Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gosom » 11 Φεβ 2012, 21:02

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέο μέλος στο φορουμ σας και θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα για μια "φιλοσοφική" συζήτηση,

Το θέμα είναι τα πνευματικά δικαιώματα.... Σκεφτείτε το αγαπημένος σας video game ... ας πούμε pro evolution soccer.
Κοστίζει 50 ευρώ να το αγοράσεις και παίζεις κάθε βδομάδα 2-3 ώρες μπορεί και παραπάνω.
Το κρατάς για ένα χρόνο και περιμένεις πως και πως την νέα έκδοση.
Τα windows ακόμα κάνουν 100 ευρώ και τα έχεις 2-3 χρόνια η και παραπανω.

Από την άλλη αγοράζοντας μια ταινία 30 ευρώ θα την δεις μια φορά σε γενικές γραμμές, εκτός να είσαι συλλέκτης, άρα
εκεί δεν αξίζει να δώσεις 30 ευρώ για 2 ώρες. Πας να τη δεις στο σινεμά καλύτερα ή την κατεβάζεις παράνομα.
Η εταιρεία πάντως από τους κινηματογράφους θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Πάλι αγοράζοντας ένα cd μουσικής που κάνεις 20 ευρώ μπορείς να το ακούσεις πολλές φορές...αλλά υπάρχει και το
youtube και το ράδιο και τα torrent και ένα σωρό τρόποι να ακούσεις τα τραγούδια που σ αρέσουν.
Ο καλλιτέχνης που έβγαλε το cd αν γίνουν γνωστα τα τραγούδια του θα τα βγάλει τα λεφτά από τα live , διαφημίσεις κτλ.

Οι προγραμματιστές όμως που δουλεψαν για να φτιάξουν το Pro evolution ή τα windows από που θα πληρωθούν. Η Konami και η microsoft είναι
εταιρείες και έχουν έξοδα και θέλουν να βγάζου και κέρδος .... Αλλιώς γιατί υπάρχουν?

Και εγώ δεν έχω την δυνατότητα να αγοραζω τα παντα original αλλά όπου μπορώ το κάνω.

Βέβαια η "πειρατεία" είναι τρόπος ζωής θέλεις να δεις όλα τα παιχνίδια αλλά φυσικά δεν μπορεί ο καθένας να αγοράζει ένα παιχνίδι το μήνα.
Οπότε κατεβάζουμε, αλλά νομίζω πως αν κάτι μας αρέσει και ξέροουμε πως θα το χρησιμοποιήσουμε ας αγοράσουμε την επόμενη έκδοση να στηρίξουμε
και αυτους που το φτιάχνουν.

Τι πιστεύετε σαν κόμα πειρατών πάνω στο θέμα?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό baskin » 11 Φεβ 2012, 21:05

Θα σου δώσω μία παράμετρο. Πόσα χρήματα πιστεύεις από αυτά που δίνουμε πάνε στους προγραμματιστές, καλλιτέχνες κλπ;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gosom » 11 Φεβ 2012, 21:08

Δεν μπορώ να απαντησω σε αυτό...Αλλά ξέρω ότι τα πολλά πάνε στα αφεντικά σε όλους τους τομείς.
Το θέμα είναι πως για να φτιαχτεί το οποιοδήποτε πρόγραμμα έχουν επενδυθεί χρήματα και κόπος ανθρώπων.
Αυτοί που δουλεύουν στην microsoft πρέπει να πληρωθουν γιατί αυτη ειναι η δουλεια τους.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό baskin » 11 Φεβ 2012, 21:19

Θα εκπλαγείς για το ποσοστό, είναι ελάχιστο. Σε ένα άλλο μοντέλο τα πνευματικά δημιουργήματα (software, ταινίες, μουσική) θα ήταν πολύ φθηνότερα και αυτοί που τα φτιάχνουν θα έπαιρναν περισσότερα από ότι παίρνουν τώρα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Φεβ 2012, 21:24

Καλησπέρα, είμαι ο Μανώλης και είμαι μέλος του κόμματος. Η ερώτηση σου μπορεί να απαντηθεί πολύ απλά διαβάζοντας τις αρχές μας. Σου παραθέτω παρακάτω το αντίστοιχο απόσπασμα από τη σελίδα μας http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Σε γενικές γραμμές, η λύση που προτείνουμε και μπορεί να είναι εφαρμόσιμη στην περίπτωση των video games δεν είναι να καταργηθεί εντελώς το copyright, αλλά να μειωθεί η διάρκειά του στα πέντε χρόνια.

COPYRIGHT, ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ DRM.
Αναγνωρίζουμε τα ηθικά δικαιώματα των δημιουργών στο έργο τους, στο ακέραιο.
Το σημερινό σύστημα των δικαιωμάτων εκμετάλλευσης, χρειάζεται να βρει μια δίκαιη ισορροπία μεταξύ των έννομων οικονομικών συμφερόντων των δημιουργών και του δημόσιου συμφέροντος για πρόσβαση στη γνώση και τον πολιτισμό.
Πιστεύουμε ότι το ισχύον νομικό πλαίσιο στον τομέα του copyright, περιορίζει τις δυνατότητες ανάπτυξης, περιορίζει τη γνώση και την πληροφόρηση, δίνει άδικα πλεονεκτήματα σε λίγους μεγάλους παράγοντες της αγοράς σε βάρος των δημιουργών, των πολιτών και της κοινωνίας γενικότερα.
Η γνώση, οι ιδέες και οι πληροφορίες είναι από τη φύση τους μη αποκλειστικές και η αξία τους έγκειται στην εγγενή ικανότητά τους να διαμοιραστούν και να εξαπλωθούν.
Η ανθρώπινη πολιτιστική κληρονομιά πρέπει να απελευθερωθεί από τα σεντούκια μεγάλων εταιρειών, πριν χαθεί για πάντα.
Τα ψηφιακά πολιτιστικά έργα πρέπει σε λογικό χρονικό διάστημα να επιστρέφουν σε δωρεάν δημόσια διαθεσιμότητα (public domain). Αυτό θα γίνει κυρίως μέσα από τη δραστική μείωση της διάρκειας των νομικών δικαιωμάτων copyright στα πέντε χρόνια για μορφές πολιτιστικής πληροφορίας που κάνουν ταχεία απόσβεση της επένδυσης (π.χ. κινηματογραφικές ταινίες) και σε κάθε περίπτωση μέχρι τα όρια μιας γενιάς για οτιδήποτε άλλο καλύπτεται από copyright.
Σαν πρώτο βήμα επιδιώκουμε να νομοθετηθεί η δωρεάν, μη εμπορική χρήση των ψηφιακών πολιτιστικών πληροφοριών, καθώς και να θεωρείται φυσιολογική, χωρίς περιορισμούς, η ιδιωτική αντιγραφή και ιδιωτική χρήση τους, ιδιαίτερα εντός των ορίων της ιδιωτικής σφαίρας του κάθε προσώπου, αφού το copyright πρέπει να αφορά μόνο τις εμπορικές χρήσεις.
Κάθε εξαίρεση στο παραπάνω κανόνα, όπως π.χ. η μετάφραση βιβλίου ή η χρήση προστατευμένης μουσικής παρτιτούρας πρέπει να προβλέπονται ρητά ως εξαιρέσεις στο νόμο. Το copyright πρέπει να ξαναγίνει δίκαιο και ισορροπημένο.
Στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας αγωνιζόμαστε για την απαγόρευση κάθε τεχνικού περιορισμού στην αναπαραγωγή ψηφιακών έργων. Οι περιορισμοί αυτοί (DRM) λειτουργούν υπέρ συγκεκριμένων οικονομικών συμφερόντων, ενάντια στην κοινωνία και τους θεωρούμε ανήθικους, αφού παρεμβαίνουν με πολλούς τρόπους στις νόμιμες χρήσεις των έργων, δημιουργώντας μια εντελώς απαράδεκτη δυνατότητα ελέγχου των χρηστών, συχνά απειλώντας τη χρήση των έργων από τις μελλοντικές γενιές οι οποίες ίσως δεν έχουν πρόσβαση στα σημερινά συστήματα προστατευμένης αναπαραγωγής.
Επιπλέον το συνολικό οικονομικό κόστος για τη δημιουργία υποδομών προστασίας από την αντιγραφή βρίσκεται σε ακραία αναντιστοιχία με το συνολικό όφελος που αυτές προσφέρουν, ενώ δημιουργούν και έμμεσες δαπάνες στην κοινωνία, μέσω της ανάγκης για πολλαπλά λογισμικά και υλικά μέσα.
Κάθε προϊόν που περιέχει DRM θα έπρεπε να φέρει ειδική σήμανση για την προειδοποίηση των πολιτών.
Ταυτόχρονα θεωρούμε απαράδεκτη την ύπαρξη όρων χρήσης στο Λογισμικό ή τις Πληροφορίες που αποσκοπούν στον περιορισμό των νομικών δικαιωμάτων των καταναλωτών.
https://twitter.com/e_kastrinakis

gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gosom » 11 Φεβ 2012, 21:30

Μανώλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αλλά αν το copyright δεν ισχυει για πανω από 5 χρονια τοτε παλι θα κατεβασω το pro 2012 και θα ειναι παρανομο.

ΤΟ μονο που αλλαζει ειναι οτι αν με πιασουν να εχω τα pro απο το 1999 θα ειναι παρανομα μονο τα 2006-2012.

Το να εχουμε copyright στα 5 χρονια τι αλλο εξυπηρετεί?

Yansan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 02:11

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Yansan » 11 Φεβ 2012, 21:44

καλώς ήλθες
καταρχήν θέλω να πω ότι οι γνώσεις μου στο ότι αφορά τις εταιρίες και πως λειτουργούν δεν είναι πολλές σαν καταναλωτής θα μιλήσω

Μουσική: το γεγονός ότι κάποιος βγάζει περισσότερα λεφτά προωθόντας το προιόν από κάποιον που είχε την ιδέα για εμένα είναι πολύ λάθος.
Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρουν πολλοί οι οποίοι θα δίνανε λεφτά για 1cd (20ευρό) επειδή τους αρέσουν 2-3 κομμάτια
Επίσης όπως είπες ότι ο καλλιτέχνης βγάζει λεφτά από live και διαφίμηση. Αν ο καλητέχνης αρέσει θα τον ακολουθήσει πολύς κόσμος στα live του.
Δίνοντας λεφτά αγοράζοντας cd υποστιρίζεις την εταιρία πιο πολύ από ότι τον καλλιτέχνη.
Όσο για τα πνευματικά δικαιώματα βιάζονται από τις εταιρίες. Προτειμώ να κάνω "δωρεά" σε κάποιον καλλιτέχνη παρά να αγοράζω τα cd του.

Παιχνίδια: γνωρίζω ότι για να φτιαχτεί ένα παιχνίδι θέλει πάρα πολυ χρόνο και πολλά άτομα. Έιναι γεγονός
όταν βγαίνει ένα (μεγάλο) παιχνίδι η τιμή του είναι 40-50ευρο, με τον καιρό όμως οι τιμές αυτές πέφτουν.
Προσωπικά από τότε που ανακάλυψα το steam δεν έχω κατεβάσει παιχνίδι. Επίσης σαν φοιτητής έλιωσα με κάποια παιχνίδια
τα οποία όταν τα βρήκα στο steam για 2,5,10ευρό τα αγόρασα και ας μην τα έχω ακουμπήσει από τότε, για να πω ευχαριστώ
και να στηρίξω την προσπάθεια των ατόμων που δούλεψαν σε αυτό.
Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο η ποσότητα(gametime) αλλά και η ποιότητα (π.χ. portal 2,5-3ώρες επικού gametime)

Ταινίες: δεν ξέρω πολλά πάνω στο θέμα αλλά οι τιμές ενοικίαση/πώληση/σινεμά μου φαίνονται ακριβές.
Υπάρχει ένα άρθρο στο forum (δεν θημάμαι που) το οποίο λέει οτι υπάρχει περισσότερη "πειρατεία" σε ταινίες που αργούν να βγουν στην ευρώπη.

Επίσης μιλούσα με έναν φίλο μου ο οποίως έχει γράψει ένα βιβλίο και παίρνει το 10% από τις πωλήσεις, όπως επίσης
δεν έχει τα δικαιώματα να το μεταφράσει γιατί τα έχει ο εκδοτικός οίκος.. ακούγετε λάθος...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Φεβ 2012, 21:46

Στα 5 χρόνια υποτίθεται πως η εταιρία θα έχει βγάλει κέρδη.

Εννοείτε ότι αν κατεβάσεις κάτι ενώ ισχύει το copyright ότι είσαι παράνομος και δεν θα έπρεπε να το κάνεις.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το δοκιμάσεις και σε αρέσει το παιχνίδι να το αγοράσεις άσχετα το πόσα από τα χρήματα πηγαίνουν στους υπαλλήλους της εταιρίας (δεν είναι μόνο οι προγραμματιστές, έχουν και ταμίες, καθαρίστριες κτλ). Φυσικά ένα ποσοστό είναι κέρδος και πάει στα χέρια των μετόχων, διευθυντών κτλ. Το ποσοστό αυτό είναι θέμα της εκάστοτε εταιρίας και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως τον ανταγωνισμό και γενικά τους κανόνες της ελεύθερης αγοράς.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 11 Φεβ 2012, 22:01

Νομίζω ότι θα πρέπει μόνο τα φυσικά πρόσωπα να κατοχυρώνουν τις πατέντες, δεν το βρίσκω λογικό την δουλειά κάποιου να την κατοχυρώνει μια εταιρία.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 11 Φεβ 2012, 22:08

Ναι αλλά πολλά πράγματα δημιουργούνται από ομάδες/εταιρίες οι οποίες έχουν επενδύσει χρόνο. Χρειάζονται ένα εύλογο χρονικό διάστημα να πάρουν κέρδος από αυτό. Αυτό όμως δεν πρέπει να γίνεται ες αει.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες