Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό anestis » 21 Ιαν 2012, 23:52

Φίλες και φίλοι,

Τις επόμενες 2 εβδομάδες πρέπει να χειριστούμε και το θέμα της Εδρας του κόμματος.

Πρέπει υποχρεωτικά να είναι μέσα στα όρια του Δήμου Αθηναίων και ο ιδιοκτήτης να μπορεί να μας κάνει ενοικιαστήριο συμβόλαιο για επαγγελματική μίσθωση (μπορεί όμως να είναι και σε όροφο ή ημιυπόγειο, αν θέλουμε).

Οι έως τώρα σκέψεις, τις οποίες μπορούμε να εμπλουτίσουμε:

1. Ενοικίαση Τυπικής Εδρας. Ενα γραφείο 10-15 τ.μ. ίσως γύρω από την Ομόνοια, το οποίο θα χρησιμεύει για να δηλωθεί επίσημα, για καμιά σπάνια αλληλογραφία και τίποτε άλλο. Δεν θα μπει ρεύμα, ούτε θα πηγαίνουμε ουσιαστικά και θα κοστίζει 80-100 ευρώ το μήνα (με μια πρόχειρη αναζήτηση). Ετσι θα πάρουμε και ΑΦΜ από την εφορία, αφού θα έχουμε "έδρα".

2. Ενοικίαση Ουσιαστικής Εδρας. Κάπου στα 60 τετραγωνικά ή περισσότερα, σε χώρο που μπορούμε να δώσουμε ρεύμα (και internet αν θέλουμε) και να κάνουμε και συγκεντρώσεις. Από κει και πέρα αν θέλουμε να έχουμε και πράγματα του κόμματος μέσα (π.χ. χαρτιά) θα πρέπει να δούμε και θέματα ασφαλείας (χρηματοκιβώτιο;), θέρμανση/ψύξη (aircondition). Ενοίκιο,ρεύμα,νερό,δημοτικά τέλη κλπ πρέπει να πάμε κάπου 400 ευρώ το μήνα minimum. Δηλαδή πολύ κοντά στο σύνολο των ετήσιων εισφορών όλων μας :)

3. Αλλη λύση; Έχει κάποιος ακίνητο στο Δήμο Αθηναίων το οποίο θα νοίκιαζε στο κόμμα έναντι χαμηλού-συμβολικού τιμήματος; (Θα χρειαστεί να του καλύψουμε την φορολογία, γιατί υπάρχει και αντικειμενικός τρόπος προσδιορισμού των εσόδων απ'το ενοίκιο δηλ. δεν γίνεται δεκτό ότι νοίκιασες 100 τμ προς 10 ευρώ το μήνα, αλλά αυτά θα μας τα πουν οι λογιστές.)

Παρακαλούμε για τις σκέψεις όλων μας, είναι σημαντικό.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 22 Ιαν 2012, 00:03

Ένας φίλος έχει διαμέρισμα ξενοίκιαστο στην Βατάτζη (κάθετη στην Ιπποκράτους, κοντά στο Closer). Έιναι κάπου 50 τετραγωνικά και νομίζω ο προηγούμενος έδινε 240. Αν ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Rainmaker

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 22 Ιαν 2012, 02:07

Παρατηρώ ότι υπάρχει ένα θεμα για το μέρος των συναντήσεων μας, νομίζω ότι από τη στιγμή που θα δίνουμε κάποια χρήματα για ´´γραφειό´´ καλά είναι να μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε. Ως περιοχή για την έδρα πιστευω οτι μπορούμε να αποφύγουμε κάποιες περιοχές με ιδιαιτερότητες (εγκληματικότητα,...) και στα θετικά τα ΜΜΜ. Όλες αυτές οι επιλογές φυσικα όσο μας παίρνει οικονομικά. Όταν ´´μεγαλώσουμε´´ μπορούμε ν´ αλλάξουμε μέρος.

angeloss.k
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 18:12

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό angeloss.k » 22 Ιαν 2012, 04:26

Αν βρεθεί μια λογική τιμή καλύτερα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο χώρος...
Συμφωνώ και εγώ για την αποφυγή της περιοχής με υψηλή εγκληματικότητα, καθώς και την εύκολη πρόσβαση με μετρό ή τρένο..

Μια πρόταση μου είναι η περιοχή των Εξαρχείων λόγω χαμηλών ενοικίων, σχετικά καλή γειτονιά γύρω από την Ομόνοια, πρόσβαση με τρένο-Ομόνοια και Βικτώρια αλλά και μετρό-Πανεπιστήμιο αλλά και φυσιογνωμικά σαν περιοχή συγκεντρώνει πλήθος κινημάτων και ενεργών ανθρώπων... Μειονέκτημα τα συχνά επεισόδια, που όμως αν δεν είμαστε ισόγειο βιτρίνα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα... Ακόμα πιο ψηλά προς Κολωνάκι ακόμα καλύτερα, αλλά ανεβαίνουν και οι τιμές αναλογικά...
Η πρόταση του φίλου για χώρο κοντά στο Closer είναι καλή από όλες τις απόψεις, αν είναι και σχετικά καλός ο χώρος...

Τυχαίνει να γνωρίζω άριστα την περιοχή των Εξαρχείων αφού έχω ψάξει εκεί για σπίτι μεγάλο χρονικό διάστημα. Για όσους δεν την γνωρίζουν, είναι μύθος η εικόνα που παρουσιάζει η τηλεόραση και οι εφημερίδες, όχι τυχαία βέβαια... Μέσα στα Εξάρχεια δεν έχεις κανέναν λόγο να φοβηθείς, περισσότερα φοβάσαι γύρω από αυτά. Και φυσικά υπάρχει νεολαία και πολιτική-πολιτιστική ζήμωση που μας ενδιαφέρει θέλω να πιστεύω..!

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 22 Ιαν 2012, 10:42

Αν υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να διαθέσει έναν χώρο και βέβαια ναι αλλιώς συμφωνώ με απόψεις για μικρη-τυπική -αρχική έδρα για αλληλογραφία και στη συνέχεια δημιουργία νέου χώρου που να αρμόζει στις ανάγκές του κόμματος
Tsentseris Michail

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 22 Ιαν 2012, 12:13

Το θέμα της έδρας στην Αθήνα (αναγκαστικά...)πρέπει να το λύσετε οι Αθηναίοι, γιατί εμείς στην επαρχία θα βολευτούμε με καμμιά καφετέρια ή/και κατά προτίμηση κάποιο σπίτι.
Πάντως θα ήμουν πιο «εκκεντρικός»: γιατι όχι κάποιο υπόγειο ή γκαράζ; Έτσι, για το συμβολισμό του πράγματος.
Κάπως έτσι δεν ξεκίνησαν οι μεγάλες ιδέες στον χώρο των υπολογιστών.
Η ιδέα των Εξαρχείων με βρίσκει σύμφωνω. Εύκολα προσβάσιμη και πολλαπλούς συμβολισμούς.
Καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

Έλληνας Πολίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:26

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Έλληνας Πολίτης » 22 Ιαν 2012, 12:17

Φυσικά και η επίσημη έδρα για την οργάνωση του κόμματος είναι απαραίτητη δυστυχώς δεν είμαι στην πρωτεύουσα και δεν μπορώ να βοηθήσω. Διάβασα τις τοποθετήσεις φίλων εδώ και νομίζω πως για αρχή πρέπει να βρεθεί μια προσωρινή λύση μιας και δεν είναι κάτι εύκολο.

Το θέμα στέγης – έδρας θα επιφορτίσει τους φίλους που ζουν στην Αθήνα και είναι σε θέση να βοηθήσουν άμεσα, βέβαια το κόστος είναι σοβαρό θέμα μιας και ακόμα δεν ξέρουμε πόσοι είμαστε και οπότε τι οικονομική ισχύ θα έχουμε.

Τονίζω και πάλι πως για την ώρα μια τυπική διεύθυνση έδρας που θα χωλαίνει βέβαια λειτουργικά είναι το κύριο μέλη όλων μας, φυσικά σε τοποθεσία που δεν θα απαξιώσει το κόμμα μιας και πολλοί θα το συσχετίσουν.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό baskin » 22 Ιαν 2012, 12:21

Συμφωνώ και εγώ με μία ουσιαστική έδρα, όπου να μπορεί να γίνει και κάποια συγκέντρωση. Από την στιγμή που η έδρα είναι απαραίτητη καλό είναι να μην την κάνουμε απλά τυπική, αλλά ουσιαστική. Το κόστος θα είναι μεγαλύτερο, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Όσον αφορά τα ενοίκια, κάποιος μπορεί να μας παραχωρήσει χώρο με το ελάχιστο τεκμαρτό ενοίκιο, ώστε να είναι ok φορολογικά.

Αν χρειάζεται μια μικρή αναπροσαρμογή στην συνδρομή για να καλυφθεί η έδρα, να την κάνουμε.

Από την στιγμή που είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε έδρα ας την κάνουμε κανονική και σιγά σιγά την εξοπλίζουμε (intenet, κάποιο pc κλπ κλπ).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό blackup » 22 Ιαν 2012, 12:40

Το λέει υποχρεωτικά κάποιος νόμος ότι πρέπει να είναι στο κέντρο της Αθήνας;
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 12:39

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ » 22 Ιαν 2012, 12:47

ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΞΟΔΑ ΠΕΡΙΤΑ, ΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΥΠΙΚΑ,
& ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ & ΥΠΑΡΧΕΙ & ΤΟ ΣΚΥΠΕ ΓΙΑ ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ (υπαρχει μια μικρη χρεωση για να εχουμε εικονα πολλων ατομων) & συμφερει... ειπα απλως μια προταση... το κανουν πολλοι νεοσυστατοι συλλογοι..., τα νοικια ειναι μεγαλος μπελας & βλεπωντας & κανοντας!!!ΑΥΤΑ


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες