ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό kdev » 16 Μάιος 2012, 20:16

σκεψη, εννοω αφου ανακοινωθουν επισημα οι συνεργασιες
αν προκυψουν συνεργασιες μεταξυ των κομματων (οπως ακουγεται σαμαρς-ντορ-καρατζ, συρζ-κατσελ-οικολ), κλπ
που θα προκυψουν οπως φαινεται να βγαζαμε μια ανακοινωση ως κομμα (εγω θα το γραψω λαικιστη) :
οτι με τετοιες κινησεις οχι μονο το λαο δεν σκεφτεσαι αλλα την παρτη σου, δεν μπορει μεχρι πριν καποιους μηνες να εφευγες απο το κομμα και να δηλωνες οτι εισαι αντιθετος/η με τις επιλογες τους και με τις προτασεις τους και σημερα να ξανασυμφωνεις μαζι τους

ειναι σαν να βγηκε το γουρουνι (νεο κομμα που εγινε) απο τη λασπη (προηγουμενο κομμα) του να πλυθηκε, καθαριστηκε (νεες ιδεες, καμια σχεση με τα παλια, τους απαξωναν) και ξαναγυρισε στο ιδιο του τον βρωμικο λακο (πισω στο κομμα το παλιο) !!!

ΕΛΕΟΣ....... ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ
Τελευταία επεξεργασία από 2 και kdev, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Μάιος 2012, 20:17

σε καυστικο υφος ναι. αλλα να δουμε ανακοινωσεις πρωτα
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 20:25

agelos έγραψε:σε καυστικο υφος ναι. αλλα να δουμε ανακοινωσεις πρωτα


Είσαι σίγουρος για το καυστικό ύφος; Κάποιοι φαίνεται ότι "προβληματίζονται" με τις καυστικές ανακοινώσεις....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Μάιος 2012, 20:29

baskin έγραψε:
agelos έγραψε:σε καυστικο υφος ναι. αλλα να δουμε ανακοινωσεις πρωτα


Είσαι σίγουρος για το καυστικό ύφος; Κάποιοι φαίνεται ότι "προβληματίζονται" με τις καυστικές ανακοινώσεις....



προσωπικα εκει που πρεπει να ειμαι ηπιος ειμαι ηπιος κι εκει που πρεπει να ειμαι καυστικος ειμαι καυστικος. ο πειρατης δεν φοραει γραβατες.

δες και λιγο την ανακοινωση που βαλαμε για τις εκογες (κειμενο 2)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Μάιος 2012, 21:53

baskin έγραψε:
agelos έγραψε:σε καυστικο υφος ναι. αλλα να δουμε ανακοινωσεις πρωτα


Είσαι σίγουρος για το καυστικό ύφος; Κάποιοι φαίνεται ότι "προβληματίζονται" με τις καυστικές ανακοινώσεις....

Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός και "αγανακτισμένος"...

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό crisal » 16 Μάιος 2012, 22:22

Μην μπερδεύετε το καυστικο με το "παλαιοκομματικο"

Φυσικά και να ειναι καυστικα και χιουμοριστικά και σωστα γραμμενο..

Αν θυμαμαι καλα οι αντιρήσεις υπήρξαν για την παλαιοκομματικη ορολογία και την ξύλινη γλώσα που είχε χρησιμοποιηθεί σε ένα κείμενο

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Μάιος 2012, 22:37

Το δικό μου σχόλιο έχει σαν βάση το γεγονός πως διακρίνω δύο τάσεις ανάμεσα στα μέλη μας (με βάση την προηγούμενη προεκλογική περίοδο) αλλά ώρες ώρες νομίζω ότι το βλέπω μόνο εγώ:
1) Του χαλαρού αλλά παράλληλα "τυπικού" ύφους επικοινωνίας, βασισμένο σε θετικά μυνήματα προς τον ακροατή/αναγνώστη
2) Του καυστικού, πιο "χύμα" αλλά πιο straight ύφους, με χιουμοριστικές υπερβολές αλλά παράλληλα στοχευμένα μυνήματα (θετικά αλλά ΚΑΙ αρνητικά).

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν και οι δύο, αναλόγως το θέμα στο οποίο αναφερόμαστε αλλά και τις συνθήκες οι οποίες επικρατούν.
Παρατηρώ ότι "περνάει" το πρώτο ύφος χωρίς αυτό να είναι μπηχτή ως προς κανένα πειρατή, ίσως να βασίζεται σε κάποιες φοβίες ίσως σε άγχος ίσως σε 1002 λόγους .

Λογικά, με την ενεργοποίηση της ομάδας επικοινωνίας αυτά θα πρέπει να λυθούν

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό agelos » 17 Μάιος 2012, 09:38

SpecialK έγραψε:Το δικό μου σχόλιο έχει σαν βάση το γεγονός πως διακρίνω δύο τάσεις ανάμεσα στα μέλη μας (με βάση την προηγούμενη προεκλογική περίοδο) αλλά ώρες ώρες νομίζω ότι το βλέπω μόνο εγώ:
1) Του χαλαρού αλλά παράλληλα "τυπικού" ύφους επικοινωνίας, βασισμένο σε θετικά μυνήματα προς τον ακροατή/αναγνώστη
2) Του καυστικού, πιο "χύμα" αλλά πιο straight ύφους, με χιουμοριστικές υπερβολές αλλά παράλληλα στοχευμένα μυνήματα (θετικά αλλά ΚΑΙ αρνητικά).

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν και οι δύο, αναλόγως το θέμα στο οποίο αναφερόμαστε αλλά και τις συνθήκες οι οποίες επικρατούν.
Παρατηρώ ότι "περνάει" το πρώτο ύφος χωρίς αυτό να είναι μπηχτή ως προς κανένα πειρατή, ίσως να βασίζεται σε κάποιες φοβίες ίσως σε άγχος ίσως σε 1002 λόγους .

Λογικά, με την ενεργοποίηση της ομάδας επικοινωνίας αυτά θα πρέπει να λυθούν



το καυστικο θα υπαρχει πιο σπανια απο το τυπικο κι αυτο θαγινεται οταν θα κρινουμε καποιον για τις επιλογες του ενω εμεις θα ειμαστε υποδειγμα.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Μάιος 2012, 10:00

εμεις θα ειμαστε υποδειγμα.

Άγγελε δεν είμαστε απλά υπόδειγμα. "Κοπέλες" είμαστε, "αρσακειάδες".
Αλλά αν το παρακάνουμε μπορεί και να "παρεξηγηθούμε" και από το σύστημα και κυρίως, από τους ανθρώπους που μας στηρίζουν. Τους ψηφοφόρους μας.
Σκέφτηκε ποτέ κανείς πως έχουμε υποχρέωση σε όλους τους ανθρώπους που στήριξαν τις ελπίδες τους πάνω μας;
Είμαστε 300-400 που βαρεθήκαμε την κατάσταση και αποφασίσαμε να κινηθούμε.
Και υπάρχουν άλλες 32000, επίσης αγανακτισμένοι που μας εμπιστεύτηκαν.
Πρέπει να τους πείσουμε πως θα φτάσουμε στα άκρα για να στηρίξουμε τις επιλογές μας/τους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ανακοινωση για τις συνεργασιες κομματων

Δημοσίευσηαπό agelos » 17 Μάιος 2012, 11:19

laskaris_vasilis έγραψε:
εμεις θα ειμαστε υποδειγμα.

Άγγελε δεν είμαστε απλά υπόδειγμα. "Κοπέλες" είμαστε, "αρσακειάδες".
Αλλά αν το παρακάνουμε μπορεί και να "παρεξηγηθούμε" και από το σύστημα και κυρίως, από τους ανθρώπους που μας στηρίζουν. Τους ψηφοφόρους μας.
Σκέφτηκε ποτέ κανείς πως έχουμε υποχρέωση σε όλους τους ανθρώπους που στήριξαν τις ελπίδες τους πάνω μας;
Είμαστε 300-400 που βαρεθήκαμε την κατάσταση και αποφασίσαμε να κινηθούμε.
Και υπάρχουν άλλες 32000, επίσης αγανακτισμένοι που μας εμπιστεύτηκαν.
Πρέπει να τους πείσουμε πως θα φτάσουμε στα άκρα για να στηρίξουμε τις επιλογές μας/τους.



ειπα "ενω θα ειμαστε υποδειγαμ" που σημαινει οταν γινουμε υποδειγμα θα μορουμ να γινουμε καυστικοι σε αυτυς που πατανε τα οποια πιστευω του με σκοπο την εξουσια. δεν καταλαβα βεβαια το λογο της απαντησης σου...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 24 και 0 επισκέπτες