ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό omissman » 16 Μάιος 2012, 19:55

Θαναση ζουμε στον 21ο αιωνα ! ο Παναγιωτου λεει απιθανες αυθαιρεσιες που δεν στεκουν με καμμια οικονομικη λογικη, ουτε αναμεσα στους πιο ακραιους αλλα σοβαρους υποστηρικτες της επιστροφης στη δραχμη με των οποιων την αποψη δεν συμφωνω μεν αλλα τους σεβομαι απολυτα.

Τωρα αν εσυ θελεις να πιστευεις σε απο μηχανης θεους και αλλα παραμυθια , δικαιωμα σου.
Απο ενα σημειο και μετα δεν μπορει να γινει καμμια συζητηση οταν δεν υπαρχει ουσιαστικη κοινη βαση και κοινη "γλωσσα".
Να διαφωνησουμε, πολυ ευχαριστως , αλλα να διαφωνησουμε για το ιδιο πραγμα, οχι για αλλο ο καθενας.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Rainmaker

Re: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 16 Μάιος 2012, 20:38

omissman έγραψε:Θαναση ζουμε στον 21ο αιωνα ! ο Παναγιωτου λεει απιθανες αυθαιρεσιες που δεν στεκουν με καμμια οικονομικη λογικη, ουτε αναμεσα στους πιο ακραιους αλλα σοβαρους υποστηρικτες της επιστροφης στη δραχμη με των οποιων την αποψη δεν συμφωνω μεν αλλα τους σεβομαι απολυτα.

Τωρα αν εσυ θελεις να πιστευεις σε απο μηχανης θεους και αλλα παραμυθια , δικαιωμα σου.
Απο ενα σημειο και μετα δεν μπορει να γινει καμμια συζητηση οταν δεν υπαρχει ουσιαστικη κοινη βαση και κοινη "γλωσσα".
Να διαφωνησουμε, πολυ ευχαριστως , αλλα να διαφωνησουμε για το ιδιο πραγμα, οχι για αλλο ο καθενας.


Γιώργο στην ουσία ούτε εσένα ξέρω και πολύ παραπάνω τον Παναγιώτου (τον οποίο δεν τον έχω ξανακούσει) δεν μπορούμε όποιος και να είναι να τον αποκλείουμε λέγοντας απλά ΄΄ανοησίες είναι΄΄ τουλάχιστον για μενα που δεν γνωρίζω θέλω επιχειρήματα (και απο τις δύο πλευρές) δεν χρειάζεται να είσαι εσύ αυτός που θα τα πει δώσε ένα λινκ, άρθρο, βιβλίο,... οτιδήποτε που να απαντάει (πχ στον παναγιώτου) και άσε με να κρινω αν λέει ανοησίες!

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Μάιος 2012, 21:58

Rainmaker έγραψε:
omissman έγραψε:Θαναση ζουμε στον 21ο αιωνα ! ο Παναγιωτου λεει απιθανες αυθαιρεσιες που δεν στεκουν με καμμια οικονομικη λογικη, ουτε αναμεσα στους πιο ακραιους αλλα σοβαρους υποστηρικτες της επιστροφης στη δραχμη με των οποιων την αποψη δεν συμφωνω μεν αλλα τους σεβομαι απολυτα.

Τωρα αν εσυ θελεις να πιστευεις σε απο μηχανης θεους και αλλα παραμυθια , δικαιωμα σου.
Απο ενα σημειο και μετα δεν μπορει να γινει καμμια συζητηση οταν δεν υπαρχει ουσιαστικη κοινη βαση και κοινη "γλωσσα".
Να διαφωνησουμε, πολυ ευχαριστως , αλλα να διαφωνησουμε για το ιδιο πραγμα, οχι για αλλο ο καθενας.


Γιώργο στην ουσία ούτε εσένα ξέρω και πολύ παραπάνω τον Παναγιώτου (τον οποίο δεν τον έχω ξανακούσει) δεν μπορούμε όποιος και να είναι να τον αποκλείουμε λέγοντας απλά ΄΄ανοησίες είναι΄΄ τουλάχιστον για μενα που δεν γνωρίζω θέλω επιχειρήματα (και απο τις δύο πλευρές) δεν χρειάζεται να είσαι εσύ αυτός που θα τα πει δώσε ένα λινκ, άρθρο, βιβλίο,... οτιδήποτε που να απαντάει (πχ στον παναγιώτου) και άσε με να κρινω αν λέει ανοησίες!

Αυτή δεν είναι και η πειρατική λογική ή μήπως κάνω λάθος?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Μάιος 2012, 23:05

Και τα δύο ισχύουν! :)

και το δικαίωμα του Γιώργου να έχει φτάσει ως πρόσωπο στο οριστικό του συμπέρασμα και να το εκφράζει,

και το δικαίωμα σου να διαβάσεις περισσότερες απόψεις πριν φτάσεις σε συμπέρασμα...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό pav » 17 Μάιος 2012, 04:56

Σύμφωνα με στοιχεία της Business Software Alliance (BSA) που προέκυψαν από τη Διεθνή Έρευνας της ΒSA για την Πειρατεία Λογισμικού 2011, 3 στους 10 χρήστες ηλεκτρονικών υπολογιστών στην Ελλάδα δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ πειρατικό λογισμικό. Επιπλέον, το 32% των χρηστών ηλεκτρονικών υπολογιστών δήλωσαν ότι λαμβάνουν πειρατικό λογισμικό «σπάνια», ενώ μόνο το 38% δήλωσαν «περιστασιακά», «τις περισσότερες φορές» ή «πάντα».

Συνολικά, το ποσοστό της πειρατείας λογισμικού στην Ελλάδα για το 2011 έπεσε στο 61% και κατά συνέπεια τα 4 στα 10 προγράμματα που εγκαταστάθηκαν από χρήστες ήταν με άδεια χρήσης!

Παρά τις τεράστιες οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες, την πρωτοφανή ανεργία και τις διπλές και τριπλές τιμές που καλούνται να πληρώσουν για το λογισμικό, αναλογικά με το εισόδημά τους, καταβάλουν κάθε προσπάθεια να αγοράζουν άδειες χρήσης για το λογισμικό τους, ή να χρησιμοποιούν ελεύθερο λογισμικό.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 28 και 0 επισκέπτες