να μην είναι τελείως εκτός η προσπάθειές σου αποσυντονισμού και τρόλλινγκ. Το επίπεδο που βλέπω, είναι ημιμαθής, και άτομο ανεύθυνο με την ελευθερία του λόγου που κατέχει, επίσης τα δικαιώματα στην ανωνυμία. Πράγμα που καθιστά για κάποιον οποίος έχει όντως πράγματα να πει και διάθεση να συμβάλει το περιβάλλον δύσκολο... πολύ απλά αυτός φαίνεται να είναι ο σκοπός σου εδώ μέσα χρόνια τώρα. Τι θετικό έχεις συμβάλλει απο το να σπαταλάς ατελείωτο χρόνο απο ανθρώπου που σε πέρνουν και στα σοβαρά;
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

newpamelina

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Οκτ 2015, 16:17

Phoebus έγραψε:Τα λεγόμενά σου αποδυκνύουν ότι διάβασες κάτι επιγραμματικά, ίσα της εισαγωγές για να μην είναι τελείως εκτός η προσπάθειές σου αποσυντονισμού και τρόλλινγκ.


Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα παρακάτω.
Όταν οι τύποι ξεκινάνε με το....

"To begin with user creation will only happen using biometric data."

...καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι ή βλάκες ή ύποπτοι ή χρηματοδοτούμενοι.

Οπότε τρώνε ένα ξεγυρισμένο Χ και σταματάς το διάβασμα παρακάτω, μιας και δεν αξίζει να ασχολείσαι με αυτούς.

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 08 Οκτ 2015, 16:29

Τι να σου πει κανείς μετά, μισοδιαβασμένος ξερόλας, όλοι είναι ύποπτοι εκτός απο εσένα το ανώνυμο τρολλ. Διάνοια και καθηγητής στα κρυφά σχολειά του σκοτεινού διαδικτύου.

Ανώνυμο τρολλ, εγγύηση, ποιότητα και πάνω απ'όλα χαβούζα όλα! :lol:
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

newpamelina

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Οκτ 2015, 16:32

Phoebus έγραψε:Τι να σου πει κανείς μετά, μισοδιαβασμένος ξερόλας, όλοι είναι ύποπτοι εκτός απο εσένα το ανώνυμο τρολλ. Διάνοια και καθηγητής στα κρυφά σχολειά του σκοτεινού διαδικτύου.

Ανώνυμο τρολλ, εγγύηση, ποιότητα και πάνω απ'όλα χαβούζα όλα! :lol:


Ο κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε κάποιο επιχείρημα του τύπου:

"η βιομετρική υλοποιεί μια δημοκρατία ασφαλή και μη κεντρικά ελεγχόμενη, γιαυτό και γιαυτό τον λόγο".

Αντ' αυτού καταφεύγεις σε αφορισμούς. Πολύ χαίρομαι που σου έραψα το στοματάκι με φερμουάρ, δεν έχεις τι να απαντήσεις, και καταφεύγεις στην λύση των αφορισμών.

Αφορισμούς στην "εκκλησία" των biometrics, όχι εδώ! :twisted:


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες