Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
Prodigal Daughter
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 22:29

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Prodigal Daughter » 07 Μάιος 2012, 22:38

Καλησπέρα σας,
Είμαι μέλος του κουτιού και νομίζω ότι δεν θα έπρεπε καν να τεθεί το συγκεκριμένο θέμα. Εννοείται πως πρέπει να ξανακατέβει το καράβι, με 30000 ψήφους σήμα εκκίνησης, νομίζω ότι είναι μονόδρομος.

rudolf

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό rudolf » 07 Μάιος 2012, 22:51

Τα πολιτικά κόμματα αυτό το ρόλο έχουν.
Η συμμετοχή σε κάθε εκλογική αναμέτρηση είναι υποχρεωσή τους.
Τη δεύτερη φορά θα είμαστε περισσότερο έτοιμοι και πιο έμπειροι.
Μήπως πρέπει όμως να πάρουμε θέση για τις επικείμενες εξελιξεις;

Parian_21
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 17:40

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Parian_21 » 07 Μάιος 2012, 23:16

Επειδή άνοιξα και θέμα προηγουμένως είμαστε σίγουροι 100% ότι στις επαναληπτικές εκλογές μετέχουν όλοι οι συνδυασμοί και όχι μόνο αυτοί που εχουν μπεί στη Βουλή?
Γιατί σε περίπτωση που ισχύει το 2ο πρέπει από τώρα να προετοιμαζόμαστε για τις επόμενες εκλογές (Δημοτικές Εκλογές) που είναι σε 2 χρόνια.
Κατα τη γνώμη μου μια ισχυρή παρουσία στις Δημοτικές Εκλογές είναι η καλύτερη διαφήμιση για το κίνημα των Πειρατών και όλων όσων πρεσβεύουν!!

dimitris_papamichael
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:37

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό dimitris_papamichael » 07 Μάιος 2012, 23:18

μπράβο ! περισσοτερο προετοιμασμένοι για ολα οσα θα αντιμετωπίσουμε !
καλός και τεθηκε το ιδεολογικό ειναι αρκετα βασικο για αρχή
αλλα νοιωθω την αναγκη οχι απλα την διαθεση να προσπαθήσω ακομη παραπανω για αυτους τους 30000 πουμας επιλέξανε ...

αν το νοιωθετε και εσεις και βλεπετε καθαρα τοτε να τεθέι προς ψηφιση

kostik
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:26

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό kostik » 07 Μάιος 2012, 23:35

όσο δύσκολο κ αν αποδειχτεί πρακτικά πρέπει να κατέβουμε στις επαναληπτικές. Δεν γίνεται να κάνουμε βήματα προς τα πίσω
κωστής καλλιβρετάκης

ioannisth
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 23:40

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ioannisth » 08 Μάιος 2012, 00:06

Γεια και από εμένα, συγχαρητήρια σε όλους για το πολύ καλό αποτέλεσμα! Για να μην πλατιάζω, εγώ θεωρώ ότι ένα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ κάποιους εκφράζει. Αν δεν κατέβει σε εκλογές από φόβο μην συντριβεί (θα είναι πολύ δύσκολο, θα έχουμε μεγαλύτερη πόλωση του εκλογικού σώματος και πιθανώς και διαρροές) τότε απλά απογοητεύει τους ψηφοφόρους του και έχει ήδη ηττηθεί για όλες τις επόμενες φορές. Άρα, παρά τα προβλήματα, πρέπει να βρούμε τρόπο να ξανακατέβουμε (οικονομικά).

Οι εκλογές είναι σε 1 μήνα (μάλλον). Δεν χάθηκε ο κόσμος αν κάποιοι στραφούν σε άλλο κόμμα, λόγω φόβου μην επανέλθει μνημονιακή κυβέρνηση. Εμείς πρέπει να διαδώσουμε πιο ενεργά τις ιδέες του κόμματος ώστε να σταματήσουν να το παίρνουν στην πλάκα ακούγοντας το όνομα (δυστυχώς, σε πολλούς που το ανέφερα προσωπικά, το άκουσμα και μόνο του ονόματος ήταν αρκετό για να σταματήσουν να ενδιαφέρονται - δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτούς σε αυτή τη φάση). Μήπως να αρχίσουμε λίγο πιο ενεργά το internet marketing, αφού δεν έχουμε άλλους τρόπους και πόρους; Και στη σελίδα μας να το γράψουμε ξεκάθαρα και φανερά, βοηθήστε μας να ξανακατέβουμε στις εκλογές! Να το στείλουμε στα blogs με την πιο υψηλή επισκεψιμότητα. Δεν το θεωρώ κακό. Αν δεν μπορέσουμε τελικά, δεν πειράζει. Μετράει η προσπάθεια.
Γιάννης Θωμόπουλος

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 08 Μάιος 2012, 00:19

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι κόμμα χωρίς θέσεις στα βασικά είναι κήπος χωρίς λουλούδια.
Όπως προέβλεψα πριν τις εκλογές θα υπάρξουν πολλές αναμετρήσεις και πόλωση.
Θα είναι πολύ πιο δύσκολα μπορεί να επαναληφθούν και τρίτη φορά, και υπάρχει και ο πήχης των 30.000 ψήφων.

Ο στόχος των δημοτικών (με πολύ δουλειά) νομίζω ότι είναι ένας πιο εφικτός στόχος (είναι και ποιο απλά τα προβλήματα στα οποία θα πρέπει να προτείνουμε λύσεις) μέχρι να ωριμάσει η γενικότερη συζήτηση και το softwear επικοινωνίας και διαβούλευσης των πειρατών.

ΥΓ. Άσχετο αλλά μην ξεχνάμε και τα βασικά. Για την πλατφόρμα επικοινωνίας υπάρχει σχεδιασμός να βελτιωθεί;
(ενδεικτικά θα προτείνω 5star rating στα σχόλια για την εύκολη ανάδειξη επικρατούσας άποψης)
(module ανοίγματος ψηφοφοριών στο κεντρικό θέμα του thread)

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό manos_ » 08 Μάιος 2012, 00:51

Δεν είναι ιδεολογικό το θέμα. Είναι θέμα των δεικτών συνέπειας και ενδεχόμενης αδυναμίας του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας.

Το λιγότερο, σε συμμετοχή η μη, θα ήταν μια επίσημη ανακοίνωση
η οποία αναλύει, πάνω σε βάση σαν αυτή που έθεσα εδώ το αποτέλεσμα των εκλογών,
παίρνοντας θέση και ρόλο με παρουσία ή μη στις επαναληπτικές εκλογές.

Και έχω την εντύπωση πως μια ανάλυση
έπρεπε ήδη να είχε σταλεί ως δελτίο τύπου.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει τουλάχιστο να υπάρχεις
για να μην σβήνεσαι από τις μνήμες. Συν να βελτιώνεσαι εμφανώς.

Αν είναι και σου αξίζει να διακριθείς, αυτό θα γίνει.
Αλλιώς θα μένεις για πάντα σε μικρά ποσοστά.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Nick Manolas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 13:11
Τοποθεσία: ΑΘήνα

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Nick Manolas » 08 Μάιος 2012, 01:34

Αυτονομία και αυτοοργάνωση. Πολιτικός προσδιορισμός, πολιτικές προτάσεις, αγώνας για νέα μέλη και κάθοδος στις επόμενες εκλογές.

Είμαι ΥΠΕΡ της καθόδου του κόμματος στις εκλογές
Είμαι ΚΑΤΑ της συνεργασίας με άλλο κόμμα.

Πειρατικά
Nick

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Rognan » 08 Μάιος 2012, 02:03

Θα δειξει πολυ μεγαλη αδυναμια το να μην υπαρχει ψηφοδελτιο των πειρατων, αν τυχων γινει για οικονομικους λογους αυτο, θα πρεπει τουλαχιστων να συνοδευτει απο καποια πολυ καλα κειμενα που να δινουν πολυ καλους λογους για το οποιο αυτο εγινε το οποιο να δημοσιευτει οσο το δυνατων περισσοτερο.
Γενικα πιστευω οτι πρεπει να κατεβουμε, ωστοσω κατανοω την οικονομικη δυσκολια και θα το θεωρουσα φυσικο τα ατομα που εχουν δωσει τοσα λευτα και τοση προσωπικη εργασια να μην εχουν την δυνατοτιτα να το κανουν αλλη μια φορα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες