Εναλλακτικά λογότυπα.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Flying_Dervish
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 18:16

Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Flying_Dervish » 03 Ιαν 2012, 18:29

Παιδιά καλή επιτυχία εύχομαι στη νέα προσπάθεια.
Επειδή προέρχομαι από τον χώρο της επικοινωνίας πρόσεξα ότι το υπάρχον λογότυπο του κόμματος είναι - κατά την άποψή μου τουλάχιστον - λίγο ... μέτριο.
Μήπως θα πρέπει να προκυρήξετε έναν μίνι διαδικτυακό διαγωνισμό για νέο λογότυπο ?
Υπάρχουν πολλοί άνεργοι γραφίστες στις μέρες μας που νομίζω ότι θα τους ενδιέφερε να συμμετάσχουν, με συμβολική ή και χωρίς αμοιβή. Για την προσφορά στο σκοπό και για δική τους πιθανή προβολή.
Τι λέτε ?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Ιαν 2012, 20:15

Δείτε όλα τα γραφικά μας εδώ:
http://www.pirateparty.gr/%ce%bb%ce%ae% ... %8e%ce%bd/

Επειδή το βασικό μαύρο έχει ήδη πάνω από 6 χρόνια ιστορία και χρησιμοποιείται σε όλον τον πλανήτη, δε βλέπω την πιθανότητα να αλλάξει με τοπικό διαγωνισμό.

Δείτε και αυτό http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... te_Parties

Πιθανότατα μπορούμε να έχουμε κι άλλα "εναλλακτικά λογότυπα", πάνω στην ίδια λογική όμως...




Flying_Dervish έγραψε:Παιδιά καλή επιτυχία εύχομαι στη νέα προσπάθεια.
Επειδή προέρχομαι από τον χώρο της επικοινωνίας πρόσεξα ότι το υπάρχον λογότυπο του κόμματος είναι - κατά την άποψή μου τουλάχιστον - λίγο ... μέτριο.
Μήπως θα πρέπει να προκυρήξετε έναν μίνι διαδικτυακό διαγωνισμό για νέο λογότυπο ?
Υπάρχουν πολλοί άνεργοι γραφίστες στις μέρες μας που νομίζω ότι θα τους ενδιέφερε να συμμετάσχουν, με συμβολική ή και χωρίς αμοιβή. Για την προσφορά στο σκοπό και για δική τους πιθανή προβολή.
Τι λέτε ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Flying_Dervish
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 18:16

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Flying_Dervish » 04 Ιαν 2012, 03:46

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι όταν σας έγραψα δεν το είχα ψάξει ακόμα και έτσι δεν γνώριζα ότι όλα τα μέλη της PPI έχουν σήματα που βασίζονται στο ίδιο βασικά σύμβολο που χρησιμοποίησε πρώτο το Πειρατικό Κόμμα της Σουηδίας.
Δυστυχώς δεν το βρίσκω πολύ καλοσχεδιασμένο (τι είναι τελικά λάβαρο ή πανί πλοίου?). Προφανώς όμως χρησιμοποιείται γιατί έχει καθιερωθεί.

Εάν θα μπορούσαμε να κάνουμε μία τοπική προσπάθεια, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να βελτιώσουμε ή να μετριάσουμε λίγο το αρχικό σύμβολο, αφού δεν μπορούμε να το αποφύγουμε (Οι αξίες της πειρατείας θα μπορούσαν να οπτικοποιηθούν πολύ ωραία με πολλούς άλλους τρόπους).

- Για βελτίωση εννοώ αυτού του είδους (http://www.webanddesigners.com/wp-conte ... /shell.jpg). Να σημειώσω ότι και στο λογότυπο της Πολωνίας έχει "πειραχθεί" λίγο το σύμβολο, χωρίς βέβαια να έχει προκύψει κάτι ιδιαίτερο. Αυτό σημαίνει δε ότι και η PPI φαίνεται να έχει κάποια ευελιξία στο θέμα, εάν τίθεται θέμα έγκρισης από πλευράς τους.
- Για μετριασμό αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου προτάσσεται το κείμενο ("Πειρατικό Κόμμα"), όπως στην περίπτωση της Γερμανίας και άλλων. Ή σε περιπτώσεις όπου εμπλουτίζεται με την σημαία της χώρας ή με τα χρώματά της, όπως στις περιπτώσεις Χιλής και Πορτογαλίας. Αυτή είναι ίσως μία καλή λύση και από όλα τα λογότυπα προσωπικά αυτά τα δύο μου αρέσουν περισσότερο - ειδικά της Πορτογαλίας.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να καταπιαστεί ένας γραφίστας και εάν υπάρχει κάποια ιδέα ίσως θα μπορούσε και από εδώ να γίνουν κάποιες προτάσεις.

Kosmos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:12

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Kosmos » 04 Ιαν 2012, 13:16

Ίσως θα έπρεπε να αλλάξουν τα χρώματα (μπλε και άσπρο νομίζω θα ήταν καλύτερα). Γιατί τα χρώματα που υπάρχουν στο site εεε.. χμμ..
BTW καλώς σας βρήκα! Καλή επιτυχία pirateparty.gr!

Cold
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 13:01

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Cold » 04 Ιαν 2012, 13:26

Νομίζω πως το μαύρο λογότυπο που έχετε και για favicon στην ιστοσελίδα είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα, γνώμη μου. :)

gnomon
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:09

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό gnomon » 05 Ιαν 2012, 15:18

Ως ένα κόμμα που θέλει να είναι ανοιχτό, δημοκρατικό, να στηρίζει την ελευθερία και την διάκριση των εξουσιών, οι έλληνες πειρατές οφείλουν να αποφύγουν την χρήση θρησκευτικών κ.α. συμβόλων που χρησιμοποιούνται ή εκφράζουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.... Κατά την άποψη μου το εναλλακτικό λογότυπο, αυτό δηλαδή με τον σταυρό, πρέπει να καταργηθεί. Από την άλλη, το αυθεντικό μάυρο λογότυπο σέβεται απόλυτα τις αρχές, την ιστορία και την διαδρομή των pirate parties.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 15:49

gnomon έγραψε:Ως ένα κόμμα που θέλει να είναι ανοιχτό, δημοκρατικό, να στηρίζει την ελευθερία και την διάκριση των εξουσιών, οι έλληνες πειρατές οφείλουν να αποφύγουν την χρήση θρησκευτικών κ.α. συμβόλων που χρησιμοποιούνται ή εκφράζουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.... Κατά την άποψη μου το εναλλακτικό λογότυπο, αυτό δηλαδή με τον σταυρό, πρέπει να καταργηθεί. Από την άλλη, το αυθεντικό μάυρο λογότυπο σέβεται απόλυτα τις αρχές, την ιστορία και την διαδρομή των pirate parties.


Εχει απαντηθεί στο wordpress forum.

To επίσημο σήμα είναι το μαύρο, όπως λέει το καταστατικό.
Κάθε χώρα έχει ΚΑΙ το “χαρακτηριστικό της” για να ξεχωρίζει π.χ. στο twitter ( δες εδώ http://is.gd/ZeaYCk )

Για την Ελλάδα σχεδιάσαμε αυτό. Όποιος θέλει ας σχεδιάσει κι άλλα, με γραμμές ή όπως θέλει. (Να είναι τεχνικά σωστό). Είναι 200 χρόνια ελληνική σημαία. Αυτή είναι. Δεν την έκανα εγώ! Δεν πρόκειται κανείς να αρχίσει να σταυροκοπιέται μπροστά στο λογότυπο του Κόμματος Πειρατών!!! Τέλος σταυρούς έχουν και οι πολύ πιο "ψαγμένες" κοινωνίες της Ελβετίας, Νορβηγίας, Ισλανδίας, Σουηδίας, Φινλανδίας, Αγγλίας κλπ.

Ακριβώς η Ελευθερία της Έκφρασης είναι που δεν μπορεί να μου στερήσει το εναλλακτικό σχέδιο.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Λογότυπο

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 05 Ιαν 2012, 20:28

anestis έγραψε: Δεν πρόκειται κανείς να αρχίσει να σταυροκοπιέται μπροστά στο λογότυπο του Κόμματος Πειρατών!!!
:lol: :lol:

Εκτός εάν η Ελένη Λουκά γίνει πειρατίνα ...... :lol:
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 22:43

ΠΑΡ' ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΕΔΩ και στα σχόλια των σελίδων του site,
μαζεύω ξανά εδώ τη θέση για τα εναλλακτικά λογότυπα και την ελληνική σημαία, γιατί τυχαίνει κατά καιρούς κάποιος στο twitter να παρεξηγείται από το γεγονός ότι ένα από τα εναλλακτικά λογότυπα έχει την Ελληνική σημαία. (Βέβαια, κι άλλοι στέλνουν emails και λένε "βάλτε την ελληνική σημαία", μη έχοντας δει το εναλλακτικό!).

Το επίσημο λογότυπο του κόμματος είναι το κατάμαυρο αρχικό, το οποίο σήμερα οι Σουηδοί το έχουν και σε μωβ. Το βλέπετε στο καταστατικό και στο site επάνω αριστερά. Αυτό θα υπάρχει στα ψηφοδέλτια.

Για κάποια σημεία όπου δεν γίνεται να έχουν όλοι το ίδιο λογότυπο (π.χ. στο twitter ή όταν σηκώσουμε σε ένα διεθνές συνέδριο τα λογότυπα όλων των πειρατικών κομμάτων ή δεν ξέρω που αλλού) έχουμε και ένα εναλλακτικό εθνικό. Οι περισσότεροι έχουν. Δείτε εδώ: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Logos_of_Pirate_Parties

Είναι η ελληνική προεπαναστατική σημαία του 1807. Δεν ζούσα το 1807, αλλά είναι η πιο παλιά σημαία που έχουμε. Δεν είναι του Βασιλιά(!), δεν είναι ορθόδοξη(?!) όπως έχω ξαναπεί δεν περιμένω κάποιος να σταυροκοπιέται μπροστά στο εναλλακτικό λογότυπο των Πειρατών.

Τέλος ένας φίλος γραφίστας έχει κάνει κι άλλα γραφικά κάποια από τα οποία θα ανεβούν σε καμιά βδομάδα... ΠΛΗΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΕΙ.

Ελπίζω να έχει εξηγηθεί πλήρως.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 11 Ιαν 2012, 11:57

Στο εναλλακτικό λογότυπο θα μπορούσε να μπει κάτι που να συμβολίζει το Φως και την Πρόοδο και οποιοσδήποτε στην Γη να καταλαβαίνει ότι είναι Ελληνικό.
π.χ. μια μικρογραφία της πρόσοψης του Παρθενώνα.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες