από Προτάσεις για να γίνουμε ακόμη καλύτεροι....

Σταμάτης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Μάιος 2012, 12:24

από Προτάσεις για να γίνουμε ακόμη καλύτεροι....

Δημοσίευσηαπό Σταμάτης » 26 Ιουν 2012, 14:45

Τιμή του και καμάρι του όποιου είναι gay.
Τιμή του και καμάρι του όποιου έχει AIDS.
Μάλιστα στη πρώτη περίπτωση ο Κακλαμάνης (βουλευτής της ΝΔ) έχει δηλώσει επίσημα τις σεξουαλικές του προτιμήσεις (και μπράβο του που είχε τα "νεφρά" για να το κάνει) και μάλιστα όχι μόνο το δήλωσε αλλά δεν έβλαψε την πολιτική του καριέρα, αφού εκλέχτηκε και δήμαρχος της πρωτεύουσας, αλλά εκλέγετε και βουλευτής μέχρι σήμερα.
Τα προσωπικά δεδομένα για τα δημόσια πρόσωπα είναι ότι το προσωπείο για τους δειλούς. Και τελικά αυτό το πράγμα με τα προσωπικά δεδομένα έχει καταντήσει αηδία, να μη θέλουμε να μας ξέρει ο διπλανός μας, αλλά οι μυστικές υπηρεσίες να ξέρουν τα πάντα για μας,ανά πάσα ώρα και στιγμή, και με λεπτομέρειες. Τελικά καταλήγουμε να γνωρίζουν για μας όλοι αυτοί που δεν θέλουμε, και να μη μας γνωρίζουν αυτοί που θέλουμε.
Έχω αμφιβολίες αν τελικά οι κανόνες περί προσωπικών δεδομένων βελτιώνουν μια κοινωνία ή όχι.
Στην Ολλανδία τα σπίτια δεν έχουν κουρτίνες, διότι σύμφωνα με τη θρησκεία τους θεωρείτε ότι κουρτίνες "κρύβουν" κάτι.
Αυτοί έχουν οικονομικό πλεόνασμα (από τα ελάχιστα κράτη στον κόσμο) εμείς χρεοκοπήσαμε.
Αυτοί έχουν τον χαμηλότερο δείκτη χρηστών ναρκωτικών σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ευρώπη, εμείς είμαστε στον μέσο όρο και ανεβαίνουμε χρόνο με τον χρόνο.
Η αγγλική λέξη "privacy" δεν υπάρχει στα ελληνικά και προσπαθούμε να την υιοθετήσουμε παρ'όλο που δεν ανήκει στην κουλτούρα μας. Είναι σαν να προσπαθούμε να εξάγουμε τη λέξη "φιλότιμο". Είμαστε φτιαγμένοι να γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον. Αυτά δεν είναι δικά μου (αν και συμφωνώ απόλυτα) είναι δανεισμένα από το βιβλίο του Γ.Πιντέρη "Το εθνικό μας ασυνείδητο". Βιβλίο πολύ κατατοπιστικό για τα προσόντα μας αλλά και τα ελαττώματα μας.
Καταλήγοντας, τα προσωπικά δεδομένα στα δημόσια πρόσωπα μπορούν να ωφελήσουν μόνο τα τρωκτικά στο να αυξάνουν την περιουσία τους.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Προτάσεις για να γίνουμε ακόμη καλύτεροι....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Ιουν 2012, 21:34

Ρε......... Σταμάτη............ έχεις σαλέψει;
Αν έχεις στοιχεία για τον όποιο άνθρωπο χαρακτηρίζεις όπως σου "γουστάρει" παρουσίασέ τα.
(φυσικά μην επικαλεστείς το α ή το β άσχετο blog)!!!
Για εμένα προσωπικά, τίθεται θέμα από την στιγμή που ο κάθε ένας πετάει λάσπη εδώ μέσα.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Σταμάτης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Μάιος 2012, 12:24

Re: από Προτάσεις για να γίνουμε ακόμη καλύτεροι....

Δημοσίευσηαπό Σταμάτης » 27 Ιουν 2012, 09:36

Ξαναδιάβασα το post μου για να βρω τη λάσπη, και δεν βρήκα τίποτα.
Έγραψα για κάποιον που να βίασε να σκότωσε να καταχράστηκε ή να έκανε οποιαδήποτε άλλη παράνομη πράξη; Μήπως έγραψα κάτι υποτιμητικό για κάποιον;
Δέχομαι συνεχώς από μερικούς ανελέητη κριτική για τα σχόλια και τις προτάσεις μου, χωρίς να ακούω τις αντίστοιχες δικές τους προτάσεις (όχι όλοι ο Κομπελαιδας έχει, και μάλιστα ξεκάθαρες προτάσεις). Όποιος δεν προβάλει τις προτάσεις του, έχει χαμηλή αντοχή στην κριτική.
Αναρωτιέμαι αν κάποιοι είναι έτοιμοι για την υπέροχη ιδέα της άμεσης δημοκρατίας.
Δεν έχει φτιαχτεί ακόμα η πλατφόρμα ψηφοφοριών, και δεν έχει συζητηθεί καθόλου το πως θα είναι δομημένη για να είναι αδιάβλητη, δίκαια, και πρακτική.
Το forum δεν είναι το κατάλληλο υποκατάστατο, αφού χρησιμοποιήτε τελικά ως πεδίο μη εποικοδομητικής αντιπαράθεσης.
Ειλικρινά δεν συνεχίζω αυτή τη συζήτηση αν δεν έχει να βγάλει κάτι δημιουργικό.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες