Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gosom » 12 Φεβ 2012, 13:28

ερώτηση :
Φτιάχνεις μια εφαρμογή android/iphone και την πουλάς 1,2,3 ευρώ και πάει καλά ... Μετα στηνεις μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλειά και απασχολείς
3 άτομα.

Αν το λογιμσικό σου το κατεβάζουν όλοι απο torrents και δεν ξερω εγω απο που αλλου από που θα βγαλεις αν ειναι η κυρια πηγη εσοδων σου?

Η ερωτηση μου ειναι ξεκαθαρη:
Πια ειναι η θεση των πειρατών στην παραπάνω περίπτωση? Είναι υπέρ του να είναι το λογισμικό δωρεάν και η εταιρεία να μην μπορεί να το πουλησει
ή πιστεύει πως καλά κάνει και το πουλάει και άρα όσοι το κατεβαζουν παράνομα κάνουν ζημιά στην επιχείρηση?

seawolf
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 16:22
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό seawolf » 12 Φεβ 2012, 14:36

gosom έγραψε:ερώτηση :
Φτιάχνεις μια εφαρμογή android/iphone και την πουλάς 1,2,3 ευρώ και πάει καλά ... Μετα στηνεις μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλειά και απασχολείς
3 άτομα.

Αν το λογιμσικό σου το κατεβάζουν όλοι απο torrents και δεν ξερω εγω απο που αλλου από που θα βγαλεις αν ειναι η κυρια πηγη εσοδων σου??



Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό όσον αφορά τις εφαρμογές για android π.χ. είναι να δίνει ο δημιουργός μία δωρεάν έκδοση με διαφημίσεις και όποιος θέλει να βγάλει τις διαφημίσεις να δείνει κάποια χρήματα, όπως γίνεται άλλωστε και τώρα σε αρκετές εφαρμογές.

skozan
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 14:11

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό skozan » 13 Φεβ 2012, 00:10

gosom έγραψε:ερώτηση :
Φτιάχνεις μια εφαρμογή android/iphone και την πουλάς 1,2,3 ευρώ και πάει καλά ... Μετα στηνεις μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλειά και απασχολείς
3 άτομα.

Αν το λογιμσικό σου το κατεβάζουν όλοι απο torrents και δεν ξερω εγω απο που αλλου από που θα βγαλεις αν ειναι η κυρια πηγη εσοδων σου?

Η ερωτηση μου ειναι ξεκαθαρη:
Πια ειναι η θεση των πειρατών στην παραπάνω περίπτωση? Είναι υπέρ του να είναι το λογισμικό δωρεάν και η εταιρεία να μην μπορεί να το πουλησει
ή πιστεύει πως καλά κάνει και το πουλάει και άρα όσοι το κατεβαζουν παράνομα κάνουν ζημιά στην επιχείρηση?


Πιστεύω πως ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να ακολουθήσει όποιο επιχειρηματικό μοντέλο για τη διανομή του προϊόντος του, κανείς δεν τον αναγκάζει να ακολουθήσει λύση FLOSS ή freeware ή οτιδήποτε. Φυσικά αν κάνει μία ωραία εφαρμογούλα που μπορεί να την πουλάει για λίγα ευρώ και να βγάζει και κάποιο κέρδος είναι σίγουρα μαγκιά του. Αν θέλει να πουλάει το προϊόν του κανείς πάλι δεν μπορεί να παρακινεί ή να προβαίνει σε παράνομη διανομή / απόκτηση μέσω torrents κλπ και δε νομίζω τα παιδιά του κόμματος να παρακινούν στην πειρατεία λογισμικού :-)

Αυτό που νομίζω ότι μας ενδιαφέρει είναι πως το ισχύον πλαίσιο ευνοεί τις μεγάλες εταιρίες λογισμικού και όχι ιδιαίτερα ευνοϊκά για κάποιον μικρομεσαίο ή / και freelancer προγραμματιστή. π.χ. το θέμα των πατεντών, το copyright που έχει πολύ μεγάλη διάρκεια κλπ.

Όσο για το Free - Open / Proprietary - Closed software πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να είναι υποχρεωτική η επιλογή free, όπως στην υποδομή πληροφορικής για το δημόσιο. Κάποιος μπορεί να πει πως το free δεν έχει υποστήριξη, θα απαντήσω με ερώτηση, έχετε δοκιμάσει την υποστήριξη της Oracle? Άλλωστε υπάρχουν αρκετές μικρομεσαίες εταιρίες πληροφορικής που παρέχουν υποστήριξη σε προϊόντα ελεύθερου λογισμικού.

Φιλικά και πειρατικά, Στέφανος

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Φεβ 2012, 00:36

Νομίζω ότι η σωστότερη προσέγγιση είναι αυτή που επιχειρείται τώρα από την Ευρωπαϊκή Ένωση και έχει να κάνει όχι με γενικές ιδέες ή το Community Design (το οποίο πατεντάρει σχέδια), αλλά με το πατεντάρισμα του ίδιου του κώδικα. Η παραβίαση αυτού είναι το αντίστοιχο της λογοκλοπής. Δεν μπορείς δηλαδή να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο ή πολύ παραπλήσιο κώδικα για να εφαρμόσεις μια πολύπλοκη ιδέα. Αν αποδειχτεί ότι το έχεις κάνει χωρίς άδεια έχεις παραβεί είτε πατέντα είτε πνευματικά δικαιώματα.

Ως προγραμματιστής επίσης μπορώ να σας βεβαιώσω ότι δεν επιθυμώ την κλοπή του δικού μου έργου το οποίο μου παρέχει τα μέσα να ζω και θεωρώ κάτι τέτοιο παράνομο. Επιτρέπω και επιθυμώ μόνο την χρήση του για εκμάθηση ή δοκιμή πριν την επιλογή μιας αγοράς. Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσπαθήσει κάποιος να φτιάξει από την αρχή αντίστοιχο προϊόν, αρκεί να μην κλέψει την δική μου βάση δεδομένων (αν ισχύει κάτι τέτοιο στο πρόγραμμά μου) ή τον ίδιο τον κώδικά μου αν τον έχω δώσει ως δείγμα.

Σχετικά τώρα με το επιχειρηματικό μοντέλο που επιλέγουν άλλοι προγραμματιστές ή εταιρίες, είναι φυσικά δικό τους θέμα. Προσωπικά οι εφαρμογές που φτιάχνω εκτός εταιρίας έχουν πάντα και μία δωρεάν έκδοση με διαφημίσεις ή με περιορισμό λειτουργιών αν δεν είναι τελείως δωρεάν. Αυτό όμως είναι δική μου επιλογή.

Τώρα, σχετικά με το αν το λογισμικό θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που θα είναι copyright, νομίζω ότι πάλι έγκειται στο επιχειρηματικό μοντέλο και θα είναι λάθος να επιβληθεί κάτι για αυτό. Σίγουρα όμως εταιρίες που επιλέγουν μετά από λίγα χρόνια να απελευθερώσουν από το copyright τα δημιουργήματά τους είτε ως λογισμικό είτε ως κώδικα έχουν ηθικό πλεονέκτημα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό anestis » 13 Φεβ 2012, 02:36

Οι 2 θέσεις είναι:

Το μοντέλο διανομής που θα επιλέξεις δεν είναι δουλειά μας, είναι δουλειά του επιχειρηματία.
(Η κόντρα με τη βιομηχανία της ψυχαγωγίας αφορά το ότι για να στηρίξει ένα αρχαίο μοντέλο διανομής θέλει να παραβιάζει Συνταγματικές ελευθερίες).

Δεν θέλουμε να παραβιάζεται ο νόμος που ισχύει και δεν προτρέπουμε κανέναν. Όποιον σου κάνει επιχειρηματική ζημιά καν' του αγωγή.
Θέλουμε όμως να αλλάξει ο νόμος. Και προτείνουμε ΕΛΛΑΚ ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται.



gosom έγραψε:ερώτηση :
Φτιάχνεις μια εφαρμογή android/iphone και την πουλάς 1,2,3 ευρώ και πάει καλά ... Μετα στηνεις μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλειά και απασχολείς
3 άτομα.
Αν το λογιμσικό σου το κατεβάζουν όλοι απο torrents και δεν ξερω εγω απο που αλλου από που θα βγαλεις αν ειναι η κυρια πηγη εσοδων σου?
Η ερωτηση μου ειναι ξεκαθαρη:
Πια ειναι η θεση των πειρατών στην παραπάνω περίπτωση? Είναι υπέρ του να είναι το λογισμικό δωρεάν και η εταιρεία να μην μπορεί να το πουλησει
ή πιστεύει πως καλά κάνει και το πουλάει και άρα όσοι το κατεβαζουν παράνομα κάνουν ζημιά στην επιχείρηση?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πατέντες Λογισμικού και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Φεβ 2012, 02:46

anestis έγραψε:Οι 2 θέσεις είναι:

Το μοντέλο διανομής που θα επιλέξεις δεν είναι δουλειά μας, είναι δουλειά του επιχειρηματία.
(Η κόντρα με τη βιομηχανία της ψυχαγωγίας αφορά το ότι για να στηρίξει ένα αρχαίο μοντέλο διανομής θέλει να παραβιάζει Συνταγματικές ελευθερίες).

Δεν θέλουμε να παραβιάζεται ο νόμος που ισχύει και δεν προτρέπουμε κανέναν. Όποιον σου κάνει επιχειρηματική ζημιά καν' του αγωγή.
Θέλουμε όμως να αλλάξει ο νόμος. Και προτείνουμε ΕΛΛΑΚ ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται.


Αυτές οι θέσεις νομίζω καλύπτουν απόλυτα τα πνευματικά δικαιώματα. Ειδικά στο θέμα με το μοντέλο διανομής της βιομηχανίας ψυχαγωγίας η έμφαση είναι στο ότι το αρχαίο μοντέλο διανομής έχει προβλήματα που λύνονται με αλλαγή του μοντέλου και όχι με παραβίαση συνταγματικών ελευθεριών.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες