Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
mdomox
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 13:24

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό mdomox » 19 Ιαν 2012, 02:32

Παραθέτω τα παρακάτω:
Πέμπτο κόμμα στην Β’ Αθήνας αναδεικνύεται το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνοντας το 7,3% των προτιμήσεων του εν λόγω εκλογικού σώματος. Το αποτέλεσμα αυτό προκύπτει από μυστική δημοσκόπηση που διενεργήθηκε για λογαριασμό πολιτικού Οργανισμού, και η οποία έρευνα, παραδόθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής.

Πηγή : http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/365230/Default.aspx

Το θέμα για εμένα βρίσκεται στο αν είμαστε έτοιμοι να δώσουμε πειστικές λύσεις και διέξοδο στα προβλήματα της χώρας (και όχι να αρκούμαστε στα 1-2 ζητήματα που εξ αρχής τέθηκαν από το Σουηδικό Pirate Party, το οποίο δραστηριοποιείται σε μία κοινωνία που έχουν λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματά τους).

Η συγκυρία υπάρχει (και δε ξέρω πότε θα ξαναεμφανιστεί) και το ζητούμενο είναι εάν έχουμε τη θέληση να αλλάξουμε το σύστημα...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
‎"Η ωριμότητα του ανθρώπου είναι να ξαναβρεί τη σοβαρότητα με την οποία έπαιζε όταν ήταν παιδί".
Νίτσε

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 19 Ιαν 2012, 04:32

Συμφωνώ mdomox ακριβώς επειδή το Ελληνικό πειρατικό κόμμα διαφέρει κατά πολύ από τα αλλα ευρωπαϊκά στο τι έχει να κάνει και τις καταστάσεις που έχει να αντιμετωπίσει δεν θέλει βιασύνες. Είναι όντως χρήση ευκαιρία μακάρι εάν γίνουν εκλογές να το ψηφίσουν όσο πιο πολλοί γίνετε, αλλα το συγκεκριμένο κόμμα έχει σαν στόχο την ριζική αναδιάρθρωση ενώ τα αντίστοιχα κόμματα στο εξωτερικό παλεύουν απλά για βελτιώσεις σε ένα είδη υπάρχον σύσυτημα το οποιο δουλεύει. Και ακριβώς επειδή μιλάμε για ριζική αναδιάρθρωση με ένα καρο καινούργιες ιδέες θέλει βήμα βήμα και σιγά σιγά και από κει και πέρα όσοι καλοί προσέλθουν άμα γίνουν σύντομα εκλογές.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 19 Ιαν 2012, 12:44

Αποψή μου είναι πως το κόμμα πρέπει να προσπαθήσει να κατέβει σε αυτές τις εκλογές για διαφόρους λόγους
-Γιατί θα αναγκαστούμε να τρέξουμε κάποιες διαδικασίες.
-Γιατί θα αποκτήσουμε εμπειρία.
-Γιατί θα γίνουμε γνωστοί στο ευρύ κοινό.
-Γιατί η συγκυρία ευνοεί με τον περισσότερο κόσμο να μην ξέρει τι θα ψηφίσει.
-Γιατί (θεωρώ) πως τα έξοδα, περί τις 8.000 ευρώ είναι αντιμετωπίσιμα.
-Γιατί μέσω του "προεκλογικού αγώνα" θα δημιουργηθεί μαγιά και νέα μέλη στο κόμμα.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Ιαν 2012, 13:13

Συμφωνώ. Απλά τα νούμερα δεν είναι 8.000 είναι ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ
από minimum 15.000 (1 υποψήφιος ανά νομό πλην Αττικής-Σαλονίκης)+εκτυπωτικά.
μέχρι 40-50.000 για πολλά άτομα ανά νομό.


Giorgos έγραψε:Αποψή μου είναι πως το κόμμα πρέπει να προσπαθήσει να κατέβει σε αυτές τις εκλογές για διαφόρους λόγους
-Γιατί θα αναγκαστούμε να τρέξουμε κάποιες διαδικασίες.
-Γιατί θα αποκτήσουμε εμπειρία.
-Γιατί θα γίνουμε γνωστοί στο ευρύ κοινό.
-Γιατί η συγκυρία ευνοεί με τον περισσότερο κόσμο να μην ξέρει τι θα ψηφίσει.
-Γιατί (θεωρώ) πως τα έξοδα, περί τις 8.000 ευρώ είναι αντιμετωπίσιμα.
-Γιατί μέσω του "προεκλογικού αγώνα" θα δημιουργηθεί μαγιά και νέα μέλη στο κόμμα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 19 Ιαν 2012, 13:59

anestis έγραψε:Συμφωνώ. Απλά τα νούμερα δεν είναι 8.000 είναι ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ
από minimum 15.000 (1 υποψήφιος ανά νομό πλην Αττικής-Σαλονίκης)+εκτυπωτικά.
μέχρι 40-50.000 για πολλά άτομα ανά νομό.


Πολλά άτομα ανά νομό σημαίνει μεγάλη κινητοποίηση άρα και μεγαλύτερος παρονομαστής στη διαίρεση ;)
Ποιό είναι το extra κόστος που μπαίνει ανά υποψήφιο? Τα παράβολα?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Ιαν 2012, 14:12

Σωστά. 165 ευρώ ανά υποψήφιο (αν δεν το ανεβάσουν).


Giorgos έγραψε:Πολλά άτομα ανά νομό σημαίνει μεγάλη κινητοποίηση άρα και μεγαλύτερος παρονομαστής στη διαίρεση ;)
Ποιό είναι το extra κόστος που μπαίνει ανά υποψήφιο? Τα παράβολα?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 19 Ιαν 2012, 14:40

Ίσως το πρώτο θέμα (μετά το πρώτο - που είναι κατά την γνώμη μου η επιλογή κάποιων ανθωρώπων που να μπορέσουν να προωθησουν τις ιδέες των Πειρατών -ΑΛΛΑ μετεφρασμένες στην Ελληνική πραγματικότητα) είναι η συγκέτρωση χρημάτων.....fundraisingl
αλλά για να γίνει αυτό, για να γυρίσει κάποιος άλλος να ακούσει πρέπει ΚΑΠΟΙΟΣ να τον φωνάξει, να του απευθύνει τον λόγο.
στην Ελλάδα δε αυτός δεν μπορεί να είναι αλλός εκτός απο ανθρώπους που δεν θα είναι με ψευδώνυμα.
και άλλα πρέπει να μεταφραστούνε κατά την γνώμη μου στην Ελληνική πραγματικότητα αλλά το πρώτο.
Ακόμα πριν απο αυτό είναι η στρατηγική στην οποία πρέπει ΟΛΟΙ οι συμμετέχοντες να συμφωνούν.
Αυτό είναι το πρώτο απο όλα και κρίνοντας απο την προσωπική μου εμπειρία θέλει λίγο χρόνο.
Επι τούτου, του τελευταίου, κάνω δημόσια έκκληση να γίνουν ηλεκτ. συναντήσεις αλλά και φυσικές.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 19 Ιαν 2012, 15:15

Έγραψα σε άλλο thread να κανονίσουμε νέα συνάντηση το ΣΚ.
Δεν είναι άνθρωποι με ψευδώνυμα που συμμετέχουν αλλά με ονοματεπώνυμο, έχουμε στείλει όσοι γινόμαστε μέλη την αίτηση με τα στοιχεία μας για τον Άρειο Πάγο.
Το fundraising θέλει προσοχή και μπορεί να γίνει ανοιχτά με διαφάνεια μέσα από το site.

@Ανέστη
Φαντάζομαι το παράβολό του θα το αναλάβει κάθε υποψήφιος, δεν είναι δα και απαγορευτικό, χωρίς να αποκλείω να βοηθήσει το κόμμα σε εξαιρετικές περιπτωσεις.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Ιαν 2012, 15:31

Ας ελπίσουμε οι περισσότεροι να μπορούν.

Ο νόμος για τα οικονομικά των κομμάτων στην Ελλάδα είναι απίστευτα σφιχτός (για τα μικρά ψάρια).
Θα το δούμε με δικηγόρους τι κάνουμε μέχρι να μπορούμε να δεχθούμε έστω και ένα σεντ.




Giorgos έγραψε:Το fundraising θέλει προσοχή και μπορεί να γίνει ανοιχτά με διαφάνεια μέσα από το site.

@Ανέστη
Φαντάζομαι το παράβολό του θα το αναλάβει κάθε υποψήφιος, δεν είναι δα και απαγορευτικό, χωρίς να αποκλείω να βοηθήσει το κόμμα σε εξαιρετικές περιπτωσεις.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 19 Ιαν 2012, 16:00

Υπάρχουν οι συνδρομές για αρχή. Επίσης κανείς δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει άνω των 15.000 euro (χαχαχα)
Επίσης ο κάθε υποψήφιος έχει κάποια πλαφόν. Δε νομίζω ότι κανείς μας έχει τη δυνατότητα να τα ξεπεράσει.

anestis έγραψε:Ας ελπίσουμε οι περισσότεροι να μπορούν.

Ο νόμος για τα οικονομικά των κομμάτων στην Ελλάδα είναι απίστευτα σφιχτός (για τα μικρά ψάρια).
Θα το δούμε με δικηγόρους τι κάνουμε μέχρι να μπορούμε να δεχθούμε έστω και ένα σεντ.




Giorgos έγραψε:Το fundraising θέλει προσοχή και μπορεί να γίνει ανοιχτά με διαφάνεια μέσα από το site.

@Ανέστη
Φαντάζομαι το παράβολό του θα το αναλάβει κάθε υποψήφιος, δεν είναι δα και απαγορευτικό, χωρίς να αποκλείω να βοηθήσει το κόμμα σε εξαιρετικές περιπτωσεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες