Συνδρομή

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 11 Ιαν 2012, 02:41

Επειδή δεν πρόλαβα τη σχετική ψηφορορία για τη συνδρομή, θα είχα να προτείνω το εξής που είναι και πρακτική σε διάφορους δημοκρατικούς κομματικούς οργανισμούς στο εξωτερικό.

1) Ελάχιστη συνδρομή που να περιλαμβάνει έκπτωση για ΟΠΟΙΟΝ θέλει (πχ 10 ευρώ/έτος). Ποιός ο λόγος να ψάχνουμε χαρτιά και ανθρώπους αν είναι πραγματικά άνεργοι ή όχι. Κόμμα Πειρατών είμαστε...

2) Διπλάσια της ελάχιστης συνδρομής (κανονική) για ΟΠΟΙΟΝ το θέλει και μπορεί (πχ 20 ευρώ/έτος).

3) Τετραπλάσια της ελάχιστης συνδρομής για ΟΠΟΙΟΝ μπορεί και θέλει να βοηθήσει (πχ 40 ευρώ/έτος).


Όλα τα μέλη να είναι ίσα, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη το ποσό της συνδρομής. Αυτό είναι πιο πειρατικό κατά τη γνώμη μου.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό adrian » 11 Ιαν 2012, 03:09

εγω νομιζω επι του θεματος να υπαρχει μια ελαχιστη ετησια συνδρομη, απαραιτητη για ολους (πχ 10-12 ευρω), και απο εκει και περα να υπαρχει η δυνατοτητα δωρεας.

με ενα ανωτατο πλαφον, ομως, ανα μελος, ωστε να μην υπαρξουν περιπτωσεις οικονομικης πιεσης ("αν περασει η ταδε θεση θα δωρισω 1000Ε στο κομμα")

και μιας και οι οικονομικες αναγκες θα ειναι σαφως λιγοτερες απο τις αναγκες υποστηριξης στις δρασεις και τις υποδομες, μπορει οποιος θελει να προσφερει εθελοντικη εργασια σε καποιον τομεα (γραμματειακη υποστηριξη, ΙΤ, οικονομικα, νομικα, ψησιμο κοψιδιων οπως εχει αναφερθει πολλακις σε παραδιπλα θεμα, κλπ)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 11 Ιαν 2012, 08:18

Ακόμη καλύτερα, απλά το περιγράφω όπως το έχω δει στην πράξη. Το όριο ανώτατης εισφοράς σε πολλές χώρες ορίζεται από τον εκλογικό νόμο.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 09:17

elrinio75 έγραψε:Ακόμη καλύτερα, απλά το περιγράφω όπως το έχω δει στην πράξη. Το όριο ανώτατης εισφοράς σε πολλές χώρες ορίζεται από τον εκλογικό νόμο.


Στην Ελλάδα είναι 600 ευρώ για να μην είναι επώνυμη η δωρεά και 15.000 ευρώ max ανά πρόσωπο ανά έτος (αν και δεν μιλάμε για τέτοια ποσά...)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό odyssey » 11 Ιαν 2012, 10:48

Όντας άνεργος, συμφωνώ με τον πρώτο, ως προς το κατώτατο.
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 11 Ιαν 2012, 16:03

Γενικά πάντως όπου μπορούμε να μην ζητάμε βεβαιώσεις, χαρτιά κλπ κλπ. καλύτερα να μην μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες. Είναι και θέμα περηφάνειας επίσης. Όλοι οι πειρατές είμαστε και λίγο περήφανοι ε!
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συνδρομή

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 16:07

elrinio75 έγραψε:Γενικά πάντως όπου μπορούμε να μην ζητάμε βεβαιώσεις, χαρτιά κλπ κλπ. καλύτερα να μην μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες. Είναι και θέμα περηφάνειας επίσης. Όλοι οι πειρατές είμαστε και λίγο περήφανοι ε!



ΟΚ, θα συζητηθεί σύντομα, έχει point που λένε και στο χωριό μου... :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες