Συζήτηση Διαδικασίας κλήρωσης

Αφορά την κλήρωση μεταξύ Μελών για την αναπλήρωση 2 θέσεων της Δ.Ε.
dizzyk
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 17 Απρ 2012, 11:21

Συζήτηση Διαδικασίας κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 11 Ιουν 2012, 22:58

Αυτό με το βήμα δεν το καταλαβαίνω. Σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνυπάρξουν ο 1 με τον 2, παρά μόνο συγκεκριμένοι συνδυασμοί (πχ ο 5 μόνο με τον 2 ή τον 8).

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 23:27

dizzyk έγραψε:Αυτό με το βήμα δεν το καταλαβαίνω. Σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνυπάρξουν ο 1 με τον 2, παρά μόνο συγκεκριμένοι συνδυασμοί (πχ ο 5 μόνο με τον 2 ή τον 8).


και εγώ δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει κάποια θεωρία από πίσω; (π.χ." Το "βήμα" είναι το 3, γιατί είναι ο μεγαλύτερος ακέραιος που χωράει 4 φορές μέσα στη λίστα των 16 προσώπων.") Ή είναι απλά ένα λάθος;

Άμα το βήμα δεν εμπεριέχει τυχαιότητα, και ειναι εξαρτώμενο μόνο από τις θέσεις και τους υποψήφιους, (στην περίπτωσή μας προσυμφωνημένο ως 3), ποιός αριθμός πρέπει να κληρωθεί στο παράδειγμα ώστε να βγουν π.χ. οι δύο πρώτοι, το ζευγάρι Βαγενάς (1) και Γούναρης(2) ; Έτσι όπως τα βλέπω δεν υπάρχει καμιά απολύτως πιθανότητα! Και αυτό είναι φυσικά λάθος του αλγορίθμου! Μηπως το ιερατείο θεωρεί ότι ο συνδιασμός Βαγενας-Γούναρης είναι συνδυασμός εκρηκτικός και θέλησε να τον απαγορεύσει; :mrgreen:

Ας μας το εξηγήσουν.

Καλή φάση, εκτός από το Οικονομίδης-Καστρινάκης και το Οικονομίδης-Ζάππας, ποντάρω τώρα και στο Βαγενάς-Γούναρης , με τον δικό μου αλγόριθμο βέβαια!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό ergoil » 12 Ιουν 2012, 01:21

Οι δεκαέξι επιτρεπτοί πιθανοί συνδυασμοί για να κληρωθούν ως βασικά μέλη της Διοικούσας επιτροπής.

Ενα από τα παρακάτω ζευγάρια θα κληρωθούν αύριο:

Βαγενάς-Ζολώτας Π
Γούναρης-Ζολώτας Σ
Ζαππας-Καστρινάκης
Ζολώτας Π-Κοσκίνης
Ζολώτας Σ-Λάσκαρης
Καστρινάκης-Μιχαλόπουλος
Κοσκινάς-Μπουχαγιαρ
Λάσκαρης-Οικονομίδης
Μιχαλόπουλος-Σουλιώτης
Μπουχαγιαρ-Τζουβέκας
Οικονομίδης-Τσεντσερης
Σουλιώτης-Τσιντζος
Τζουβέκας-Χατζάκης
Τσεντσερης-Βαγενας
Τσιντσος-Γούναρης
Χατζάκης-Ζαππας.


Οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός ζευγαριών, σύμφωνα με τον αλγόριθμο απαγορεύεται. Ουσιαστικά ο αλγόριθμος αποκλύει 104 συνδυασμούς..
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 12 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Ιουν 2012, 09:28

Δεν κάθησα να το υπολογίσω, αλλά γιατί "απαγορεύονται" κάποιο συνδυασμοί;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό ergoil » 12 Ιουν 2012, 09:58

baskin έγραψε:Δεν κάθησα να το υπολογίσω, αλλά γιατί "απαγορεύονται" κάποιο συνδυασμοί;



νομίζω έχει γίνει λάθος.

Οπότε πρέπει να καταργηθεί το προσυμφωνημένο βήμα, ή να χρησιμοποιηθεί ένα βήμα επιλεγμένο τυχαία ανάμεσα στο 1 και το 15, και αυτό για να βγάλει μόνο τους δύο πρώτους, τα τακτικά μέλη της ΔΕ. Γιατί ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε (τυχαίο) βήμα 1 ως 15, μόνο στην δυάδα παίζουν όλοι οι συνδυασμοί, στην τριάδα ή στην τετράδα κάποιοι συνδυασμοί δεν εμφανίζονται.

Αλλιώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν όχι μόνο τα δύο τελευταία ψηφία του νικητήριου αριθμού, αλλά και το τρίτο και το τέταρτο από το τέλος ψηφία. Με χρήση του πίνακα, τα δύο τελευταία μας δίνουν τον πρώτο νικητή, και τα δύο επόμενα ψηφία μας δίνουν τον δεύτερο νικητή. Και να χρησιμοποιηθούν για τους αναπληρωματικούς ο δεύτερος νικητήριος, πάλι με τα τέσσερα ψηφία τους, χωρισμένα σε δυάδες.

Μου κάνει εντύπωση το πως λειτουργείτε, αντί να επέμβει άμεσα ένα μέλος και να διορθώσει το λάθος, περιμένετε τον ανέστη να σας φέρει το μάνα εξ ουρανού και να αποφασίσει αυτός για την κλήρωση. Γιατί αυτό; Μετράει η γνώμη του ενός μέλους περισσότερο από την γνώμη του άλλου; Γιατί δεν γίνεται τώρα, άμεσα, μια ψηφοφορία των μελών για να επιλέξουν τον σωστό αλγόριθμο; Σε κάτι τέτοια επείγοντα τεστάρεται και η μέθοδος της δημοκρατίας, αν λειτουργεί.

Ελπίζω μέχρι τις 19:00 που ξεκινάει η κλήρωση, να έχει ληθεί το ζήτημα του λάθος αλγορίθμου.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό James » 12 Ιουν 2012, 11:41

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφώμενα του ergoil, υπ´αρχει χρόνος να διορθωθεί η ρουτίνα με το βήμα, δεν είναι σωστό να περιορίζουμε τους πιθανούς συνδυασμούς, προσωπικά δε με ενδιαφέρει ποιοί θα στελεχώσουν τη ΔΕ, θεωρώντας ότι είμαστε όλοι ίσοι, το πρόβλημα είναι ότι αφού υπάρχει λύση να εφαρμοστεί.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Ιουν 2012, 11:49

ergoil έγραψε:Μου κάνει εντύπωση το πως λειτουργείτε, αντί να επέμβει άμεσα ένα μέλος και να διορθώσει το λάθος, περιμένετε τον ανέστη να σας φέρει το μάνα εξ ουρανού και να αποφασίσει αυτός για την κλήρωση. Γιατί αυτό; Μετράει η γνώμη του ενός μέλους περισσότερο από την γνώμη του άλλου; Γιατί δεν γίνεται τώρα, άμεσα, μια ψηφοφορία των μελών για να επιλέξουν τον σωστό αλγόριθμο; Σε κάτι τέτοια επείγοντα τεστάρεται και η μέθοδος της δημοκρατίας, αν λειτουργεί.

Ελπίζω μέχρι τις 19:00 που ξεκινάει η κλήρωση, να έχει ληθεί το ζήτημα του λάθος αλγορίθμου.


Μην ανησυχείς, αν υπάρχει θέμα σφάλματος που περιορίζει το τυχαίο της επιλογής, η κλήρωση θα βγει άκυρη.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό James » 12 Ιουν 2012, 11:54

Δηλαδή, τα δύο τελευταία ψήφια (00011) δίνουν τον πρώτο, τα επόμενα προτελευταία (01100) δίνουν το δεύτερο και με βήμα πρόσθεσης το πρώτο ψηφίο (10000) στα παραπάνω παίρνουμε τους δύο αναπληρωματικούς , σε περίπτωση που έχουμε ίδιο νούμερο (00011 = 01100) παίρνουμε το (00110).
Τα λέω σωστά ? γιατί μόλις ξύπνησα.....
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό ergoil » 12 Ιουν 2012, 12:05

Dimitris Zappas έγραψε:Δηλαδή, τα δύο τελευταία ψήφια (00011) δίνουν τον πρώτο, τα επόμενα προτελευταία (01100) δίνουν το δεύτερο και με βήμα πρόσθεσης το πρώτο ψηφίο (10000) στα παραπάνω παίρνουμε τους δύο αναπληρωματικούς , σε περίπτωση που έχουμε ίδιο νούμερο (00011 = 01100) παίρνουμε το (00110).
Τα λέω σωστά ? γιατί μόλις ξύπνησα.....


κατα βάση εγώ προτείνω τον δικό μου αλγόριθμο, ο οποίος βασίζεται στις μετατροπές των συστημάτων αρίθμησης, ως ο πιό εύκολος και ο πιο γρήγορος στους υπολογισμούς.

Αλλά η παραλλαγή-διόρθωση της πρότασης του ανέστη, που πρότεινα για να έχουμε όλους τους συνδυασμούς, είναι η εξής:

τα δύο τελευταία ψηφία (00011) δίνουν τον πρώτο, τα επόμενα προτελευταία (01100) δίνουν το δεύτερο, ΧΩΡΙΣ ΒΗΜΑ!

(Γιατί αν βάλεις βήμα 0-8, τότε το 9 βγαίνει εκτός αφού οι αριθμοί του λαχείου είναι από 0-80000. Άσε που το βήμα πρέπει να παίζει από 1-15 για να έχεις όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, και όχι από 0-9)

Η παραλλαγή-διόρθωση της πρότασης του ανέστη είναι να καταργήσουμε το βήμα και να χρησιμοποιούμε και τον δεύτερο νικητήριο αριθμό του λαικού λαχείου, για να πάρουμε, με την χρήση του πίνακα του ανέστη, ομοίως τους αναπληρωματικούς.

dizzyk
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 17 Απρ 2012, 11:21

Re: Διαδικασία κλήρωσης

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 12 Ιουν 2012, 12:19

Προτείνω τη χρήση της online γεννήτριας τυχαίων αριθμών:

http://stattrek.com/statistics/random-n ... rator.aspx

Θέλουμε 4 αριθμούς από το 1 έως το 16, χωρίς επαναλήψεις. Οι 2 πρώτοι θα είναι τα μέλη, ο 3ος θα είναι το 1ο και ο 4ος το 2ο αναπληρωματικό μέλος.

Για random seed θα μπει ο αριθμός του λαχείου.

Τα αποτελέσματα θα είναι απολύτως επαληθεύσιμα από κάθε μέλος, βάζοντας απλά τον αριθμό του λαχείου στη γεννήτρια.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες