ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 31 Μαρ 2012, 16:27

ο πιο πσνω συνδεσμος ειναι αρχειο PDF , 100 σελιδων , ολος ο νομος. το ενδιαφερον εινα ιαπο την σελ. 19 και μετα τμημα Δ' ΕΚΛΟΓΙΜΟΙ
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 31 Μαρ 2012, 17:46

δειτε τον παρακαρω συνδεσμο εχει ενδιαφερον. μας αναφερει ενα σαιτ που παρακολουθει αρκετος πολιτικος κοσμος
http://www.eklogika.gr/news/8703
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 31 Μαρ 2012, 18:51

Τι χρειάζεται για να κάνετε μεταδημότευση

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζεται να κατατεθούν για να κάνετε μεταδημότευση είναι τα παρακάτω:

Για έγγαμους:
Αιτήσεις και των δύο ενδιαφερόμενων (σχετικό έντυπο υπάρχει στους δήμους) ή αν υπάρχουν και ενήλικα παιδιά, αιτήσεις και αυτών μαζί με σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις άρθρου 8, Ν. 1599/1986 περί αγαμίας τους
Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από το Δήμο ή την Κοινότητα που μεταδημοτεύουν
Αποδεικτικά στοιχεία για την τουλάχιστον διετή μόνιμη κατοικία στο Δήμο. που πρόκειται να μεταδημοτεύσουν. Η απόδειξη της διετούς κατοικίας γίνεται με την προσκόμιση κάθε πρόσφορου μέσου (λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΚ, εκκαθαριστικά εφορίας κλπ) που χρονολογείται τουλάχιστον από διετίας, καθώς και ενός προσφάτου. Τα αποδεικτικά στοιχεία συνοδεύονται και από υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερομένου για τη συνεχή από διετίας κατοικία του στο δήμο μεταδημότευσης
Ορισμένοι δήμοι ζητούν και βεβαίωση περί τουλάχιστον διετούς μόνιμης κατοικίας από το αρμόδιο Τμήμα της Δημοτικής Αστυνομίας περιοχής όπου οι ενδιαφερόμενοι κατοικούν.

Για άγαμους:
Αίτηση του ενδιαφερόμενου (σχετικό έντυπο υπάρχει στη Διεύθυνση Δημοτικής Κατάστασης)
Ατομικό Πιστοποιητικό Γεννήσεως του ενδιαφερόμενου - με πλήρη στοιχεία - από το Δήμο ή την Κοινότητα που αυτός ανήκει (Μητρώο Αρρένων, ακριβή ημερομηνία γέννησης, θρήσκευμα, χρόνος και τρόπος κτήσεως Ελληνικής Ιθαγένειας)
Αποδεικτικά στοιχεία για την τουλάχιστον διετή μόνιμη κατοικία στο Δήμο που πρόκειται να μεταδημοτεύσουν.

Για διαζευγμένους:
Αίτηση του ενδιαφερόμενου (σχετικό έντυπο υπάρχει στη Διεύθυνση Δημοτικής Κατάστασης)
Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από το Δήμο ή την Κοινότητα που αυτός μεταδημοτεύει
Εφόσον ο ένας εκ των δύο συζύγων είναι δημότης του Δήμου που γίνεται η μεταδημότευση και δεν υπάρχουν παιδιά, κατατίθενται αυτά τα δικαιολογητικά μόνον και μεταφέρεται ο/η σύζυγος σε νέα Ονομαστική Μερίδα, λόγω διαζυγίου. Εάν υπάρχουν παιδιά, ελέγχεται και το θέμα της γονικής μέριμνας και επιμέλειας των παιδιών, για να γραφούν αυτά ανάλογα στην ονομαστική μερίδα της/του συζύγου. Στην προκειμένη περίπτωση απαιτείται και η κατάθεση του ιδιωτικού συμφωνητικού των δύο γονέων, καθώς και της δικαστικής απόφασης λύσεως του γάμου που επικυρώνει το ιδιωτικό συμφωνητικό (εφόσον το διαζύγιο είναι συνεναιτικό) ή μόνον η δικαστική απόφαση επιμέλειας, εφόσον το διαζύγιο εκδίδεται κατ΄αντιδικία.

Αποδεικτικά στοιχεία για την τουλάχιστον διετή μόνιμη κατοικία αυτών, στο Δήμο που πρόκειται να μεταδημοτεύσουν
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

DarthYoda
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 15:19
Τοποθεσία: Λιτόχωρο, Πιερίας

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό DarthYoda » 31 Μαρ 2012, 20:18

Δεν έχει νόημα να συζητάμε για μεταδημότευση. Οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν ήδη καταρτισθεί και μέχρι να γίνει η μεταδημότευση δεν προλαβαίνει κανείς να μπεί στον εκλογικό κατάλογο. Νομίζω ο εκλογικός νόμος λέει ότι αυτός καταρτίζεται Ιαν-Φεβ.
To the Dark Side filesharing leads

smokeys
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 01:51
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό smokeys » 01 Απρ 2012, 04:52

DarthYoda έγραψε:Δεν έχει νόημα να συζητάμε για μεταδημότευση. Οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν ήδη καταρτισθεί και μέχρι να γίνει η μεταδημότευση δεν προλαβαίνει κανείς να μπεί στον εκλογικό κατάλογο. Νομίζω ο εκλογικός νόμος λέει ότι αυτός καταρτίζεται Ιαν-Φεβ.


Όταν κάποιος είναι υποψήφιος , νομίζω μπορεί να κάνει μεταδημότευση ( οι εκλογικοί κατάλογοι βγαίνουν ανά δίμηνο και οι τελευταίοι βγήκαν 10 Μαρτίου ) .

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 01 Απρ 2012, 10:32

καλημερα και καλο μηνα
αυτο λεμε απο τις αρζες μαρτιου τωρα δεν ξερω αν ο ανεστης ξερει γιατι εψαχνε ενα νομο οπου καποιος υποψηφιος βουλευτης μπορει μονο για μια φορα να βαλει σε αλλη περιοχη χωρις να κανει μεταδημοτευη
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

DarthYoda
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 15:19
Τοποθεσία: Λιτόχωρο, Πιερίας

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό DarthYoda » 01 Απρ 2012, 11:51

Στις δημοτικές-περιφερειακές εκλογές του 2010 όπου υπήρχε υποχρέωση να είναι δημότης οικείου δήμου ο υποψήφιος, υπήρχε και ειδική διαδικασία για να κάνουν άμεσα μεταδημότευση μόνο οι υποψήφιοι και γινόταν σε λίγες μέρες (δεν εγγραφόταν όμως και στον εκλογικό κατάλογο). Απ'όσο διάβασα το νόμο για τις βουλευτικές πάντως δεν φαίνεται να προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει ο υποψήφιος να είναι και δημότης οικείου δήμου άρα ίσως δεν χρειάζεται μεταδημότευση.
To the Dark Side filesharing leads

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Απρ 2012, 11:55

Οχι, έχω εξασφαλίσει όλα τα διαδικαστικά
ΕΚΤΟΣ της μεταδημότευσης.

Οποιος θέλει να κάνει μεταδημότευση να μιλήσει με τον Δήμο στον οποίο σκέφτεται να πάει
έχω πρόσβαση στην υπόλοιπη διαδικασία, δεν έχω πρόσβαση στη διαδικασία μεταδημότευσης.

Αν κάποιος έχεις ας το δώσει...

Tzouvekas Theodoros έγραψε:καλημερα και καλο μηνα
αυτο λεμε απο τις αρζες μαρτιου τωρα δεν ξερω αν ο ανεστης ξερει γιατι εψαχνε ενα νομο οπου καποιος υποψηφιος βουλευτης μπορει μονο για μια φορα να βαλει σε αλλη περιοχη χωρις να κανει μεταδημοτευη
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

basgoud
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:17

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό basgoud » 02 Απρ 2012, 00:15

Επειδή βλέπω ότι στην Λακωνία δεν υπάρχει υποψήφιος, ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στον συνδιασμό. Είμαι πολιτικός μηχανικός και δραστηριοποιούμε στην περιοχή ως ελεύθερος επαγγελματίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ MAIOY 2012

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Απρ 2012, 00:22

basgoud έγραψε:Επειδή βλέπω ότι στην Λακωνία δεν υπάρχει υποψήφιος, ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στον συνδιασμό. Είμαι πολιτικός μηχανικός και δραστηριοποιούμε στην περιοχή ως ελεύθερος επαγγελματίας.


Θα πρέπει να κάνεις άμεσα τις διαδικασίες εγγραφής σου στο κόμμα, ώστε να είναι δυνατόν να κατέβεις ως υποψήφιος. Καλώς ήρθες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες