ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Φεβ 2012, 18:48

Εχει ξεκινήσει η οργάνωση 2 διασκέψεων Αθήνα-Θεσσαλονίκη για να γνωριστούμε, να μιλήσουμε, να σημειώσουμε, να συζητήσουμε...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 15 Φεβ 2012, 19:23

αν οι εκλογες γίνουν σε λιγότερο απο 6 μηνες νομίζω πρέπει να ξεχάσουμε καθε ουσιαστική προσπάθεια για να πάρουμε εστω και 1%.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 15 Φεβ 2012, 20:00

vasilis89 έγραψε:αν οι εκλογες γίνουν σε λιγότερο απο 6 μηνες νομίζω πρέπει να ξεχάσουμε καθε ουσιαστική προσπάθεια για να πάρουμε εστω και 1%.


Το είδες σε κάποια μαγική σφαίρα ή έχεις κάποιο κληρονομικό χάρισμα;
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Thanos Anastasiou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 19:50

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό Thanos Anastasiou » 15 Φεβ 2012, 20:18

- Οικονομία
- Παιδεία
- υγεία
- Δημόσια Διαφάνεια
- Αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες
- Ελευθερία έκφρασης στο ινετρνετ
- Acta


Δεν είναι και λίγα αυτά που μπορούμε να δείξουμε.Πως μας απασχολεί η λύση τους είναι το ζητούμενο σήμερα.Σε καθένα από τα επτά παραπάνω θέματα υπάρχουν κάποιες αξίες.Ποδοπατημένες έως τώρα,αλλά αξίες.Η ταύτιση του κόσμου με αυτό το νέο κόμμα πρέπει να γίνει μέσω των αξιών που πρεσβεύουν και τα επτά,με τη σύγχρονη βέβαια τοποθέτησή τους.Από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα υπάρχουν πολλά μεγάλα παραδείγματα ανθρώπων,που όλοι γνωρίζουν πολύ καλά (μεγάλες ηλικίες),μέσω των οποίων περνάμε το μήνυμά μας παντού.Αξίες διαχρονικές!
Η δημιουργία οπτικοακουστικού υλικού προορισμένο να αναπαράγεται κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεων στα ΜΜΕ είναι ένας καλός τρόπος σύνδεσης παραδειγματικής,της παρουσίασης των θέσεων του νέου αυτού κόμματος.
Παραβολικά,πέρασαν πολλοί το μήνυμά τους με τον καλύτερο τρόπο! :D

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 15 Φεβ 2012, 20:20

είναι θεμα χρόνου, δεν προλαβαίνουμε να οργανωθούμε...
θα προσπαθώ να είμαι και οσο γίνετε ποιο απαισιόδοξος για να φρεναρω τους φίλους που είναι έτοιμοι να κατεβάσουν ψηφοδέλτιο να μπουν στην βουλη να μοιράσουν ταμπλετες στα σχολεία να κόψουν αοζ να λύσουν το κυπριακο κλπ
τα υπόλοιπα κόμματα εργάζονταν για δεκαετίες πανω στην υγεία και την παιδια και τουλαχιστον 2 χρονια πανω στην οικονομία και ακομα δεν εχει βρεθεί μια σίγουρη και κοινα αποδεκτη λύση. Αν πιστεύεται οτι μπορούμε να φτάσουμε και εμεις σε αυτο το επίπεδο μεσα σε 4 μηνες (γιατι θέλουμε και δυο μηνες για αλλες διαδικασίες) lets go

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Φεβ 2012, 22:10

vasilis89 έγραψε:τα υπόλοιπα κόμματα εργάζονταν για δεκαετίες πανω στην υγεία και την παιδια και τουλαχιστον 2 χρονια πανω στην οικονομία και ακομα δεν εχει βρεθεί μια σίγουρη και κοινα αποδεκτη λύση. Αν πιστεύεται οτι μπορούμε να φτάσουμε και εμεις σε αυτο το επίπεδο μεσα σε 4 μηνες (γιατι θέλουμε και δυο μηνες για αλλες διαδικασίες) lets go


Μην είσαι τόσο σίγουρος.... Από προσωπική εμπειρία σε διάφορα σχήματα (δεν έχει σημασία) μπορώ να σου πω ότι όλοι 15 μέρες πριν τις εκλογές γράφουνε τις γενικολογίες τους.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό kailor » 15 Φεβ 2012, 22:21

με ένα συνέδριο ή μια διάσκεψη θα μπορέσουμε να ρυθμίσουμε όλα τα θέματα. απ' ότι βλέπουμε και οι άλλοι που τα σκέφτονται 2 χρόνια και πάνω χειρότερα τα κάνουν τα πράγματα στην Ελλάδα παρά καλύτερα. Εάν συμμετέχουμε όλοι μας να είστε σίγουροι ότι μπορούμε να πετύχουμε αρκετά.

Ωστόσο για το 1% που αναφέρθηκε εύκολα το σπάμε. με ένα απλό αποτέλεσμα κατεβαίνουμε πάρα πολλοί στα ψηφοδέλτια για να πάρουμε ψήφους και να τις κόψουμε από τα άλλα κόμματα και μετά όποιος δεν ενδιαφέρεται να κάτσει βουλευτής και θέλει να βοηθήσει εκτός, μπορεί να παραιτηθεί και να αναλάβει άλλος από τον κάθε Νομό που θα είναι του κόμματος.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Φεβ 2012, 22:27

Έχω μια εκλογική απορία (δεν το έχω ψάξει). Πρέπει να κατεβάσουμε υποψήφιους παντού; Πως λειτουργεί το σύστημα. Ένα ψηφοδέλτιο επικρατείας δεν φτάνει;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Φεβ 2012, 22:29

Πρέπει να κατεβάσουμε πάνω από το 1/3 των νομών για να πάρουμε δωρεάν χαρτί για ψηφοδέλτια (αλλιώς άστα να πάνε...)
και πάνω από το 1/2 της Επικράτειας για να κατεβάσουμε ψηφοδέλτιο επικρατείας (το οποίο σου δίνει 1 βουλευτή κάπου στο 4 ή 4,5 % δεν θυμάμαι)

Παράβολα και εκτυπωτικά δικά μας.

baskin έγραψε:Έχω μια εκλογική απορία (δεν το έχω ψάξει). Πρέπει να κατεβάσουμε υποψήφιους παντού; Πως λειτουργεί το σύστημα. Ένα ψηφοδέλτιο επικρατείας δεν φτάνει;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 15 Φεβ 2012, 23:33

Νομίζω ότι αρχές Μάρτη οι δύο συναντήσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα πρέπει να υλοποιηθούν.
Επιμένω ότι σήμερα λόγω των συγκυριών μας δίνεται μοναδική ευκαιρία!
Από την πλευρά μου θα βοηθήσω στην εύρεση χώρου (σε ξενοδοχείο λόγω γνωριμιών) για την συνάντηση της Αθήνας.
Ας μη κολλάμε με τα νούμερα των ποσοστών, κάτω ή πάνω του 1%...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 24 και 0 επισκέπτες