Που είναι ο αρχηγός οεοοοο!!!

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Που είναι ο αρχηγός οεοοοο!!!

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 23 Απρ 2012, 23:24

Αίτηση εγγραφής Νο 810 ανατρέξτε παρακαλώ για αναλυτικά μου στοιχεία. Η πρωτότυπη αίτηση έχει ταχυδρομηθεί λόγο προβλήματος στο site (δεν κατέβαζε το PDF στο PC μου). Αν μπορούσα να βρω κάποιο στο τηλέφωνο να πάρω πληροφορίες και να κλείσω ραντεβού θα την είχα παραδώσει ιδιοχείρως. Θα ήθελα πρώτα μια συζήτηση με τον κ. Ι. Παναγόπουλο εάν είναι δυνατόν που είναι επίσημα και κατά νόμο ο αρχηγός του κόμματος των Ελλήνων Πειρατών να το συζητήσουμε ή με υπεύθυνο αντιπρόσωπο του.

Για την ώρα σταματώ εδώ την αρθρογραφία μου μέχρι να έρθω σε επαφή με κάποιο υπεύθυνο και να ενημερωθώ (κυρίως πως αντιλαμβάνεστε την άμεση συμμετοχική δημοκρατία).

Δεν έχω πρόσβαση στις εσωτερικές σας διαδικασίες και δεν βρήκα πέραν της διακήρυξης με την οποία συμφωνώ, καταστατικό και κώδικα δεοντολογίας, για να δω την δομή, το τρόπο λήψης αποφάσεων, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των μελών και αντίστοιχα των φίλων και πως σκέπτεστε να τις κάνετε πράξη ώστε να καταλήξω αν μου ταιριάζουν οι κοινές σας αντιλήψεις και πρακτικές. Συγχωρήστε μου την αρθρογραφία αν προσέβαλε κάποιον αλλά αυτό μπορώ να προσφέρω (γνώση και εμπειρία), ίσως και κάποια χρήματα όταν διαπιστώσω ότι υπάρχουν κατάλληλες δομές διαφάνειας και συγκεκριμένες διαδικασίες αξιοποίησης τους. Ούτε χρόνο πολύ έχω, ούτε νιάτα για τρέξιμο.

Την κουβέντα για την οικονομία και την δικαιοσύνη θα την μεταφέρω στο προσωπικό μου blog, όπου μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα ελεύθερα και χωρίς παρεξηγήσεις (ή "καπελώματα" όπως κατηγορήθηκα μόνο από μέλη του κόμματος) μέχρι να γίνω συνειδητά μέλος. Λυπάμαι αν άγχωσα διαφόρους με την ταχύτητα που αρθρογράφησα (δε λες, ευτυχώς δεν ανέβασα όλη την δέσμη 14ρων μέτρων :D ) παρότι δεν έλαβα κάποιο ουσιαστικό αντίλογο στις προτάσεις μου για να μπορέσω να ανταπαντήσω (στα οικονομικά), αλλά καταλαβαίνω ότι είστε λίγοι και με πολλές αρμοδιότητες.
Την άποψη μου λεπτομερώς για την συμμετοχή στις εκλογές, την γνωρίζουν κάποια μέλη που είχαμε επικοινωνία με ΡΜ και δεν έχει αξία να δημοσιευτεί (αν ενδιαφέρεται κάποιος, μπορώ να τις επαναλάβω με το ίδιο τρόπο). Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει ακόμα, γιατί θα πρέπει όλοι να επικεντρωθούν εκεί, την στιγμή που δεν υπάρχουν επίσημες θέσεις για την κάθοδο αυτή, και δεν έχουν καν οργανωθεί ή ανοίξει συζητήσεις για την διαβούλευση που θα τις σχηματοποιήσει έστω εντός κάποιου πλαισίου παράλληλα και όχι ανταγωνιστικά στην εκλογική μάχη.

Ως εκ τούτου λειτούργησα με τους γενικούς κανόνες ενός μέλους ενός ανοικτού φόρουμ (δεν ήταν κλειδωμένες οι επιτροπές προγράμματος ) και κάποιες ανοικτές προσκλήσεις για συμμετοχή σε αυτές όπου και δηλώθηκα. Δεν διεκδικώ copyright για τις προτάσεις μου, δεν δεσμεύω κανένα να τις ασπαστεί, ούτε καν να τις συζητήσει. Κατανοώ ότι ίσως να είναι αιρετικές, αλλά τις έχω μελετήσει και μπορώ να τις υποστηρίξω. Μπορώ να τις βελτιώσω, η ακόμα και να τις απορρίψω εφόσον μου τεκμηριώσει κάποιος κάτι καλύτερο και με πείσει. Το μόνο που δεν μπορώ πραγματικά να αλλάξω είναι το ύφος της γραφής μου που σίγουρα δεν είναι παραιίστικο αλλά υπάρχει και το βίωμα χρόνων στην εργασία μου (διοίκηση γαρ) το οποίο δεν μπορώ να το αποβάλω (με τα αρνητικά και τα θετικά του... ουδείς άσφαλτος )

Εύχομαι ολόψυχα να πετύχετε τους στόχους που έχετε θέσει και τα συζητάμε μετά τις εκλογές

Apolitic
Υποψήφιο μέλος


ΥΓ. Ας ευχηθούμε επίσης να μην έχουμε πολλές συνεχόμενες αναμετρήσεις και πάρει άπειρο χρόνο η συνέχεια για την οποία θα περιμένω με υπομονή.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Apolitic, έχει επεξεργασθεί 23 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Απρ 2012, 23:27

Έχεις κάνει ένα λάθος, δεν έχουμε αρχηγό. Αν είσαι Αθήνα, μπορείς να δεις στις συναντήσεις πότε είναι κάποιοι στην έδρα και να περάσεις μία βόλτα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 23 Απρ 2012, 23:39

Είμαι στην Αθήνα και έχω προσπαθήσει μερικές φορές να επικοινωνήσω από το Πάσχα στα τηλέφωνα αλλά... μόνο μουσική :)
Το όνομα "Ι. Παναγόπουλος πειρατές" το είδα στις λίστες συμμετεχόντων στην εκλογική διαδικασία.
Αν κάνω λάθος φίλε ζητώ συγνώμη, αλλά μου έβγαλε πάμπολλες δημοσιεύσεις στο νετ, και υπέθεσα ότι δεν είναι τυπογραφικό λάθος το δικαστήριο. Δοκίμασε το και εσύ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Απρ 2012, 23:44

Υπέγραψε ως εκπρόσωπος της Δ.Ε. Τα παιδιά δεν είναι συνέχεια στο γραφείο. Γράφουν τις μέρες και τις ώρες στις συναντήσεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 23 Απρ 2012, 23:51

1) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) (Ε. Βενιζέλος),

2) Νέα Δημοκρατία (Αντ. Σαμαράς),

3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα),

4) ΣΥΡΙΖΑ Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο (Α. Τσίπρας), 5)

5)Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) (Γ. Καρατζαφέρης),

6) Δημοκρατική Συμμαχία (Ντόρα Μπακογιάννη),

7) Κοινωνική Συμφωνία (Λουκά Κατσέλη),

8) Ανεξάρτητοι Έλληνες (Πάνος Καμμένος),

9) Δημοκρατική Αριστερά ( Φωτ. Κουβέλης),

10)Δράση – Φιλελεύθερη Συμμαχία (συνασπισμός συνεργαζομένων κομμάτων) – (Σ. Μάνος και Γ. Βαλλιανάτος),

11) Οικολόγοι Πράσινοι (6μελής εκτελεστική επιτροπή),

12) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης),

13) Κόμμα Φιλελευθέρων ( Κ. Καλλιγιάννης),

14) Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος),

15) Δημοσθένης Βεργής – Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής),

16) ΟΧΙ (συνασπισμός των συνεργαζόμενων κομμάτων Δημοκρατική Αναγέννηση και Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (Σ. Παπαθεμελής – 3μελής διοικούσα επιτροπή),

17) Κίνημα Δεν Πληρώνω (Βασ. Παπαδόπουλος),

18) Κ.Ε.Α.Ν.- Κίνημα Εθνικής Αντίστασης (Ιπποκράτης Σαββούρας),

19) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό) – Μ.Λ. ΚΚΕ- Εκλογική Συνεργασία (συνετισμός συνεργαζόμενων κομμάτων) – (4μελής διευθύνουσα επιτροπή),

20) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής Κουμμουνιστικής Αριστερός και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας 21μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),

21) Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος- Ο.Κ.Δ.Ε. (3μελής διοικούσα επιτροπή),

22) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας),

23) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (3μελής διοικούσα επιτροπή),

24) Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας (Ν. Αλικάκος),

25) Εθνική Ελπίδα (Γεώργ. Παπαδόπουλος – Γιαννιτσά),

26) Π.Α.Μ.Ε. στο Γ.Ε.Σ.Ε.ΕΠ. (Θεόδ. Κυρωγιάννης),

27) Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης),

28) Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ι. Παναγόπουλος),

-Δεν αναφέρει καμία διοικούσα ή εκτελεστική επιτροπή- κατά νόμο είναι αρχηγός κόμματος ή κάνω λάθος;

29) Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης),

30) Δημιουργία Ξανά ( Γλαύκος Τζήμερος),

31) Παναθηναϊκό Κίνημα - ΠΑΝ.ΚΙ.- ( Γεώργ. Μπέτσικας),

32) Αξιοπρέπεια (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) – (Παν. Θεοδωρόπουλος),

33) Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης).

34) Δημοβούλιο Πολιτών - (Άμεση) Δημοκρατία στην Πράξη (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) – ( Γ. Κόκκας),

35) Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος) και

36) Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος).

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Απρ 2012, 23:53

Δεν κατάλαβα γιατί μου το βάζεις. Σου είπα υπέγραψε ως εκπρόσωπος και ο Άρειος Πάγος το έγραψε στην λίστα.

Έχεις διαβάσει το καταστατικό, δεν υπάρχει αρχηγός. Αν πας στο γραφείο θα στο εξηγήσουν και από κοντά.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 23 Απρ 2012, 23:55

Apolitic έγραψε:1) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) (Ε. Βενιζέλος),

2) Νέα Δημοκρατία (Αντ. Σαμαράς),

3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα),

4) ΣΥΡΙΖΑ Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο (Α. Τσίπρας), 5)

5)Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) (Γ. Καρατζαφέρης),

6) Δημοκρατική Συμμαχία (Ντόρα Μπακογιάννη),

7) Κοινωνική Συμφωνία (Λουκά Κατσέλη),

8) Ανεξάρτητοι Έλληνες (Πάνος Καμμένος),

9) Δημοκρατική Αριστερά ( Φωτ. Κουβέλης),

10)Δράση – Φιλελεύθερη Συμμαχία (συνασπισμός συνεργαζομένων κομμάτων) – (Σ. Μάνος και Γ. Βαλλιανάτος),

11) Οικολόγοι Πράσινοι (6μελής εκτελεστική επιτροπή),

12) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης),

13) Κόμμα Φιλελευθέρων ( Κ. Καλλιγιάννης),

14) Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος),

15) Δημοσθένης Βεργής – Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής),

16) ΟΧΙ (συνασπισμός των συνεργαζόμενων κομμάτων Δημοκρατική Αναγέννηση και Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (Σ. Παπαθεμελής – 3μελής διοικούσα επιτροπή),

17) Κίνημα Δεν Πληρώνω (Βασ. Παπαδόπουλος),

18) Κ.Ε.Α.Ν.- Κίνημα Εθνικής Αντίστασης (Ιπποκράτης Σαββούρας),

19) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό) – Μ.Λ. ΚΚΕ- Εκλογική Συνεργασία (συνετισμός συνεργαζόμενων κομμάτων) – (4μελής διευθύνουσα επιτροπή),

20) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής Κουμμουνιστικής Αριστερός και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας 21μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),

21) Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος- Ο.Κ.Δ.Ε. (3μελής διοικούσα επιτροπή),

22) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας),

23) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (3μελής διοικούσα επιτροπή),

24) Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας (Ν. Αλικάκος),

25) Εθνική Ελπίδα (Γεώργ. Παπαδόπουλος – Γιαννιτσά),

26) Π.Α.Μ.Ε. στο Γ.Ε.Σ.Ε.ΕΠ. (Θεόδ. Κυρωγιάννης),

27) Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης),

28) Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ι. Παναγόπουλος),

-Δεν αναφέρει καμία διοικούσα ή εκτελεστική επιτροπή- κατά νόμο είναι αρχηγός κόμματος ή κάνω λάθος;

29) Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης),

30) Δημιουργία Ξανά ( Γλαύκος Τζήμερος),

31) Παναθηναϊκό Κίνημα - ΠΑΝ.ΚΙ.- ( Γεώργ. Μπέτσικας),

32) Αξιοπρέπεια (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) – (Παν. Θεοδωρόπουλος),

33) Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης).

34) Δημοβούλιο Πολιτών - (Άμεση) Δημοκρατία στην Πράξη (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) – ( Γ. Κόκκας),

35) Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος) και

36) Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος).




Προκειται για λαθος εκ παραδρομης(οχι εκ μερους μας).Θα διορθωθει εν ευθετω χρονο.Πειρατικα παντα. :D
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 24 Απρ 2012, 00:04

Το έβαλα για να να δεις ότι όσοι λειτουργούν με διοικούσα ή εκτελεστική επιτροπή πχ (Οικολόγοι και άλλοι) αναφέρεται ρητά στην λίστα εκτός και αν δεν είναι επίσημο έγγραφο αυτό που μεταδίδεται. Κατά νόμο ο κ. Παναγόπουλος είναι αρχηγός του κόμματος Πειρατών, κάπου θα έχει γίνει λάθος μάλλον στις διαδικασίες ελπίζω.

kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 24 Απρ 2012, 00:04

Σε ενα δημοκρατικο κομμα που εχει πλουραλισμο διαφανεια ακουμε τις αποψεις ολων. Αλλα στην δημοκρατια υπαρχει μια αρχη αυτη της πλειοψηφιας. Αν οι αποψεις καποιου μελους του κομματος τεθουν σε ψηφοφορια και γινει αποδεκτο απο την πλειοψηφια. Τοτε μπορουν να αποτελεσουν και θεσεις του κομματος

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 24 Απρ 2012, 00:09

Συμπαρατάσσομαι 101% kostaskastoria

Τώρα είδα την αλλαγή συνεχίζω από εδώ :)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες