Το κόμμα σας

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 06 Ιουν 2012, 02:11

mankasp έγραψε:Ergoil @ Pelinio : "I am your father"


:lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=u5i2V2YNqgA

Rainmaker

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Ιουν 2012, 02:18

pelinio έγραψε:Άμα έλεγε ναι όμως ο Μεταξάς η νίκη θα ήταν πολύ πιο δύσκολη. Δεν μπερδεύω θρησκεία με πολιτική και δεν έχετε δικαίωμα εσείς που είστε εχθρός του Χριστού όπως ο ίδιος λέει (όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου) να μιλάς για αυτόν.
Ω τι γλυκό Δούλοι των Γερμανών. Αυτοί είναι οι ηγέτες; Και τι σόϊ δημοκρατία μπορεί να υπάρξει εφ'όσον έχουμε "ΗΓΕΤΗ". :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=FpJjWYFY ... re=related


από που ερμηνεύεις οτι είμαι εχθρός του Χριστού (άφησε λίστα με τους εχθρούς του?) για ποιους δούλους των γερμανών δες όλους τους λαθρομεταναστες δούλους που έχουμε, όσο για ηγέτη άσε μη περιμενεις δεν θα τον βρεις τωρα τους καθαρίζουνε πριν προλάβουν να γίνουν αρχηγοί.

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 06 Ιουν 2012, 02:28

Rainmaker έγραψε:
pelinio έγραψε:Άμα έλεγε ναι όμως ο Μεταξάς η νίκη θα ήταν πολύ πιο δύσκολη. Δεν μπερδεύω θρησκεία με πολιτική και δεν έχετε δικαίωμα εσείς που είστε εχθρός του Χριστού όπως ο ίδιος λέει (όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου) να μιλάς για αυτόν.
Ω τι γλυκό Δούλοι των Γερμανών. Αυτοί είναι οι ηγέτες; Και τι σόϊ δημοκρατία μπορεί να υπάρξει εφ'όσον έχουμε "ΗΓΕΤΗ". :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=FpJjWYFY ... re=related


από που ερμηνεύεις οτι είμαι εχθρός του Χριστού (άφησε λίστα με τους εχθρούς του?) για ποιους δούλους των γερμανών δες όλους τους λαθρομεταναστες δούλους που έχουμε, όσο για ηγέτη άσε μη περιμενεις δεν θα τον βρεις τωρα τους καθαρίζουνε πριν προλάβουν να γίνουν αρχηγοί.


Μισό να δω τους λάθρο http://www.youtube.com/watch?v=qJLSlp-L6ZA Σοβαρά πράγματα... ;)
Και σου επαναλαμβάνω ότι ο Χριστός είπε : Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου και στο λέω γιατί είπατε εδώ η πλειοψηφία ότι δεν υπάρχει Θεός και μόνο απο το "Rainmaker" καταλαβαίνω πολλά για σένα.

http://www.youtube.com/watch?v=XwWOyPZ9f3U&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=MV0kSJzS ... re=related

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό ergoil » 06 Ιουν 2012, 02:34

Rainmaker έγραψε:εάν το διάβασες όμως θα πρέπει να ξέρεις οτι την δημοκρατία την εγκαθίδρυσε ο Εφιάλτης και όχι ο Σόλων.
Συνεχίζεις ...

Η δημοκρατία του Εφιάλτη - Χρήστου Γ. Ρήγα έγραψε:Η δημοκρατία του Εφιάλτου είναι το μοναδικό πολίτευμα που, χωρίς να καταργήσει την ατομική ιδιοκτησία, δεν άφησε περιθώρια στους πλούσιους και τους ισχυρούς να ελέγξουν την πολιτική εξουσία. Η συγκέντρωση όλων των εξουσιών στην Συνέλευση των πολιτών απέκλειε κάθε δυνατότητα εξαγοράς,γιατί κανένας δεν μπορούσε να εξαγοράσει ολόκληρο τον λαό, ενώ κάθε αντιπροσωπευτική μορφή εξουσίας είναι εύκολο να διαβρωθεί από το χρήμα.Κανένας ανθρωπος ή μικρή ομάδα ανθρώπων δεν μπορεί να αντισταθεί στην διαβρωτική δύναμη του χρήματος.

Οι λίγοι, λέει ο Αριστοτέλης, υπόκεινται ευκολότερα από τους πολλούς στην εξαγορά με χρήματα ή με εύνοια.30 Αλλά όπως το πολύ είναι λιγότερο επιδεκτικό φθοράς παρά το λίγο –καθώς και η μεγαλύτερη ποσότητα νερού είναι λιγότερο επιδεκτική μολύνσεως–, έτσι και οι πολυαριθμότεροι λιγότερο υπόκεινται σε διαφθορά παρά οι λίγοι.

Ο Εφιάλτης στην παντοδυναμία του χρήματος αντέταξε την παντοδυναμία του λαού. Στην δημοκρατία δεν επιτρεπόταν καμμιά μορφή εκπροσώπησης. Ο κάθε
πολίτης εκπροσωπούσε μόνο τον εαυτό του και ήταν υπεύθυνος ατομικά απέναντι στην πολιτεία. Κόμματα και πολιτικές παρατάξεις δεν είχαν θέση στην δημοκρατία.

Η ελευθερία και η ισότητα ήσαν οι θεμελιώδεις αρχές της δημοκρατίας. Όλοι οι πολίτες ήσαν ίσοι, με ίσα δικαιώματα και ίσες ελευθερίες, χωρίς καμμιά απολύτως διάκριση. Η ελευθερία γίνεται πράξη όταν το κάθε άτομο αυτοπροσδιορίζεται στην ατομική του ζωή και «ἐν μέρει ἄρχεσθαι καὶ ἄρχειν», δηλαδή κυβερνιέται και κυβερνά ταυτόχρονα στην πολιτική ζωή.


ergoil έγραψε:Είναι ανήθικό, λέει ο κύριος πλεύρης, να κατεβαίνει ο ανώτερος στο επίπεδο του κατωτέρου.
Ας μας εξηγήσει ο κύριος πλεύρης, που ονομάζει εαυτόν ορθόδοξο χριστιανό, θεωρεί ανήθικό που ο Ιησούς Χριστός έγινε από θεός άνθρωπος;
Από την άλλη, αν είναι κάποιος άθεος, πως μπορεί να υποστηρίζει ότι κάτι είναι ηθικό ή ανήθικο; Για τον άθεο δεν υπάρχει ηθικό ή ανήθικο, υπάρχει συμφέρον ή ασύμφορο. Και σε αυτή την σύνθετη βάση θα πρέπει να τεθεί και να συζητηθεί από τον άθεο το επιχείρημα της ισότητας ή μη της ψήφου των πολιτών.


Για το χριστιανό λοιπόν, είναι θέμα θρησκευτικής ηθικής το να κατεβαίνει ο ανώτερος στο επίπεδο του κατωτέρου. Για τον χριστιανό είναι όλοι ίσοι απέναντι στο θεό, άρα αφού είναι ίσοι απέναντι στο θεό, πόσο μάλλον και μεταξύ τους είναι σίγουρα σωστότερο να έχουν ίση ψήφο.
Για τον άθεο από την άλλη, δεν υπάρχει καν θέμα ηθικής, είναι απλά θέμα συμφέροντος η ισότητα της ψήφου των πολιτών. Γιατι μόνο με την ισότητα της ψήφου μπορεί πραγματικά να διαλυθεί η διαφθορά, όπως πολύ ώραία εξηγεί στο βιβλίο του ο κος Ρήγας, και πριν από αυτόν και ο ίδιος ο ολιγαρχικός Αριστοτέλης!

Κατά συνέπεια και το δεύτερο επιχείρημα του πλεύρη περί "ανηθικότητας της ισότητας της ψήφου" καταρέει σαν πύργος από τραπουλόχαρτα.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά

Rainmaker

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Ιουν 2012, 02:46

pelinio έγραψε:Και σου επαναλαμβάνω ότι ο Χριστός είπε : Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου και στο λέω γιατί είπατε εδώ η πλειοψηφία ότι δεν υπάρχει Θεός και μόνο απο το "Rainmaker" καταλαβαίνω πολλά για σένα.


Πραγματικά αν απο το όνομα "Rainmaker" καταλαβαίνεις πολλά για μένα φαντάσου τι καταλαβαίνω εγώ για σενα.

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 06 Ιουν 2012, 10:20

Rainmaker έγραψε:
pelinio έγραψε:Και σου επαναλαμβάνω ότι ο Χριστός είπε : Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου και στο λέω γιατί είπατε εδώ η πλειοψηφία ότι δεν υπάρχει Θεός και μόνο απο το "Rainmaker" καταλαβαίνω πολλά για σένα.


Πραγματικά αν απο το όνομα "Rainmaker" καταλαβαίνεις πολλά για μένα φαντάσου τι καταλαβαίνω εγώ για σενα.


Τι καταλαβαίνεις δηλαδή;

Rainmaker

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Ιουν 2012, 10:53

pelinio έγραψε:
Rainmaker έγραψε:
pelinio έγραψε:Και σου επαναλαμβάνω ότι ο Χριστός είπε : Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου και στο λέω γιατί είπατε εδώ η πλειοψηφία ότι δεν υπάρχει Θεός και μόνο απο το "Rainmaker" καταλαβαίνω πολλά για σένα.


Πραγματικά αν απο το όνομα "Rainmaker" καταλαβαίνεις πολλά για μένα φαντάσου τι καταλαβαίνω εγώ για σενα.


Τι καταλαβαίνεις δηλαδή;

πολλά αλλά λίγα απο αυτά:
1) κρίνεις πολύ ευκολα
2) τοποθετεις του ανθρώπους σε ''ομάδες'' (λόγω ονόματος ή θρησκείας ή...) κατά πάσα πιθανότητα είσαι και ρατσιστής.
3) πανσοφος σε πολύ υψηλό επίπεδο (Εφ' οσον καποιος ζητει τη σοφία, είναι σοφός. Αφ' ότου όμως νομίσει οτι τη βρήκε, γίνεται μωρός. Έδισσον).
4) δεν θα σπάσω άλλο το κεφάλι μου για να σου τα εξηγήσω ... αισθάνομαι να μιλάω με κάποιον που τα γνωρίζει όλα άρα προς τι η συζήτηση? (εσύ πρόβατο σαυτά που πιστεύεις και γω προβατο σαυτα που πιστεύω, τι να κάνουμε διαφορετικά κοπάδια, καθένας διαλεγει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα)

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 06 Ιουν 2012, 11:36

4) δεν θα σπάσω άλλο το κεφάλι μου για να σου τα εξηγήσω ...


Βρε rain... αυτός είναι ο σκοπός του!
Μην ασχολείσαι....... Δεν υπάρχει λόγος.
Όπως είπα και αλλού, το "στίγμα" του το έδωσε.
Αφήστε τον να μαραζώσει με την αδιαφορία σας.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό adrian » 06 Ιουν 2012, 11:37

πω ρε φιλε πρωινιατικα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Rainmaker

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Ιουν 2012, 12:20

Τι να κάνω ρε παιδιά αφού μόνο με τα τρολ με αφήνεται να μιλάω. Πήγα να δω τι γίνεται (ποσες είναι ) με τις αρχές μας και έφαγα κράξιμο!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες