ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 14 Νοέμ 2011, 04:45

anestis έγραψε:4. Κριτήριο για τις απόψεις μας είναι να εξυπηρετούν την κοινωνία πρώτα, τα πρόσωπα μετά, μέσα από τις αποφάσεις της πλειοψηφίας. Οπότε δεν καταλαβαίνω την τελευταία πρόταση. Τι θα πει "αν ήξεραν;!;!" Κρύβουμε κάτι;
Είμαστε διαφανέστατοι, καταστατικό και ιδρυτική διακήρυξη είναι δημοσιευμένα σε ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ, θα δημοσιευθούν τα τελικά, θα συνδιαμορφώνουμε συνέχεια απόψεις. Υπονοείς ότι υπάρχει κάτι, αλλά δεν υπάρχει!
What You See Is What You Get. ;)

φυσικά και ήμαστε διαφανέστατοι και ξέρουμε γιατί ζητάμε αυτά που ζητάμε. Όμως πιστεύεις ότι η μεγάλη μάζα τον πιθανών ψηφοφορων βρίσκετε σε αυτούς που καταλαβαίνουν τους στόχους και το όραμα απόλυτα ή σε αυτούς που απλά γουστάρουν να ψηφήσουν πειρατές επειδή τόσα χρόνια κατεβάζαμε μουσική και games τζάμπα? Για να μην παρεξηγηθώ δεν γράφω εδώ για να προβοκάρω. Όντως πιστεύω στις αρχές του κινήματος. Και αυτή την στιγμή τα "ηλεκτρονικά μας ζητήματα" είναι ίσως και εξίσου συμμαντικά με τα ζητήματα της φυσικής μας ζωής, Πόσο μάλον στο μέλλων. Το κόμμα των πειρατών ακουμπά με τις θέσεις του τα πιο ουσιαστικά θέματα της κοινωνίας για τις επόμενες δεκαετίες, όμως όλοι ξέρουμε ότι οι περισσότεροι που πιθανών θα μας ψηφήσουν θα το κάνουν όχι γιατί πιστεύουν στις ιδέες μας αλλά επειδή είναι ευχαριστημένοι "κλέφτες". Θα ψηφίσουν μόνο και μόνο επειδή βλέπουν στο ψηφοδέλτιο την λέξη "πειρατής" όπως ανάλογα θα έκανε κάποιος άλλος για την λέξη πχ παοκ. Και όλο αυτό το κίνημα το οποίο εμείς θα θεωρούμε ότι είναι πάνω στις αρχές που έχουμε θέσει όσο αναφορά τις νέες τεχνολογίες, θα είναι στην πραγματικότητα μια αντικαπιταλιστική διαμαρτηρία ενάντια στις δισκογραφικές.
Σε αυτό το σενάριο, που προσωπικά θεωρό πολύ πιθανό, θα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Η μία είναι να είμαστε όντως ένα αριστερό-αντικαπιταλιστικό κίνημα, και η άλλη είναι να μην είμαστε και απλά το κόμμα με την εκλογική μάζα να έχουν "ασυμφωνία χαρακτήρων".
Εδώ κολάει η τοποθέτηση που θέλω να κάνω εξαρχής και μάλων δεν είναι ιδιαίτερα αντιλιπτή. Στην πρώτη λοιπών περίπτωση όλα πάνε καλά, η δεύτερη όμως είναι η απόλυτη συνταγή της αποτυχίας. Και αυτό που λέω είναι η δεύτερη είναι μάλων και η πιο πιθανή, αφού το πειρατικό κίνημα έχει φιλελεύθερο χαρακτήρα.

Αν θέλουμε να μην ήμαστε ένα τρεντ που θα σκάσει μετά τις πρώτες εκλογές, αλλά ένα κόμμα με ισχυρέες ιδεολογικές βάσεις τότε αυτό το ζήτημα πρέπει να λυθεί νωρίς, για να μην ξενερώσουν κάποιοι ξαφνικά

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 15 Νοέμ 2011, 02:45

vasilis89 έγραψε:συμφωνώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η οποιαδήποτε ταμπέλα στο κόμμα. Το point μου όμως είναι άλλο. Σε αυτή την περίοδο της πολιτικής ζωής της χώρας η πλυοψηφία των πολιτών και κυρίως η πλυοψηφία των νέων πολιτικών έχουν αντίθετη ιδεολιγική ατζέντα, κυρίως σοσιαλιστική, κυβερνοκεντρική.
Αυτό είναι θεμελιωδός αντίθετο με το πιρατικό κίνημα.
Δεν λέω να έχουμε στόχους την τελείως ελεύθερη αγορά κλπ αλλά πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι έστω και για το στενό πλαίσιο των πνευματικών δικαιωμάτων και της ηλεκτρονικής ζωής κλπ οι ιδέες μας είναι φιλελεύθερες. Η εν πάση περιπτώση οι ιδέες του κόμματος.
Διαφορετικά σύντομα το κόμμα θα μετατραπεί σε ακόμη μία αριστερή αντιδραστική οργάνωση.
Δεν θέλω να υποδίξω τι πρέπει να γίνει, απλά θέλω να τονίσω ότι πριν προχωρήσουμε έστω και ένα βήμα πρέπει να είναι ξεκάθαρη η πολιτική τάση, αλλιώς δεν θα ήμαστε πολιτικό κόμμα αλλά μια οργάνωση πολιτών με κύριο ενδιαφέρων την ηλεκτρονική ζωή.

Πολλοί θα τσιμπίσουν με τους πειρατές γιατί απλά σε όλους μας αρέσει να κατεβάζουμε τζάμπα μουσική. Αλλά αν ήξεραν την πολιτική τάση του κινήματος δεν νομίζω ότι θα είχαμε την ίδια μαζική αποδοχή, ιδικά στην αριστερή ελλάδα


οι pirates είναι βάση ιστορικών δεδομένων πρώτα από όλα η αντίσταση ενός καθεστώς που δεν το δέχονται σαν κυβερνητικό σύστημα. η αντίσταση στον "δικο μας" αιώνα άρχισε από νέους που θέλανε και θέλουνε την ηλεκτρονική και πεστο <<πνευματική ελευθερηα>> που δημιουργήθηκε μέσα από το κίνημα διαδικτύου σε πολλά διαφορα πλαίσια. θέλω να ξανά αναφέρω ότι (κατά την "δικια μου" γνώμη) και τον γερμανών πειρατών η οποιοι έχουν μια τεραστια άνοδο / προς στιγμής 10 % / είναι το εξής. δεν πρέπει να λειτουργούμε σαν ένα κόμμα με μια πολιτική ιδεολογική κατευθηνση. πρέπει να λειτουργήσουμε σαν ένα καινούριο λειτουργικό σύστημα που θα ενώνει όλες της καλές ιδεολογειες και ιδέες ολον, με βάση μιας άμεσης επέμβασης του λαου μέσο της άμεσης δημοψηφίσεις μέ το πρόγραμμα liquid feedback. δηλαδή θα είμαστε το κλειδί και εργαλείο του λαου. θα του αναλύουμε και θα του προσφέρουμε διαφορες λύσης επάνω στα καλύτερα ιδεολογικά "μανιφεστα" όλων τον κομματων , είτε κκε είτε λαός η πασοκ κλπ. και θα αποφασίζει ο ίδιος ο λαός την πορια της χώρας. Πανο στην απόφαση που πήρανε θα του προσφέρουμε τις επόμενες αναλακτικες λύσης και πορείες όπου θα διαλέγει ξανά και την επομενη πορεία. και έτσι χτίζεται ένα σύστημα δυνατότατο. δεν θα ύπαρξη πλέον διχασμός τις κοινωνίας. αληθινή δημοκρατία με βάση τον λαό. και όλα αυτά φυσικά πάνω στο θεμέλιο της ψηφιακής μελλοντικής ανάπτυξης που θα θεμελιοσουμε. γιατί μονο αυτή θα βοηθήσει άνυτη την ταχύτατη δημοκρατία. αυτό το καινούριο δημοκρατικό σύστημα θα είναι ένα νέο ελληνικό δώρο προς της υπόλοιπες γενιές του κόσμου. εμείς "εφερβρεσαν" την δημοκρατία και εμείς θα την ξανά ανανεώσουμε με καινούριο πνεύμα.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 15 Νοέμ 2011, 17:13

οκ μπορώ να δεχτώ ότι προτείνουμε ένα καινούργιο τρόπο σκέψης, ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα, όπου η πολιτική και οι πολιτικοί θα γίνουν το μέσω για μια ποιο άμεση δημοκρατία. Θα γίνουν δηλαδή οι δημιουργοί του νέου συστήματος. Δεν πολυσυμφωνώ με αυτή την ιδέα αλλά εν πάση περιπτώση είναι ένα πλάνο.
Το να πιστεύεις όμως ότι έτσι θα δημιουργήσουμε μια κοινωνία χωρίς εσωτερικούς ανταγωνισμούς είναι χαζό... γιατί πρώτων αυτό είναι ανέφικτο και δεύτερων είναι και απευκταίο γιατί έτσι δημιουργείς μια στίρα κοινωνία.

Αλλά όπως είπα και πριν αυτό είναι ένα πλάνο το οποίο μας επιτρέπει να αποφύγουμε κάποια δύσκολα ιδεολογικά ερωτήματα και μας κάνει να φαινόμαστε και ποιο ενωτικούς. Είναι καλή επιλογή αλλά εμένα δεν μ αρέσει

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Νοέμ 2011, 19:43

Αν και με το "είμαι μαζί σας, αλλά δεν συμφωνώ" μας μπερδεύεις λίγο :)
πριν πάμε σε μια κοινωνία χωρίς εσωτερικούς ανταγωνισμούς (που ίσως δεν πάμε ποτέ) (ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ο Γιώργος έγραψε "χωρίς διχασμούς")
ας πάμε σε μια κοινωνία όπου οι πλούσιοι δεν είναι 8,5Χ πλουσιότεροι από τους φτωχούς, αλλά μόνο 4Χ πλουσιότεροι.

Σύμφωνα με την εξαιρετική έρευνα (με 70.000 views μέσα σε 20 μέρες) θα κάνει πολύ καλό ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
http://insteading.com/2011/10/29/why-the-growing-gap-between-rich-and-poor-is-bad-for-society/
και
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cZ7LzE3u7Bw#!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 16 Νοέμ 2011, 19:13

ειπα. το να μην παίρνουμε ξεκάθαρη ιδεολογικη θεση εχει κάποια θετικά, φαινόμαστε ως ενωτικό κομμα και ξεφεύγουμε απο το διλημα τις επιλογης. Ειναι μια θεση που βραχυπρόθεσμα τουλαχιστον θα βοηθήσει, και αν αυτο θέλει η πλειοψηφια των μελών τοτε ειμαι και εγω μεσα. Αλλα πιστεύω θα ηταν καλύτερο να υπάρχει ξεκαθάρισμα.
Και αυτο γιατι αποδεικνύεται οτι ακόμα και σε αυτο το πρώιμο στάδιο τις εσωτερικής διαβούλευσης προκύπτουν τα αναλογα ερωτήματα, να ειναι οι πλούσιοι x10 ή x5; Μα νόμιζα οτι μας νιαζουν μονο τα ζητήματα ελευθερίας και ισότητας στην ηλεκτρονικη μας ζωη και οτι αυτο το δίλημμα (αριστερα~δεξια) ειναι ασύμβατο με την φιλοσοφία μας!
Ομως ειναι φυσικο να προκύπτουν αυτα τα ερωτήματα, γιατι αυτα ειναι τα ζητήματα της ελληνικης πολιτικης ζωης σήμερα. Ποιος νιαζεται για τα πνευματικα δικαιώματα και τς ισες ταχύτητες στο νετ; Οσο οι πιρατες και ο skidrow ανεβάζουν κρακ και ταινίες στα τορρεντ το μονο θεμα ειναι να δώσουν τα λευτα στους φτωχούς (και καμια φορα το αντίθετο).
Εμεις δεν είμαστε εδω για αυτα, αλλα τα ερωτήματα θα εμφανίζονται συνεχεια, και μη έχοντας μια ιδεολογικη βαση που να πεζει εστω και δευτερεύον ρολο στις αποφασεις στα κοινωνικα θέματα θα ήμαστε ουσιαστικα ανίκανοι. Αξίζει αυτο να ειναι κομα στην βουλη; η μήπως πρέπει να περιοριστούμε στο να γίνουμε μια πολιτικη οργανωση;
οσο για την γνώμη μου για το x8 ή x4, πιστεύω οτι το κρατος και οι κοινωνία πρέπει να δίνουν τα ιδια βασικα εφοδια σε ολους, και απο εκει και περα οποιος επιταχύνει και φτανει στο 8 δεν πρεπει να τον πολεμαμε για να ξαναπάει στο 3, και αντίθετα όποιος αποτυγχάνει δεν πρέπει να τον βοηθάμε συνεχως (με κοστος φυσικά) μεχρι να παει και αυτος στο 8, αλλα ουτε να τον αφήσουμε να παει στον ασσο.

mpbm23
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011, 16:43

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό mpbm23 » 17 Νοέμ 2011, 01:33

Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που θέλουμε να ξεφύγουμε από το τρέχον πολιτικό σύστημα της Ελλάδας οι στόχοι μας πρέπει να είναι ξεκαθαρισμένοι.

Προσωπικά πιστευώ.

Άμεση δημοκρατία και διαφάνεια σε όλους τομείς του δημοσίου και του κράτους.
Εγγυημένο επίπεδο διαβίωσης(εκπαίδευση, υγεία, σίτιση, στέγαση, κτλ)
Δίκαιη φορολόγηση (κλιμακωτή αύξηση,και σωστό μίγμα έμμεσων και άμεσων φόρων)
Μείωση της ανεργίας μέσω σωστών επενδυτικών σχεδίων και ενθάρυνσης τους.
Και ισονομία.

stinpagida
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 11:13

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό stinpagida » 14 Δεκ 2011, 11:27

Καλησπέρα πιστεύω ότι στο ελληνικο πειρατικό κόμα θα πρέπει να δοθεί βάση στα τεράστια προβλήματα που έχει πλέον η δημοκρατία μας , να δοθεί βάση
στην ανεργία , τους συνταξιούχους, τους μισθούς , την ανάπτυξη, την παιδεία, υγεία , την ψήφιση νέου συντάγματος με διαγραφή νόμων όπως ο νόμος έκτρωμα του Βενιζέλου περι ευθυνης
υπουργών, να επανεξεταστούν όσες υπόθέσεις και σκάνδαλα διαγραφθηκαν μετα το πέρς των 5 ετών κλπ.
Συμφωνώ με πολλούς φίλους ότι τα βασικά άρθρα του καταστατικού που έχουν σχέση με την τεχνολογία είναι πολύ σωστά , αλλά θα πρέπει να δοθεί βάρος
στην Ελλάδα σε αυτά τα τεράστια προλήματα που έχει η χώρα μας.

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό odyssey » 14 Δεκ 2011, 22:23

καλησπέρα.
έχω χάσει επεισόδια;
από που να ξεκινήσω, άραγε;
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Δεκ 2011, 22:31

odyssey έγραψε:καλησπέρα.
έχω χάσει επεισόδια;
από που να ξεκινήσω, άραγε;


Ενα-ένα τοπικ, σιγά σιγά :)

Θα έλεγα, ξεκίνα από τα φλέγοντα κι όταν έχεις χρόνο πας και στ' άλλα...

viewforum.php?f=4

viewtopic.php?f=1&t=22

viewtopic.php?f=2&t=15
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 15 Δεκ 2011, 00:23

stinpagida έγραψε:Καλησπέρα πιστεύω ότι στο ελληνικο πειρατικό κόμα θα πρέπει να δοθεί βάση στα τεράστια προβλήματα που έχει πλέον η δημοκρατία μας , να δοθεί βάση
στην ανεργία , τους συνταξιούχους, τους μισθούς , την ανάπτυξη, την παιδεία, υγεία , την ψήφιση νέου συντάγματος με διαγραφή νόμων όπως ο νόμος έκτρωμα του Βενιζέλου περι ευθυνης
υπουργών, να επανεξεταστούν όσες υπόθέσεις και σκάνδαλα διαγραφθηκαν μετα το πέρς των 5 ετών κλπ.
Συμφωνώ με πολλούς φίλους ότι τα βασικά άρθρα του καταστατικού που έχουν σχέση με την τεχνολογία είναι πολύ σωστά , αλλά θα πρέπει να δοθεί βάρος
στην Ελλάδα σε αυτά τα τεράστια προλήματα που έχει η χώρα μας.



pistevw oti se liges meres tha mpi kai i νεα εκδοση idritikiς diakiriksiς sto pad ... gia na thn doume :-) kai na arxisoun i sizitisis....
http://piratenpad.de/brWQLuCu3s
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες