Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
dinos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:19

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό dinos » 09 Μάιος 2012, 17:54

ψυχραιμία............αναπνοές και πάμε πάλι απο την αρχή να δούμε για "επαναληπτικές εκλογές ιδεολογική συζήτηση"

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Μάιος 2012, 17:55

dinos έγραψε:ψυχραιμία............αναπνοές και πάμε πάλι απο την αρχή να δούμε για "επαναληπτικές εκλογές ιδεολογική συζήτηση"


Εγώ πάντως σταματάω να το καθαρίζω και μπορώ και να trollάρω, αν θέλετε!
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 18:21

Οντως έχουν υπάρξει συμπεριφορές για τις οποίες έπρεπε να έχει ζητηθεί συγνώμη.

Αλλά αυτό δεν επιβάλλεται, αν δεν το νοιώθει αυτός που πρέπει να το πει...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ioannisth
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 23:40

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ioannisth » 09 Μάιος 2012, 18:47

myself έγραψε:Φίλε γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Πρέπει όμως να μαζευτεί το 10% του Σώματος των Μελών για να τεθεί ένα θέμα σε ψηφοφορία ή να το αποφασίσει η Διοικούσα επιτροπή.
Στη διοικούσα επιτροπή όμως δεν φαίνεται να της αρέσουν οι ψηφοφορίες.
Ενώ τα μέλη κοιμούνται, και το κατατατικό δεν έχει προβλέψει τα κοιμισμένα μέλη να μην μετράνε στο 10%.


Με ποιο τρόπο μπορούμε να ψηφίζουμε παιδιά; Στην τελευταία συγκέντρωση των Πειρατών άκουσα κάτι ότι υπάρχει μια πλατφόρμα, το είπε ο Περατζάκης, δεν κατάλαβα καλά όμως. Και συμφωνώ ότι αν κάποιος δε θέλει να συμμετέχει για κάποιο θέμα δεν είναι υποχρεωμένος, εφόσον υπάρχει η πρόσκληση και μπορεί να συμμετάσχει, δεν θίγεται κανενός δικαίωμα. Τί εννοείς ότι στη Δ.Ε. δεν αρέσουν οι ψηφοφορίες; αν δηλαδή εγώ προτείνω στο φόρουμ/ στην πλατφόρμα ένα θέμα για ψηφοφορία και συγκεντρώσει το 10% σε +1 τί πρόβλημα θα είχε η επιτροπή;
Γιάννης Θωμόπουλος

dinos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:19

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό dinos » 09 Μάιος 2012, 18:52

baskin έγραψε:
dinos έγραψε:ψυχραιμία............αναπνοές και πάμε πάλι απο την αρχή να δούμε για "επαναληπτικές εκλογές ιδεολογική συζήτηση"


Εγώ πάντως σταματάω να το καθαρίζω και μπορώ και να trollάρω, αν θέλετε!


δεν αναφερόμουν σε σένα... γενική παράκληση ήταν γιατί είχα αρχίσει να χάνομαι

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 18:54

Γιάννη,
Μη δίνεις σημασία στο τρολ. Μπορεί να ζοριζόμαστε για ξεκίνημα, αλλά κουτσά-στραβά λειτουργούμε, παρά τον χαμένο χρόνο που επενδύεται στο πετ μας.
Γιατί κατά τα άλλα... άβυσσος η ψυχή του Βασίλη...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

aNTwNHs
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 10:45
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό aNTwNHs » 09 Μάιος 2012, 19:10

Σε περίπτωση επαναληπτικών γιατί δεν κάνουμε μία ψηφοφορία (online poll) των εγγεγραμμένων μελών; Με επιλογές όπως:
- Ναι να κατέβουμε
- Όχι να μην κατέβουμε
- Να στηρίξουμε τον Α
- Να στηρίξουμε τον Β
- ...
- ΔΞΔΑ

Επίσης, μια και στην περίπτωση που κατέβουμε προφανώς θα προκύψει οικονομικό ζήτημα, άλλη μία με επιλογές όπως:
- Θα στηρίξω τους πειρατές οικονομικά με Χ ποσό
- Θα στηρίξω τους πειρατές οικονομικά με 2Χ ποσό
- ...
- Θα στηρίξω τους πειρατές με προσωπική εργασία
- ...
- Δεν μπορώ να βοηθήσω

Νομίζω καλό θα ήταν να υπάρξει μια εικόνα του πόσοι είμαστε και των προθέσεων τουλάχιστον του καθενός. Επίσης θα διαμορφωθεί μία εικόνα για το αν αυτά που θέλουμε μπορούμε και να τα υποστηρίξουμε...

ioannisth
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 23:40

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ioannisth » 09 Μάιος 2012, 19:29

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Επειδή φοράω παντελόνια και πίστευα ότι μπορώ να προσφέρω με ανιδιοτέλεια και χωρίς κανένα ίχνος υστεροβουλίας,
βλέποντας δε ότι για απλά και ασήμαντα πράγματα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ζητώ από τον όποιο αρμόδιο την άμεση διαγραφή μου από το φορουμ
αλλά και από μέλος του κόμματος.

Εύχομαι συμπεριφορές σαν του baskin να είναι στο μέλλον μη αποδεκτές, αλλά και άτομα με αποκλίνουσες συμπεριφορές να μην γίνονται αποδεκτές στο όνομα της συμμετοχικής δημοκρατίας και να απομονώνονται .
Του επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς που εξαπέλυσε γενικευμένα και του λέω κότα είναι αυτός που κρύβεται και δεν έχει το θάρρος της γνώμης αλλά και της συγγνώμης.
Κρατώ μέσα μου τα καλά που βρήκα κοντά σας και δεν ήταν και λίγα.
Ας συνεχίσουν αυτοί που δεν έχουν το θάρρος να εξηγηθούν και να ζητήσουν συγγνώμη ..
Τα κομπλεξ πολλά τα δικά μου περισσότερα , αλλά δεν ήρθα ούτε να τα βγάλω εδώ, πόσο μάλλον να κάνω τον ψυχοθεραπευτή κάποιων
που μπέρδεψαν το κόμμα πειρατων με την χρυσή αυγή.
Μέσα από την καρδιά μου καλή συνέχεια να έχετε.


Παιδιά, γιαυτό ανέφερα ότι το φόρουμ δεν είναι πλατφόρμα λήψης αποφάσεων αλλα για κουβεντούλα περισσότερο. Προσωπικά θα ήθελα ο καθένας που γράφει να φαίνεται το ονοματεπώνυμό του υποχρεωτικά, και να πάμε ΑΜΕΣΑ σε κάτι που θα μας επιτρέπει να συνεννοούμαστε. Καλο, κακό αλλά να υπάρχει κάτι. Το φόρουμ είναι χαοτικό. Θα παρακαλούσα τον Κωστα Ρέπα να μην φύγει - και γω ξενερώνω με ανοργανωσιές, προχειρότητες, κακές αναρτήσεις κλπ - αλλά είναι κάτι που είναι αναπόφευκτο τώρα με αυτά που έχουμε. Είναι πολύ εύκολο να φύγουμε εκτός θέματος, να παραφερθούνε και να βρίσουμε ή να κοροιδέψουμε έναν φίλο στο όνομα της ελευθερίας του λόγου κλπ. Ας μην καιγόμαστε τόσο πολύ για το τί θα γίνει σε ενδεχόμενες επαναληπτικές εκλογές.Κουτσά στραβά θα βρούμε την άκρη. Έχουμε άλλα, σοβαρά προβλήματα εσωτερικά που μας εκθέτουν. Γιατί δε ζητάμε τεχνογνωσία από ένα εδραιωμένο πειρατικό κόμμα όπώς αυτό της γερμανίας πχ; (Αρκεί να μην μας πουλήσουν ζιμενς :lol: )
Γιάννης Θωμόπουλος

dimitris_papamichael
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:37

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό dimitris_papamichael » 09 Μάιος 2012, 19:35

παρακολουθω τη συζητηση και αναρωτιεμαι γτ οσοι εχουν ή πιστευουν οτι εχουν προσωπικα ο ενας με τον αλλο δεν μιλανε μεσω mumble ή ακομη και τηλεφωινΙΚΑ για να λυσουν το θεμα ...

το συγκεκριμενο post ειναι γ αλλο λογο και κατεληξε σε προσωπικες διαφωνιες που δεν αρμόζουν σε σοβαροπυς ανθρωπους

εχουμε καταστατικο και οργανα για τις διαφονιες και καλο θα ειναι να απευθυνεται ο καθενας που θηγεται εκει !

θα σας παρακαλουσα λοιπον να γυρισουμε στην ουσια της συζητησης που ειναι το ανα θα κατεβουμε ή οχι στις εκλογες .

οι οποιες οπως μπορειτε να μαθετε απο τα παραπολιτικα συμφωνηθηκαν για 10ή 17 ...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μάιος 2012, 19:55

@ioannisth
Διαφωνώ με την επωνυμία για χίλους δυό λόγους: Επαγγελματικοί, οικογενειακοί, προσωπικοί, άλλοι που δεν γνωρίζω.
Πέρα από αυτό, ο Πειρατής Παπαμιχαήλ μας "διδάσκει" μεθοδολογία και συμφωνώ μαζί του.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες