Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 15 Ιαν 2012, 00:12

Διαβασα σε καποιο θεμα οτι πλεον οι βουλευτες ως εκπροσωποι του λαου δεν ειναι πλεον απαραιτητοι τουλαχιστον ετσι οπως τους εχουμε συνηθισει μεχρι σημερα και συμφωνο απολυτα, τετοιους βουλευτες και με τετοια προνομια-δικαιωματα- αμοιβες δεν τους θελουμε. Πρεπει παρολα αυτα να υπαρχει καποιο κοινοβουλιο ή με το παρον συστημα καποια στιγμη το πειρατικο κομμα Ελλαδος θα εκλεξει καποιους βουλευτες . Αρα ειναι σκοπιμο να γινει μια κουβεντα για το τι βουλευτες θελουμε.
Πιανοντας κουβεντες που μου αρεσαν απο εδω κι εκει μεσα σε αυτο το forum χωρις να διεκδικω την πατροτητα των λεγομενων μου , οι βουλευτες( και κατα συνεπεια οι υποψηφιοι βουλευτες) πρεπει να εχουν την δυνατοτητα προσφορας ( αρα την γνωση, την εξασκηση και την εμπειρια σε πραγματικες συνθηκες αγορας και κοινωνιας) σε συγκεκριμενους τομεις.Αυτο θα τους δωσει την δυνατοτητα να κανουν προτασεις ρεαλιστικες που στην συνεχεια θα τεθουν στην κριση της του κομματος και της ελληνικης κοινωνιας.
Καλο λοιπον ειναι να προσδιορισουμε μεσα απο μια συζητηση τι βουλευτες θελουμε ( αν θα λεγοντε βουλευτες ) τι ρολο θα εχουν μεσα σε ενα κοινοβουλιο και με ποια κριτηρια θα γινεται η επιλογη τους ως υποψηφιοι του κομματος των πειρατων..
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Πανταζης Κωστας, έχει επεξεργασθεί 15 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 00:47

Αυτό που διάβασες στο Θέμα ήταν απόψεις Ελλήνων πολιτών ου μπορεί να είναι ή να μην είναι Μέλη, μπορεί να γίνουν ή όχι.

Με τα σημερινά δεδομένα της Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας μας οι βουλευτές μας όπως ορίζει το καταστατικό μας,

11.2 Η Κοινοβουλευτική Ομάδα υλοποιεί την πολιτική του κόμματος στο πλαίσιο των κοινοβουλευτικών διαδικασιών, δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα.


Οι βουλευτές κάνουν ότι λένε οι Αρχές μας, ότι τους πει το Σώμα των Μελών και το Συνέδριο.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 15 Ιαν 2012, 11:28

anestis έγραψε:Αυτό που διάβασες στο Θέμα ήταν απόψεις Ελλήνων πολιτών ου πορεί να είναι ή να μην είναι Μέλη, μπορεί να γίνουν ή όχι.

Με τα σημερινά δεδομένα της Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας μας οι βουλευτές μας όπως ορίζει το καταστατικό μας,

11.2 Η Κοινοβουλευτική Ομάδα υλοποιεί την πολιτική του κόμματος στο πλαίσιο των κοινοβουλευτικών διαδικασιών, δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα.


Οι βουλευτές κάνουν ότι λένε οι Αρχές μας, ότι τους πει το Σώμα των Μελών και το Συνέδριο.


Ανεστη αυτο ειναι το τυπικο του θεματος , δεν εννουσα αυτο οταν ρωτουσα τι σοι βουλευτες θελουμε ( εννοειται οτι υλοποιουν την την πολιτικη του κομματος)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 11:50

Πανταζης Κωστας έγραψε:οταν ρωτουσα τι σοι βουλευτες θελουμε ( εννοειται οτι υλοποιουν την την πολιτικη του κομματος)


Προσωπικά θα ήθελα νέους στην ηλικία και τα μυαλά, εργατικούς, συνεργάσιμους με το Σώμα των Μελών, ανθρώπους που μπορούν να σηκώσουν τα μανίκια και να φέρουν αποτέλεσμα, ανθρώπους που ζουν τον εαυτό τους ή την οικογένειά τους με την προσωπική τους εργασία, ανθρώπους φυσιολογικούς, καθημερινούς σαν αυτούς που έχουμε δίπλα μας κάθε μέρα.

Αυτός που με αντιπροσωπεύει αξίζει να έχει όσο πιο πολλά κοινά σημεία γίνεται μαζί μου.
Γιατί να είναι ο "επώνυμος" γόνος μιας επώνυμης οικογένειας, ο άνθρωπος που δε χρειάστηκε να δουλέψει ποτέ γιατί έχει να φάνε και τα εγγόνια του, ο άνθρωπος που δεν έκανε ποτέ (μόνος του) φορολογική δήλωση, δεν πήγε ποτέ στην ουρά του ΙΚΑ, της εφορίας, του ΤΕΒΕ(ΟΑΕΕ παρακαλώ), της τράπεζας.

Γιατί να είναι ο εργατοπατέρας που το επάγγελμά του είναι "συνδικαλιστής" και όχι το κανονικό του.
Γιατί να είναι αυτός που δεν τον ήξερε ο θυρωρός του στη δεκαετία του '80 και σήμερα έχει δεκάδες ακίνητα από τις υπουργικές θέσεις που πέρασε;
Γιατί να είναι ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ μου αυτός που περνάει τον Αύγουστο σε κότερο ανοιχτά της Μυκόνου; Τι κοινό έχουμε;
Γιατί να είναι η ομορφούλα που "σπρώχνουν" οι τηλεοράσεις, με σχεδόν μοναδικό προσόν την ομορφιά της και την υποταγή της στις εντολές που παίρνει από αυτούς που την ελέγχουν;

Ας είναι ένας από μας!

Με τα χάλια που ζούμε, έχω διατυπώσει την άποψη ότι αν επιλέγαμε με κλήρωση μια βουλή 300 από όσους προσφερόταν ως εθελοντές στην κλήρωση (υποθέτω ένα-δύο εκατομμύρια Έλληνες) θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα.

Εναλλακτικά, ας εκλέξουμε Πειρατές! :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 15 Ιαν 2012, 21:43

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ !!!!!!

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 13:02

Ισως η μεγαλύτερη αντίφαση στο μέχρι τώρα σχέδιο αρχών είναι και να ζητάμε την εκπροσώπιση του λαού και να είμαστε υπερ της άμεσης δημοκρατίας. Υπάρχει κάποιος συνομιλητής που θα μπορούσε να εξηγήσει το λογικό αλμα?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Φεβ 2012, 13:34

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογικό άλμα. Η αμεσότητα της δημοκρατίας (και της λήψης αποφάσεων) δεν αναιρεί την εκπροσώπηση. Αυτό που αναιρεί την αμεσότητα είναι η εκπροσώπηση να κάνει του κεφαλιού της.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 05 Φεβ 2012, 13:48

baskin έγραψε:Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογικό άλμα. Η αμεσότητα της δημοκρατίας (και της λήψης αποφάσεων) δεν αναιρεί την εκπροσώπηση. Αυτό που αναιρεί την αμεσότητα είναι η εκπροσώπηση να κάνει του κεφαλιού της.


Γειά σου Χρυσόστομε! :D

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό plessas » 05 Φεβ 2012, 13:49

Νομίζω είχε ξεκινήσει μια συζήτηση σε άλλο thread του φόρουμ για την άμεση δημοκρατία, όπου γράφτηκαν διάφορες απόψεις σχετικά με το πως θα μπορούσε να εφαρμοστεί. Εκεί είχαν αναφερθεί πρακτικά προβλήματα που μπορεί να έχει η άμεση δημοκρατία, αλλά και υβριδικά συστήματα όπου θα υπάρχουν αντιπρόσωποι αλλά κάποιες αποφάσεις θα παίρνονται από τη βάση. Γενικά ο καθένας έχει την άποψή του. Ενδιαφέρον είναι πάντως το πως θα λειτουργήσει όλο αυτό στα πλαίσια του κόμματος των πειρατών, όπου όλες οι αποφάσεις πρέπει να εγκρίνονται από τη βάση.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Πειρατικοι βουλευτες και ο ρολος τους

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 15:49

Σωστή είναι η 'αποψη για τα υβριδικα σχήματα που μπορούν να κλιμακοθούν σε μεγαλο αριθμό συμμετεχόντων. Μόνο που η κάθοδος σε εκλογες όπως γίνονται σήμερα δεν είναι καθόλου υβριδική. Ποιές πιστεύεται 'οτι πρεπει να ειναι οι θεσμικές εγγυησεις που πρ'επει να δώσει το κόμμα των πειρατων σε αυτή την περ'ιπτωση?


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες