ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 03 Νοέμ 2011, 11:59

Πολύ καλό κείμενο. Έχω κάποιες παρατηρήσεις.

1) Στην πρώτη παράγραφο "ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" όπου αναφέρονται οι ακρογωνιαίοι λίθοι της Κοινωνίας της Πληροφορίας και ότι είναι αυτοί στους οποίους ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΜΑΣΤΕ , πιστεύω ότι θα έπρεπε να συμπεριληφθούν και οι ακρογωνιαίοι λίθοι της Κοινωνίας των Ανθρώπων γενικώς και στους οποίους θα πρέπει επίσης να ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ όπως : πρόσβαση στα απολύτως αναγκαία για την επιβίωση (νερό ,τροφή) , εξασφάλιση αξιοπρεπούς εισοδήματος , ανεργία , περιβάλλον ,παιδεία , ασφάλεια.

2)Στην παράγραφο "ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ" θα μπορούσε να αναφερθεί ότι για πολύ σημαντικά θέματα που αφορούν όλους τους πολίτες και στα οποία μπορούν να απαντήσουν όλοι οι πολίτες θα διεξάγονται πάντα δημοψηφίσματα.

3)Στην παράγραφο "ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ" θα μπορούσαν να προστεθούν τα εξής : 3.1)Όποιος συλλαμβάνεται για εμπρησμό δασικής έκτασης θα τιμωρείται με εξοντωτικό χρηματικό πρόστιμο και εξοντωτική ποινή φυλάκισης. 3.2)Όποια βιομηχανία εντοπιστεί να ρίχνει τοξικά απόβλητα στα ποτάμια μας , θα κλείνει άμεσα και οι υπεύθυνοι θα τιμωρούνται με εξοντωτικό πρόστιμο και εξοντωτική ποινή φυλάκισης.

4)Στην παράγραφο "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ" θα μπορούσαν να προστεθούν τα εξής : 4.1)Το Κράτος θα έχει άμεση πρόσβαση σε όλες τις πηγές ενέργειας της χώρας ακόμα και σε αυτές που ανήκουν σε ιδιωτικές εταιρείες σε περίπτωση ανάγκης. 4.2)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι όλοι οι πολίτες θα έχουν πρόσβαση στην ηλεκτρική ενέργεια ακόμα και αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν.

5)Θα μπορούσε να προστεθεί και μια παράγραφος που να αναφέρεται στα απολύτως αναγκαία για την επιβίωση κάθε ανθρώπου (νερό , τροφή) : 5.1)Το Κράτος θα έχει άμεση πρόσβαση σε όλα τα αποθέματα νερού και τροφής ακόμα και σε αυτά που ανήκουν σε ιδιωτικές εταιρείες σε περίπτωση ανάγκης.
5.2)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι όλοι οι πολίτες θα έχουν πρόσβαση στις απαραίτητες ποσότητες νερού και τροφής ακόμα και αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν. 5.3)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι το νερό και η τροφή που παρέχεται στους πολίτες είναι πλήρως ελεγμένα και καθαρά.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Νοέμ 2011, 13:18

Nicholas Starkos έγραψε:2)Στην παράγραφο "ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ" θα μπορούσε να αναφερθεί ότι για πολύ σημαντικά θέματα που αφορούν όλους τους πολίτες και στα οποία μπορούν να απαντήσουν όλοι οι πολίτες θα διεξάγονται πάντα δημοψηφίσματα.

3)Στην παράγραφο "ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ" θα μπορούσαν να προστεθούν τα εξής : 3.1)Όποιος συλλαμβάνεται για εμπρησμό δασικής έκτασης θα τιμωρείται με εξοντωτικό χρηματικό πρόστιμο και εξοντωτική ποινή φυλάκισης. 3.2)Όποια βιομηχανία εντοπιστεί να ρίχνει τοξικά απόβλητα στα ποτάμια μας , θα κλείνει άμεσα και οι υπεύθυνοι θα τιμωρούνται με εξοντωτικό πρόστιμο και εξοντωτική ποινή φυλάκισης.
ΣΥΜΦΩΝΩ

Nicholas Starkos έγραψε:4)Στην παράγραφο "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ" θα μπορούσαν να προστεθούν τα εξής : 4.1)Το Κράτος θα έχει άμεση πρόσβαση σε όλες τις πηγές ενέργειας της χώρας ακόμα και σε αυτές που ανήκουν σε ιδιωτικές εταιρείες σε περίπτωση ανάγκης.
ΣΥΜΦΩΝΩ

Nicholas Starkos έγραψε:4.2)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι όλοι οι πολίτες θα έχουν πρόσβαση στην ηλεκτρική ενέργεια ακόμα και αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν.
Καλό ως αρχή, αλλά με με επιδότηση-κουπόνι όσων έχουν εισόδημα κάτω από το όριο φτώχειας και για συγκεκριμένες κιλοβατώρες, για να μην έχουμε παρατράγουδα.

Nicholas Starkos έγραψε:5)Θα μπορούσε να προστεθεί και μια παράγραφος που να αναφέρεται στα απολύτως αναγκαία για την επιβίωση κάθε ανθρώπου (νερό , τροφή) : 5.1)Το Κράτος θα έχει άμεση πρόσβαση σε όλα τα αποθέματα νερού και τροφής ακόμα και σε αυτά που ανήκουν σε ιδιωτικές εταιρείες σε περίπτωση ανάγκης. 5.2)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι όλοι οι πολίτες θα έχουν πρόσβαση στις απαραίτητες ποσότητες νερού και τροφής ακόμα και αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν. 5.3)Το Κράτος θα εξασφαλίζει ότι το νερό και η τροφή που παρέχεται στους πολίτες είναι πλήρως ελεγμένα και καθαρά.
Υπάρχει η παράγραφος, είναι αυτή για το ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, προς το τέλος. Μπορούν να γίνουν προσθήκες, συμφωνώ.

Nicholas Starkos έγραψε:1) Στην πρώτη παράγραφο "ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" όπου αναφέρονται οι ακρογωνιαίοι λίθοι της Κοινωνίας της Πληροφορίας και ότι είναι αυτοί στους οποίους ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΜΑΣΤΕ , πιστεύω ότι θα έπρεπε να συμπεριληφθούν και οι ακρογωνιαίοι λίθοι της Κοινωνίας των Ανθρώπων γενικώς και στους οποίους θα πρέπει επίσης να ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ όπως : πρόσβαση στα απολύτως αναγκαία για την επιβίωση (νερό ,τροφή) , εξασφάλιση αξιοπρεπούς εισοδήματος , ανεργία , περιβάλλον ,παιδεία , ασφάλεια.
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ, αν και συμφωνώ με τους στόχους που αναφέρεις, οι οποίοι μπορούν να συμπεριληφθούν σε επιμέρους παραγράφους. Έχει να κάνει με τη φυσιογνωμία του κόμματος.

Θα ήθελα να παρακαλέσω να ακούσουμε τις απόψεις και των άλλων φίλων-συνιδρυτών.


.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 03 Νοέμ 2011, 14:52

Γνώμη μου είναι ότι οι βασικές αρχές του κόμματος πρέπει να παραμείνουν γύρω από τα πνευματικά δικαιώματα τις πατέντες και την προστασία της ιδιωτικής ζωής.

Όπως λέει και η τελευταία πρόταση στην πρώτη παράγραφο του draft (και είναι αυτό που υποστηρίζει άλλωστε και το PPI),

πιστεύουμε ότι τα θέματα αυτά αξίζουν την υποστήριξη από όλους τους πολίτες, χωρίς να τοποθετούμαστε στο παραδοσιακό πολιτικό φάσμα Αριστερά-Κέντρο-Δεξιά, ώστε να μην τεθούν πολιτικά εμπόδια στην προσπάθειά μας για προστασία της ιδιωτικής ζωής, της ελευθερίας της γνώσης και του πολιτισμού.


Μπορούμε να έχουμε θέσεις και σε άλλα ζητήματα και αυτά που περιγράφει ο Νίκος μου φαίνονται πολύ λογικά. Δε συμφωνώ όμως ότι αυτά πρέπει να επισκιάζουν τις πρωταρχικές αρχές του κινήματος.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί στη χώρα μας η οποία αυτή την περίοδο δοκιμάζεται, ο κόσμος να αναζητά άμεσες λύσεις σε οικονομικά ζητήματα και οι βασικές αυτές αρχές να μην έχουν αυτή τη στιγμή τόσο μεγάλη απήχηση, όμως είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα έχουν όλο και μεγαλύτερη.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό adrian » 03 Νοέμ 2011, 15:40

φτιαχνουμε ενα ιδεολογικο κειμενο, οχι το νομικο πλαισιο της χωρας.
αν και συμφωνω με τις περισσοτερες απο τις προταθεισες ιδεες, εμμενω στο οτι πρεπει να το κρατησουμε οσο πιο γενικο γινεται. δηλαδη πραγματα του τυπου "οι εμπρηστες δασων θα τιμωρουνται με μεγαλο προστιμο" ειναι πολυ συγκεκριμενα και ατοπα στο συγκεκριμενο κειμενο, κατα την γνωμη μου
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 04 Νοέμ 2011, 17:53

Ανέβασα ένα βιντεάκι στο YouTube σχετικό με τους Πειρατές. Επειδή δεν ξέρω τι αποδοχή θα έχει από τον κόσμο ,στην περιγραφή του βίντεο έβαλα μόνο το link μιας ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ μου σελίδας στο facebook.Δείτε το βίντεο και πείτε μου εάν θέλετε να προσθέσω τα link ΕΠΙΣΗΜΩΝ σελίδων του κόμματος.

http://www.youtube.com/watch?v=fDnLJTUe_k4
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Νοέμ 2011, 19:07

Nicholas Starkos έγραψε:Ανέβασα ένα βιντεάκι στο YouTube σχετικό με τους Πειρατές. Επειδή δεν ξέρω τι αποδοχή θα έχει από τον κόσμο ,στην περιγραφή του βίντεο έβαλα μόνο το link μιας ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ μου σελίδας στο facebook.Δείτε το βίντεο και πείτε μου εάν θέλετε να προσθέσω τα link ΕΠΙΣΗΜΩΝ σελίδων του κόμματος.
http://www.youtube.com/watch?v=fDnLJTUe_k4


Νίκο, (αν είναι το πραγματικό σου όνομα)
Θα ήθελα να σε συγχαρώ για την προσπάθεια και τον κόπο που έβαλες.

Οσο με αφορά, (επειδή δεν έχουμε ακόμη μία ενιαία φωνή)
δεν μου αρέσει καθόλου η αρνητική χρήση εικόνων από άλλα κόμματα.

Προτείνω να εκπέμπουμε θετικό μήνυμα, όχι αρνητικό.

Η αρνητική διαφήμιση πρέπει να έχει σπάνια χρήση και ΠΟΛΥ στοχευμένη, σε ΠΟΛΥ συγκεκριμένες στιγμές.

Προσωπικά θα ήθελα να παρακαλέσω να το κατεβάσεις, ή να βγάλεις τα αρνητικά frames,
εκτός κι αν ακούσεις από άλλους 4-5 από τους φίλους εδώ μέσα ότι το καραγουστάρουν και το θέλουν...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ramirez
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 12:33

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό ramirez » 07 Νοέμ 2011, 13:34

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να θίξω δύο θέματα...

Το πρώτο έχει να κάνει με το copyright που απ΄ότι έχω καταλάβει αποτελεί ένα τομέα βασικής ιδεολογικής αντίληψης για το PirateParty.gr. Συμφωνώ με την ιδέα της ελεύθερης αγοράς σχετικά με τεχνολογικές ανακαλύψεις ή μη όμως δεν συμφωνώ με την ιδέα της μη προστασίας του εφευρέτη. Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει ποιες είναι οι ιδέες του PirateParty.gr αναφορικά με το εν λόγω ζήτημα και για να γίνω πιο συγκεκριμένος τι εννοούμε όταν λέμε "φιλελεύθερη αγορά" σε σχέση με to copyright?

Το δεύτερο έχει να κάνει με την αντίθεση μου ως άνθρωπο να δεχθώ ένα πλαίσιο νομικών κανόνων και λειτουργιών που ενδεχομένως έχει λειτουργήσει σε άλλες χώρες, ότι μπορεί να λειτουργήσει και στην Ελλάδα. Ο τρόπος σκέψης μου μπορεί να οφείλεται στα πολλά χρόνια εμπειρίας από χώρες του εξωτερικού στις οποίες έχω ζήσει, πάντως προτείνω σε όλους τους φίλους εδώ να μην μένουν αγκιστρωμένοι σε κάποιες ιδέες που μπορεί να πρεσβεύει το PirateParty της Γερμανίας ή της Σουηδίας καθώς αφενός άλλα τα προβλήματα και η νοοτροπία της κάθε χώρας και αφετέρου δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την επιτυχία διαφόρων καινοτόμων προτάσεων σε χώρες του Εξωτερικού. Για να δώσω ένα παράδειγμα, θυμάμαι προεκλογικά τον Jeffrey που έλεγε ότι θα εφαρμόσουμε το Σουηδικό σύστημα στην Ελλάδα και ξαφνικά ο ενθουσιασμός μεγάλου μέρους των Ελλήνων χτύπησε κόκκινο. Προσπαθούσα τότε να εξηγήσω μιας και είμαι γνώστης του νομικού και κοινωνικού πλαισίου της Σουηδίας (σε ικανοποιητικό βαθμό) ότι α) δεν έχει να κάνει με σοσιαλισμό που μεταφράζεται σε οικονομική ανεξαρτησία των πολιτών και β) ποια είναι τα ανταλλάγματα τα οποία έχει εκχωρήσει ο Σουηδός πολίτης για να λάβει ότι έχει λάβει? Περιεκτικά αναφέρω: α) η φορολογία στα χαμηλά εισοδήματα ανέρχεται στο 40% (δεν συζητάμε να έχεις και σπίτι/αυτοκίνητο/εξοχικό κ.λπ) και β) το κόστος διαβίωσης σε αστικές περιοχές είναι εξωφρενικό (1 άτομο με διαμέρισμα γκαρσονιέρας με κάλυψη βασικών αναγκών ξοδεύει 2500 Ευρώ) ένας καλός μισθός στην Στοκχόλμη κυμαίνεται στα 2000 Ευρώ. Βέβαια κάποιος θα μου πει (το έχω ακούσει πολλές φορές) "ναι αλλά έχουν υποδομές, παιδεία, υγεία)"...και εγώ θα απαντήσω α)θέλει πολλές σειρές για να εξηγήσω ακριβώς τι παιδεία, υγεία και υποδομές έχουν, πάντως αυτό το θεϊκό και παραδεισένιο σύστημα που νομίζουν κάποιοι ότι έχουν σας λέω με βεβαιότητα ότι δεν ισχύει...Επίσης θα απαντήσω ότι για να έχουν ότι έχουν αυτοί οι άνθρωποι του Βορρά ότι έχουν τέλος πάντων, κάποιος μετά από 40 χρόνια εργασίας είναι τυχερός στη σημερινή Σουηδία αν έχει βρεθεί με ένα δικό του ιδιόκτητο σπίτι (ας μην μιλήσουμε για τους φόρους ακίνητης περιουσίας εκεί.)
Έτσι λοιπόν για να συνοψίσω: Καλές οι ιδέες του εξωτερικού, αλλά καλό θα ήταν να μείνουν στο εξωτερικό. Έχουμε την δυνατότητα να αξιολογήσουμε και να δημιουργήσουμε με δικές μας ιδέες το κατάλληλο έδαφος πάνω στο οποίο θα προοδεύσουμε. ΔΕΝ είμαστε ούτε κλέφτες, ούτε τσαμπατζήδες, ούτε διεφθαρμένοι, ούτε κοπρίτες, ούτε αντιπαραγωγικοί. Καταλήγοντας προτείνω το συντομότερο δυνατό να οργανωθεί ένας χώρος συνάντησης για να ανταλλάξουμε απόψεις, να δούμε όλοι ο ένας τον άλλο και να καταλήξουμε σε 5 βασικά πράγματα.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Νοέμ 2011, 18:44

Αγαπητέ ramirez,

Για το copyright θα απαντήσω σε επόμενο post. Τη λέξη "φιλελεύθερη αγορά" δεν νομίζω να την άκουσες εδώ μέσα.

Για το δεύτερο. Διάβασε το ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ Ιδρυτικής διακήρυξης στο http://piratenpad.de/brWQLuCu3s
Πες μας ΤΙ θα ήθελες να αλλάξει και σε ποια κατεύθυνση.
Πες μας ΤΙ λείπει και πρέπει να προστεθεί. ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΑΡΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

Οι συναντήσεις έχουν δρομολογηθεί:

Αθήνα: http://piratiko.ning.com/events/6447367:Event:3954

Θεσ/νίκη: http://piratiko.ning.com/events/6447367:Event:4051

Υ.Γ. Σε προσωπικό επίπεδο: Έζησα στη Στοκχόλμη 4 μέρες ως τουρίστας. Ναι ήταν ακριβά. Αλλά συνολικά αν δεν είχαν αυτή τη μόνιμη συννεφιά, θα ήταν παράδεισος.
Πηγαίνοντας με το πλοίο από Στοκχόλμη σε Ελσίνκι χάζεψα με τις δεκάδες χιλιάδες παραθαλάσσιες σπιταρόνες ή σε νησάκια ή σε φιορδ , όπως ζήλεψα τα χιλιάδες ιστιοφόρα και ταχύπλοα...
Άρα υπάρχει προσωπικός πλούτος. Η Σουηδία είναι 8η στον κόσμο με 49.183 $ ανά κάτοικο, η Ελλάδα 29η με 27.311 $ ανά κάτοικο.
Φορολόγησε με 40% το Σουηδό και με 20% τον Έλληνα, πάλι περισσότερα θα μείνουν...
Πόσο μάλλον που οι φόροι εκεί πιάνουν τόπο, εδώ πάνε σε τοκοχρεολύσια δανείων του 19ου αιώνα και ρεμούλες...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Νοέμ 2011, 23:08

Για το θέμα του copyright ξεκίνησα άλλο POST, για τον ramirez που ρώτησε.

http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=36
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ramirez
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 12:33

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό ramirez » 08 Νοέμ 2011, 11:05

Αγαπητέ Anesti,

Έχεις δίκιο για την ομορφιά του τοπίου της Σουηδίας (και προσθέτω το ίδιο για κάθε σημείο του πλανήτη που δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση). Όσο δε για τα ιστιοφόρα και τα πολυτελή σπίτια που ανέφερες φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι αυτά δεν ανήκουν στον πολίτη που ανήκει στην μεσαία οικονομική τάξη...θα εξηγήσω στο μέλλον που ανήκουν και με ποιον τρόπο αποκτήθηκαν - έχω καλή πληροφόρηση :-) . Ένα που ήθελα να συμπληρώσω και το ξέχασα εχθές είναι κάτι που όταν το άκουσα πριν χρόνια μου έκανε τρομακτική εντύπωση...στην Στοκχόλμη εάν θέλεις να αγοράσεις σπίτι (υποθέτουμε ότι έχεις το 100% του κεφαλαίου) και βρεις αυτό που θέλεις, δεν μπορείς να το αγοράσεις!!!Ναι σωστά ακούσατε...και αυτό γιατί υπάρχει λίστα αναμονής, που με απλά λόγια σημαίνει ότι θα πρέπει να αρνηθούν οι προηγούμενοι 20-30 υποψήφιοι και θα πρέπει να έρθει η σειρά σου για να κατοχυρώσεις την αγορά. Γι αυτό και η διαδικασία παίρνει χρόνια!!!Φαντάζεστε να έλεγαν σε κάποιον από εμάς στην Ελλάδα ότι για να αγοράσει σπίτι θα πρέπει να ερωτηθούν 30 άτομα πριν από αυτόν...??? Εάν δε το διαμέρισμα βρίσκεται σε συγκρότημα διαμερισμάτων θα πρέπει να ερωτηθούν και να αποδεχθούν όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.

Τις διαφορές στα νομικά και κοινωνικά πλαίσια ανά κάθε χώρα τις ανέφερα όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά για να τονίσω ότι για να λάβεις κάτι,πρέπει να δώσεις κάτι και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είμαστε διατεθειμένοι να παραδοθούμε σε ξενόφερτους όρους προκειμένου να λάβουμε το χτύπημα στην πλάτη ως επιβράβευση από κάποιον Ιταλό, Γερμανό κ.λπ. αρχηγό κόμματος-τράπεζας.

Για το Copyright θα απαντήσω στο άλλο Post που έφτιαξες.

Επίσης, ενώ η γενική ιδέα για προβολή της σημαντικότητας των πνευματικών δικαιωμάτων είναι πολύ καλή και ανήκω σε εκείνους που εδώ και χρόνια με αποδεδειγμένους τρόπους τονίζω, θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και απαντήσεις για απτά-καθημερινά θέματα που προβληματίζουν τον πολίτη. Τι γίνεται με τις συντάξεις,θέσεις εργασίας,μισθούς,φορολογία ακίνητης περιουσίας,εξωτερική πολιτική κ.λπ. διαφορετικά η προσπάθεια είναι καταδικασμένη να αποτύχει!Γιατί?Απαντώ με έναν απλό τρόπο: για να έχεις χώρα και κράτος, χρειάζεσαι πολίτες.Αν αυτοί έχουν εξοντωθεί, τότε όλα είναι θεωρητικολογίες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες